brokoli.gen.tr https://www.brokoli.gen.tr Brokoli, Brokoli Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, brokoli.gen.tr Sun, 29 Nov 2015 00:00:00 +0000 Tue, 19 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Zeytinyağlı Brokoli https://www.brokoli.gen.tr/zeytinyagli-brokoli.html Thu, 08 Nov 2018 00:07:50 +0000 Zeytinyağlı brokoli, Brokoli hem sağlıklı hem de besleyici bir sebzedir. Biliyorum brokoli sofraların favorisi değil ancak en yararlı sebzeler arasında ilk üçte olduğunu bilseydiniz muhtemelen sofranızdan eksik etmezdiniz. Ni Zeytinyağlı brokoli, Brokoli hem sağlıklı hem de besleyici bir sebzedir. Biliyorum brokoli sofraların favorisi değil ancak en yararlı sebzeler arasında ilk üçte olduğunu bilseydiniz muhtemelen sofranızdan eksik etmezdiniz. Nitekim bu konuda çalışan uzmanlar kanserle savaşan karotenin en fazla brokolide bulunduğunu saptamışlar. İşte bu yüzden brokoliyi sık sık yemeklerinizde kullanmalısınız.  Brokoliden hazırlanan muhteşem tariflerden biri şüphesiz zeytinyağlı brokolidir. Zeytinyağlı brokolinin yapımının çok kolay olmasının yanı sıra faydaları sıralamakla bitmez. Hem leziz hem pratik bu tarifi yapmaya başlayacak olursak;

Kullanılan Malzemeler;
 • 300 gr kadar brokoli
 • 1 adet patates
 • 1 adet soğan
 • 4 adet domates
 • 3 adet havuç
 • Zeytinyağı
 • Tuz, şeker ve 1 su bardağı sıcak su
 • 1 diş sarımsak
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • Yarım tatlı kaşığı domates salçası
Zeytinyağlı brokoli yapımı: Öncelikle brokoliyi güzelce yapraklarından ayıklayıp yıkayalım. Patates ve havuçları soyup minik minik küpler halinde doğrayalım. Bu malzemeler bir kenarda hazır dururken soğanları ayıklayıp halka halka doğrayalım. Sarımsağı küçük küçük keselim. Derin bir tencereye zeytinyağını koyup soğanları ve sarımsağı tencereye atalım. Bunları pembeleşinceye kadar güzelce kavuralım.  daha sonra brokoliyi ilave delim BU arada küçük küçük doğradığımız domatesleri ekleyelim. İçerisine tuz ve şeker serpelim. Daha önceden ısıtılmış 1 bardak sıcak suyu tencereye ekleyelim. Önce yüksek ateş daha sonra kısık ateşte pişirelim. Sebzelere çatal batırarak isteğiniz kıvama gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz. Hazır olan zeytinyağlı brokoliyi sıcak ya da soğuk olarak servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

]]>
6 Aylık Bebeğe Brokoli Çorbası https://www.brokoli.gen.tr/6-aylik-bebege-brokoli-corbasi.html Thu, 08 Nov 2018 04:35:41 +0000 6 aylık bebeğe brokoli çorbası, ek gıda ile tanışan bebekler için hazırlanabilecek çorba tarifleri arasında en yararlı, bol vitaminli ve sağlıklı bir öğün olarak verebileceğiniz çorbalardan bir tanesidir. Oldukça sa 6 aylık bebeğe brokoli çorbası, ek gıda ile tanışan bebekler için hazırlanabilecek çorba tarifleri arasında en yararlı, bol vitaminli ve sağlıklı bir öğün olarak verebileceğiniz çorbalardan bir tanesidir. Oldukça sağlıklı, pratik ve vitamin deposu olan brokoli çorbası bebeğinizin gelişimine önemli bir katkısı olacaktır. Brokoli yeşil renkli ve çok faydalı bir sebzedir. İçerisinde A, B, C vitaminleri bolca bulunmaktadır. Aynı zamanda demir, potasyum, çinko gibi mineralleri bünyesinde bulundurmaktadır. Küçük büyük herkesin tüketmesi gereken bir sebzedir.

6 aylık bebeğe brokoli çorbası yaparken, brokolilerin üzerinin çiçeklenmemiş ve sararmamış olmasına özellikle dikkat edin. Uzmanlar brokoliyi pişirirken antikanserojen özelliğini yitirmemesi için buharda veya zeytinyağında sote yaparak pişirilmesini tavsiye etmektedir. Bebeğinizin ilk gıdalarından biri olarak brokoliyi seçmemeye özen göstermelisiniz. Çünkü brokoli sindirim sırasında gaz yapabilmektedir. Buda hem bebeğinize hem de size zor zamanlar yaşatabilir. Eğer bebeğinizin sindirim sorunu varsa biraz daha büyümesini bekleyebilirsiniz. Bu konuda doktorunuza danışmalısınız. Yarım pişmiş brokoliyi bebeğinize vermemeye dikkat edin.

6 aylık bebeğe brokoli çorbası için gerekli malzemeler;
 • 3 -4 dal brokoli
 • Bir küçük patates
 • bir havuç
 • 1 yemek kaşığı irmik
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • Bir tutam kuru nane
 • Su
6 aylık bebeğe brokoli çorbası hazırlanışı;

İlk önce patates ve havucu soyduktan sonra sebzeleri iyice yıkayın. Daha sonra patates ve havucu çok ince ince olacak şekilde doğrayın. Küçük bir tencereye doğradığınız sebzeleri alın ve brokolileri de ekleyin. Küçük bir tencere yeterli olacaktır. Tüm sebzelerin üzerine bir parmak geçecek kadar su ilave edin ve ocağın üzerine alın. Orta ateşte kaynatın. Sebzeler yumuşadıktan sonra üzerine bir yemek kaşığı irmiği ilave ederek çorbayı karıştırın. İrmiği ilave ettikten sonra 2-3 dakika daha kaynattıktan sonra ocağın üzerinden alın ve çorbaya bir tatlı kaşığı zeytinyağı ilave ederek yumuşayan tüm sebzeleri ister tel süzgeçten isterseniz el blenderle ezerek püre haline getirin. En son olarak bir tutam kuru nane ilave ederek çorbayı karıştırın ve ılımaya bırakın. Bebeğiniz için tam bir vitamin deposudur. Afiyet olsun.


]]>
Brokoli Bitkisi https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-bitkisi.html Thu, 08 Nov 2018 09:34:34 +0000 Brokoli Bitkisi, lahanagiller familyasından, özellikle karnabahara benzerliği ile dikkat çeken, küçük, yeşil renkli, yumrular hâlinde olan, haşlanarak yemeği yapılan bir sebzedir. Brokoli, lahana, Brüksel lahanası Brokoli Bitkisi, lahanagiller familyasından, özellikle karnabahara benzerliği ile dikkat çeken, küçük, yeşil renkli, yumrular hâlinde olan, haşlanarak yemeği yapılan bir sebzedir. Brokoli, lahana, Brüksel lahanası karnabahar, ile aynı aileden olan, kalın ve etli çiçek yaprakları yenir. Çiğ veya haşlanarak da tüketilen, brokolinin sağlık açısından çok fazla yararı bulunur. Brokoli bitkisi yüksek seviyelerde diyet lifi ve vitaminler içeren bir besin kaynağıdır.

Beta karoten açısından  oldukça zengin olduğunu belirten uzmanlar brokolinin sık sık tüketilmesini, hatta suyunun bile içilmesinin çok yararlı olacağını söylemektedir. Beta karoten kuvvetli bir kanser savaşçısı olması nedeniyle yemek borusu, mide, bağırsak, gibi kanser türlerini engellemek mümkün olur.

İtalya’yla özdeşleşmiş bir sebze çeşidi olan Brokoli Bitkisi eski bir yemek kitabının metinlerinde lahanaya benzeyen bir bitki olarak tarif edildiği bu bitkinin, brokoli olduğu sanılmaktadır. Egzotik bir bitki olarak görülen brokoli bitkisinin dünya genelinde tanınması 20. Yüzyılın başlarında olmuştur. İtalyan göçmenler ABD’de bu bitkinin tanınmasını sağlamışlardır. İtalya tarafından tanıtılması nedeniyle, sebzenin Akdeniz sebzesi olduğu söylenir. Yani Akdeniz ya da benzeri iklimlerde yetişebilir. Türkiye’de ise Samsun Bafra Ovası’nda yetiştiriciliği yapılır.

Brokoli bitkisinin İtalya asıllı olmasına karşılık, 2008 verilerine göre en çok Çin’de üretimi yapılmıştır.  Çin’i, Hindistan ve ABD takip ediyor. Serin iklimler de yetişen brokoli bitkisi insan vücudundaki demir ve mineral eksikliğini giderir. 

Brokoli Bitkisi Oluşumu: Brokoli bitkisinin gövde yapısı 50-90 cm arası uzunluğa ulaşır. Brokolinin olgunlaşması sırasında ortasında, ortalama 120 gr kadar ağırlığı olan bir baş meydana gelir. Bu baş kesilir, yapraklardan çıkan filizler hızla gelişip, üzerinde yeşil çiçek tomurcukları olan etli sürgünler oluşturur. Ama oluşan bu başlar, daha önce oluşan baştan küçüktür ve ortalama olarak 30 gram gelir.

Brokolinin Bitkisinin Yararı: Brokoli doğru pişirildiği zaman içindeki vitamin ve mineraller kaybolmaz. Bu vitamin ve mineral kaybına uğramayan brokoli bitkisinden vücuda sağlanan faydalar:

 • Hücre doğal yapı ve işleyişini korur.
 • Kanser gibi yayılmaya müsait hastalıklı hücrelerin yapısını iyileştirip yayılmayı önler. Bundan dolayı brokoli bitkisinin faydaları üzerine yapılan araştırmalar, kanserle ilgili çalışmalarla beraber yürütülür.
 • Kalıcı hale gelebilecek enfeksiyonlara karşı korur.
 • bağımsız radikaller ile devamlı savaş halinde olarak kişiyi hastalığa karşı korur.
 • Detoks etkisi yaratarak toksinlerden temizler.
 • Lifli bir sebze olduğu için; diyet programlarında da zayıflamak için kullanılır.
 • Kolesterol seviyelerinde pozitif olarak gelişme gösterir.
 • Bağırsak hareketlerini düzenler ve kabızlığı önler.
 • İçindeki A ve C vitaminleri nedeniyle kalp hastalıkları için koruyucu tesir gösterir.

Demir ve Folik asit zengini olduğundan kansızlığa iyi gelir. Hamile kadınların sık olarak tüketmesi iyi olur.

Brokoli Bitkisi Çeşitleri: brokolinin toplam sekiz türü vardır. Bu türlerin mevsim ve olgunlaşma süreçleri aşağıda belirtilmiştir.

 • Yeşil Dük: İlkbahar ve sonbahar mevsimleri içinde yetiştirilmesi için uygun olur. Bu türün olgunlaşması için tahminen 50 gün süre gereklidir.
 • Sultan: 60 günde sürede olgunluğa erişir. Sonbahar ayı, sultan brokoli için uygun bir mevsimdir. Ayrıca son baharda görülen hava değişimleri içinde dayanıklıdır.
 • Yeşil Yükleyici: 64 günde olgunlaşır. Ürün için sonbahar en uygundur.
 • Pinnacle: yine 64 günde olgunlaşan bir sonbahar türüdür. Küçük bir tesbih tanesi büyüklüğü vardır.
 • Ninja: 86 günde olgunlaşır. İlkbahar ve sonbahar mevsimlerine uygun bir çeşittir.
 • Arcadia:]]> Brokoli Diyeti https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-diyeti.html Fri, 09 Nov 2018 00:46:21 +0000 Brokoli diyeti, spor yapanların ve zayıflamak isteyenlerin sıklıkla kullandığı bir diyet türüdür. Yağ ve karbonhidrat olarak çok düşük değerlere sahip brokolinin lifli yapısı ve zengin demir içeriği diyet yapmak isteyenler Brokoli diyeti, spor yapanların ve zayıflamak isteyenlerin sıklıkla kullandığı bir diyet türüdür. Yağ ve karbonhidrat olarak çok düşük değerlere sahip brokolinin lifli yapısı ve zengin demir içeriği diyet yapmak isteyenler için çok uygun bir zemin oluşturur. Beslenme programınıza brokoliyi ekleyerek çok kısa zamanda kayda değer oranda kilo verebilirsiniz.

  Brokoli diyeti yapmadan önce brokolinin enerji ve besin değerlerini öğrenmekte fayda vardır. Brokolinin her 100 gramında ortalama 34 kalori vardır ve bu diğer birçok bitkiden oldukça düşüktür. Üstelik 34 kalori yeşil yapraklı birçok bitkiye göre bile oldukça düşük bir rakamdır. 100 gram brokolide toplam yağ oranı 1 gramın bile altında tam olarak 0.4 gramdır. Brokolide kolesterol yoktur. 100 gram brokolide 7 gram karbonhidrat ve yaklaşık 3 gram protein vardır. Brokoli vitamin açısından çok zengin bir besindir. 100 gram brokolideki C vitamini günlük ihtiyacın yüzde 148' ini karşılar. (istatistikler ve rakamlar vikipedi kaynaklıdır.) Brokoli diyeti uygulayanlar tükettikleri brokoliden aldıkları lif ve sudan dolayı açlık hissini çabuk bastırabilir. Günün 3 öğününde brokoli tüketebilirsiniz. Brokoli diyeti yapanlar için en çok tavsiye edilen yemeklerden birinin tarifi şu şekilde olabilir:

  Brokoli çorbası malzemeler:
  • Yarım kilo brokoli
  • 1 yemek kaşığı un
  • 1 yemek kaşığı tereyağ
  • 1.5 su bardağı süt
  • 2 su bardağı su 
  • 1 tatlı kaşığı tuz ve karabiber
  Hazırlanışı: Brokoliyi dallarına ayırıp yıkayın. Su dolu bir tencerenin içine atın ve tuz ekleyerek yumuşayıncaya kadar haşlayın. Haşlanmış brokolileri püre haline gelinceye kadar blender yardımıyla çekin. Çorba yapacağınız tencerede tereyağı eritip üzerine un ekleyin. Kısa bir süre sonra sütü yavaş yavaş dökün. Ardından brokoli püresini ekleyin. Son olarak sıcak su ve baharatları ve tuzu ekleyin. Bir taşım kaynatın. Böylece brokoli diyetinizin en önemli öğününü hazırlamış olursunuz.

  Brokoli diyeti yapanların en çok tüketmesi gereken ikinci bir yemekse daha hızlı bir tarif ile brokoli salatasıdır.

  Brokoli salatası malzemeler: 
  • Yarım brokoli
  • 1 havuç
  • Yarım kara lahana
  • 1 turp
  • Yarım göbek marul
  • Tuz ve zeytinyağı
  Hazırlanışı: Yarım brokoliyi parçalarına ayırıp haşlayın. Haşlandıktan sonra soğumaya bırakın. Diğer taraftan derin bir kaba havuç, kara lahana ve turpu rendeleyin. Yarım göbek marulu doğrayıp soğuyan brokolileri ekleyin. Tuz ve zeytinyağı ekleyip iyice karıştırın. Soğuk servis edilmesi önerilir. İsteğe göre üzerine ton balığı da ekleyebilirsiniz.

  Brokoli diyeti uygulayanların dikkat etmeleri gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalar şöyle sıralanabilir:   
  • Brokoli alırken koyu yeşil ve hatta mor renkli olanların tercih edilmesi gerekir (besin değerleri daha yüksektir)   
  • Tohumları çıkmış ve dökülen brokoli tercih edilmemelidir.
  • Brokoli yıkanmadan saklanmalı ve buzdolabında muhafaza edilmelidir
  • Tercihen 3 gün içinde brokoliyi tüketmelisiniz (çok uzun ömürlü bir bitki değildir.)
  • Brokoliyi kızartmak yerine haşlama ve buharda pişirme yöntemleri kullanmalısınız.
  ]]>
  Yoğurtlu Brokoli https://www.brokoli.gen.tr/yogurtlu-brokoli.html Fri, 09 Nov 2018 08:36:05 +0000 Yoğurtlu Brokoli, brokoli bilindiği üzere içeriğinde bulunan bir takım vitamin ve mineraller, lifler sayesinde insan vücuduna direnç katan bir bitkidir. Bir çok insan tarafından tüketilen çok hafif ve faydalı bir yiyecektir. Hafif Yoğurtlu Brokoli, brokoli bilindiği üzere içeriğinde bulunan bir takım vitamin ve mineraller, lifler sayesinde insan vücuduna direnç katan bir bitkidir. Bir çok insan tarafından tüketilen çok hafif ve faydalı bir yiyecektir. Hafif olmasının yanı sıra kişiye tokluk hissi verdiğinden dolayı rejim yapan kişilerin rahatlıkla tüketebileceği besinler arasında yer almaktadır. Sizde ara öğünlerinizde ,et ve tavuk yemeklerinin yanında Yoğurtlu brokoli tüketerek öğününüzü daha besleyici hale getirebilirsiniz. Tarifte olduğu gibi pişmiş şekilde kullanılmasının yanında çiğ şekilde de kullanılmaktadır. Biz ise pişmiş şeklini ele alacağız. Yoğurtlu Brokoli aşağıda da belirteceğimiz üzere istenilen şekilde servis edilebilmektedir. Şimdi Yoğurtlu brokolinin tarifine bakalım.

  Yoğurtlu Brokoli için gerekli olan malzemeler:
  • 500 gram brokoli
  • 2 dış sarımsak
  • 1 kase yoğurt
  • Tuz
  • Zeytinyağı
  • İsteğe bağlı olarak limon
  Yoğurtlu Brokolinin Yapılışı:

  Brokoli ne çok küçük ne de çok büyük olacak şekilde çiçeklerinden temizlenir. Brokolinin sıkacağı bir tencere seçilir ve brokolinin üzerini geçecek kadar su konulur. İsteğe bağlı olarak limon konulur istemez ise sadece tuz konularak kaynatılır. Fakat kaynamaya bırakıldıktan sonra sürekli kontrol edilerek dağılması yani fazla pişmesinin önüne geçilir.  Bunun temel sebebi ise hem servis edilirken zor olması hem de vitamin değerinin kaybolmasıdır. Daha sonra bir süzgeç içine alınır ve soğumaya bırakılır. Brokoli soğurken bir kase yoğurt içine sarımsak tuz ile ezilerek konur. Brokoli servis edilecek tabak içerisine alınır ve yoğurt üzerine dökülerek servis edilir. İsteğe bağlı olarak üzerine zeytinyağı da dökülebilir. 
  ]]>
  Brokoli Protein https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-protein.html Sat, 10 Nov 2018 01:42:25 +0000 Brokoli Protein, Brokoli Protein açısından çok zengin bir sebzedir ve bir çok faydası vardır insan bedenine. Aynı zamanda brokoli görünüm olarak küçük ağaçlara benzer ve bundan ötürü çocuklar için çok eğlenceli bir sebz Brokoli Protein, Brokoli Protein açısından çok zengin bir sebzedir ve bir çok faydası vardır insan bedenine. Aynı zamanda brokoli görünüm olarak küçük ağaçlara benzer ve bundan ötürü çocuklar için çok eğlenceli bir sebzedir. Aslında brokoli bizim türk mutfağına ait bir sebze değildir. İtalyadır ana vatanı, bize oradan gelmiştir ve son yıllarda rövajda olan bir sebzedir. En çok tutulan tüketilenler arasında. Brokoli protein bakımından iyi bir kaynak olduğu kadar sağlık açısından da çok faydalıdır. 

  İltihap sökücüdür: Brokolide kaempferol diye adlandırılan flavonlar bulunduğundan iltihap yok edici özelliği vardır. Artrit ve gut hastalıklarına iyi gelir. 

  D vitamin açısından çok zengindir: D vitamini eksikliği yaşayan bir insan mutlaka brokoli yemelidir. 

  Kemikleriniz için iyidir: Kemiklerinizi kalsiyum açısından kuvvetlendirdiği için özellikle biz kadınlar için çok yararlıdır. 

  Kas ağrılarına iyi gelir: Sabahları koşmadan önce her sabah küçük bir kahvaltı tabağıyla brokoli yeseniz potasyum dengenizi sağlarsınız ve bu da koştuktan sonra oluşacak kas ağrılarını önler.

  Protein açısından zengindir: Bir tabak brokoli yemeği yediğinizde 3 gram protein ve 0 gram yağ almış olursunuz. 

  Kalp hastalıklarına yakalanmanızı engeller: Brokolideki lutein maddesi gözlerinize iyi gelir ve damarları açık tutarak kan akımını düzenler ve kalbinize de iyi gelir. 

  Güzel bir cilde sahip olursunuz: Brokolinin faydalarından bir başkası da brokolideki glucoraphanin adlı kimyasalın sindirme sırasında başka kimyasallara dönüşebildiği için cildinizi gençleştirme ve güzelleştirme özelliğine sahip olmasıdır.  

  Lif kaynağıdır: Brokoli diyet yapan kişilerin bir numaralı dostudur. Tok tutar ve çok uzun süre açlık hissetmezsiniz. 

  Brokoli Besin Değerleri; 100 Gr
  • Kalori 33
  • Yağ 0,4
  • Kolesterol 0
  • sodyum 33 
  • Potasyum 316 
  • Karbonhidrat 7 
  • diyet lifi 2,6 
  • Şeker 1,6 
  • Protein 2,8 
  • A Vitamini 623
  • C Vitamini 89,2
  • B6 Vitamini 0,2 
  • kalsiyum 47 
  • Demir 0,7 
  • Magnezyum 21
  ]]>
  Brokoli Kalori https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-kalori.html Sat, 10 Nov 2018 11:36:48 +0000 Brokoli kalori, bakımından oldukça düşük bir değere sahip bir besindir. Özellikle diyet yapanların yemek listesinde sık sık tercih ettiği bu sebze kısa sürede kilo verdirmesi bakımından mucizevi bir özelliğe sahipti Brokoli kalori, bakımından oldukça düşük bir değere sahip bir besindir. Özellikle diyet yapanların yemek listesinde sık sık tercih ettiği bu sebze kısa sürede kilo verdirmesi bakımından mucizevi bir özelliğe sahiptir. C, A ve K vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, demir, selenyum ve potasyum minerallerini de yüksek ölçüde içermektedir. Protein, fosfor, B2 ve B6 vitaminleri, Omega 3 yağ asitlerini içeren bu besin hem besleyici değeri yüksek olması hem de az kaloriye sahip olması nedeniyle oldukça faydalıdır. 

  Brokoli kalori miktarı

  Diyet yemeklerinde bolca kullanılan brokoli kalori bakımından düşüktür. 100 gram çiğ brokoli 14 kalori var iken pişmiş 100 gram brokolide sadece 9 kalori bulunmaktadır. Ayrıca 100 gram brokolide 1.80 karbonhidrat, 3.16 protein, 2.37 lif ve 0.19 yağ bulunur. İçerdiği vitamin ve minerallerin yanı sıra lif bakımından zengin olan brokoli kalori ve yağ bakımından ise oldukça düşüktür. Günün her öğünü rahatlıkla tüketilebilen bu besini makarna, omlet, salata, çorba ya da et yemeklerinin yanında tüketebilirsiniz. Diyet yaparken ani kan şekeri düşmesini engeller. Böylece baş dönmesi, halsizlik ya da baş ağrısı gibi şikayetler yaşamazsınız. Güneşten alınan D vitaminini uzun süre vücutta tutabilen brokoli antioksidan özelliği ile tüm cilt sorunlarınızı da ortadan kaldırır. Düşük kalorisi sayesinde özellikle diyet yapanlar tarafından tercih edilmektedir. İçerdiği B vitaminleri diyet esnasında kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar. Aynı zamanda uzun süre tokluk hissi sağladığı için daha az yeme isteği duyarsınız. Düşük yağ ve kalori içeren bu besin fiber, vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Diyet yaparken gün içerisinde enerjinizin düşmesini önler. Kolesterolü, tansiyonu ve kanser riskini düşürücüdür. Bol suda yıkandıktan sonra çiğ olarak da tüketilebilen brokoli kalori oranını azaltır. Yağda kızartmak hem vitamin değerlerini yarı yarıya azaltır hem de alınan kalori miktarını arttırdığı için kilo vermenizi zorlaştırır.
  ]]>
  Kıymalı Brokoli Yemeği https://www.brokoli.gen.tr/kiymali-brokoli-yemegi.html Sat, 10 Nov 2018 21:27:19 +0000 Kıymalı brokoli yemeği, Brokoli lahana ailesinden çok besleyici bir sebze dir. Brokoli çocuklarınız ve sizin için bir vitamin kaynağıdır. Mevsiminde alıp taze taze tüketmekte fayda vardır. Brokoli mutfaklarımıza sonradan giren Kıymalı brokoli yemeği, Brokoli lahana ailesinden çok besleyici bir sebze dir. Brokoli çocuklarınız ve sizin için bir vitamin kaynağıdır. Mevsiminde alıp taze taze tüketmekte fayda vardır. Brokoli mutfaklarımıza sonradan giren bir yemek olmasına rağmen hızla yayılmıştır. Diğer sebzelerde olduğu gibi brokoliyi de kendi damak zevkimize kısa zamanda uyarladık. Sanırım buna en güzel tarif olarak kıymalı brokoli yemeğini verebiliriz. Kıymalı brokoli yemeği çok lezzetli ve doyurucu bir öğündür. Brokolinin içeriğinde bulunan lifler uzun süre tokluk hissi ve beraberinde hazımsızlık problemini de ortadan kaldırmaktır. Sizde ara öğünlerde yada akşam yemeklerinde hafif besleyici bir öğün olarak kıymalı brokoli yemeğini tercih edebilirsiniz. Şimdi birlikte hazırlık aşamasına geçelim, 

  Kıymalı brokoli yemeği için gerekli malzemeler, 
  • Orta boy bir brokoli, 
  • 100 gram kıyma, 
  • 1 adet kuru soğan, 
  • 2 adet domates, 
  • 2 adet yeşil biber, 
  • 1 yemek kaşığı domates salçası, 
  • Zeytinyağı, 
  • Tuz ve su. 
  Kıymalı brokoli yemeği yapılışı, Brokolinin dış kısmında bulunan kalın yaprakları ve kalın kök kısmı dışında hepsini kullanabiliriz. Brokoliyi temizleyip ayıkladıktan sonra çok küçük olmayacak şekilde doğrayın ve bol su ile yıkayın. Tencerenin içerisine 3 yemek kaşığı civarında zeytinyağı koyun ve ocağa alın. Soğanın kabuğunu soyun ve yemeklik şeklinde ufak ufak yağın içerisine doğrayın ve ocağı açın. Soğanlar pembeleşinceye kadar ara sıra karıştırarak pişirin. İçerisine kıymayı ilave edin ve kavurmaya devam edin. Salça tuz ilavesi yaptığınız sosa brokoliyi de ekleyin. Göz kararı Brokolinin üzerini kapatacak kadar sıcak su ilave edin ve karıştırın. Brokoli yumuşayana kadar kısık ateşte pişirin. Yumuşayan kıymalı brokoli yemeğini ağzı kapalı şekilde üzerini örtün ve 10 dakika kadar dinlendirin. Servis tabağına alın ve servis edin. Yanında yoğurt çok iyi gidecektir. Ek gıdaya geçen çocuklarınıza gönül rahatlığıyla verebilirsiniz. Afiyet olsun. 
  ]]>
  İbrahim Saraçoğlu Brokoli Kürü https://www.brokoli.gen.tr/ibrahim-saracoglu-brokoli-kuru.html Sun, 11 Nov 2018 12:58:24 +0000 İbrahim Saraçoğlu brokoli kürü, hepimizin bildiği bir kış sebzesi olan brokoli; lahanagiller ailesinden yeşil renkte, yumru halinde bir bitkidir. En yararlı sebzeler arasında ilk sıralarda yer almasına rağmen, ne yazık ki sofral İbrahim Saraçoğlu brokoli kürü, hepimizin bildiği bir kış sebzesi olan brokoli; lahanagiller ailesinden yeşil renkte, yumru halinde bir bitkidir. En yararlı sebzeler arasında ilk sıralarda yer almasına rağmen, ne yazık ki sofralarda çok da rağbet görmemektedir. Bünyesinde yüksek miktarda; potasyum, lif ve A, B6 ve C vitamini barındıran brokoli aynı zamanda antioksidan ve fotokimyasallarla dolu bir sebzedir. 

  Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu; içerisinde "sulforafan" maddesi olan brokoli ile yapabileceğiniz kürlerin, insan sağlığına sayısız faydaları olduğunu açıklamaktadır. 300' den fazla yapılan aarştırmalar sonucu, özellikle kanser başta olmak üzere birçok ciddi hastalıkla mücadelede brokolinin önemli etkisi ortaya çıkmıştır. Birçoğumuzun pek hoşlanmadığı brokolinin; gerek salatası, gerekse yemeği ile mutfaklarımızda mutlaka bulundurmamız gereken sebzelerden biri olduğunu belirtmeliyim.

  Brokoli kürünün faydaları:

  Yaklaşık 38 yıldır bitkilerin insan sağlığına yararlarını araştıran Dr. İbrahim Saraçoğlu; brokoli kürünün özellikle prostat hastalığına iyi geldiğini iddia etmektedir. Yüksek tansiyon, kısırlık, tiroid, kolestrol, kist gibi günümüzde yaygın hale gelmiş birçok rahatsızlığa karşı brokoli kürünün ne kadar büyük etkisi olduğunu televiyon kanallarında açıklamıştır. Ayrıca kan basıncını ve bağırsak hareketlerini düzenlemede, bağışıklılığı güçlendirmede, meni miktarını arttırmada, PSA' nın düşürülmesinde, sertleşme sorunu ve idrar yapma zorluğu yaşayan hastalarda da oldukça yararlı olduğunu belirtmektedir.

  İbrahim Saraçoğlu Borokoli kürü hazırlanışı:

  Yaklaşık 300 gram kadar brokoliyi kaynamakta olan 3 su bardağı suyun içine atınız ve kısık ateşte 5-6 dakika kaynatınız. Ilıdıktan sonra brokoliyi süzünüz. Haşlanan brokoliyi salata olarak tüketebilirsiniz. Bize sadece suyu lazım. Hazırladığınız suyu 3' e bölün ve sabah-öğlen-akşam olmak üzere günde 3 defa aç karnına iken içiniz. Her içtiğinizde, içtikten sonra ilk 20 dakika su harici birşey tüketmeyiniz. Bu kürü 3 hafta boyunca, her bir hafta arasında 3 gün ara vererek tüketiniz. Brokoli kürünü mümkünse hergün taze olarak hazırlayınız.

  Not: Bu tür bitkisel kürler, sadece tedaviyi destekleyicidir. Rahatsızlığınız için mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.
  ]]>
  Limonlu Brokoli Salatası https://www.brokoli.gen.tr/limonlu-brokoli-salatasi.html Sun, 11 Nov 2018 16:52:52 +0000 Limonlu brokoli salatası, yaz aylarında hem diyet yapanlar hemde sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinen kişiler için muhteşem bir lezzettir. Günümüzde sağlıklı yaşam için beslenmek yerine doymak için beslenme mantığı a Limonlu brokoli salatası, yaz aylarında hem diyet yapanlar hemde sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinen kişiler için muhteşem bir lezzettir. Günümüzde sağlıklı yaşam için beslenmek yerine doymak için beslenme mantığı ağır basmaya başlamaktadır. Gerekli vitamin ve mineralleri alamadığımız için sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Limonlu brokoli salatası, hem içeriğindeki limon hemde brokoli ile çok güzel bir beslenme kaynağıdır. Brokolinin kanserojen etkenler üzerindeki etkisi artık kanıtlanmış hale gelmiştir. O yüzden sıkça tüketmemiz gereken bir üründür. Özellikle mevsiminde tüketmek çok önemlidir. Şimdi limonlu brokoli salatası tarifimize bakalım. 

  Malzemeler
  • 1 kg brokoli
  • 1 çay bardağı limon suyu
  • 2 adet kırmızı biber
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • 200 gr haşlanmış mısır
  • 1 çay kaşığı tuz
  Yapılışı
  Öncelikle kendimize bir kaynatma kabı ve bir soğutma kabı ayarlayarak başlayalım. Soğutma kabının içerisine daha sonra buz koyabilirsiniz. Yoksa soğuk suyu 1-2 sefer değiştiririz. Çok sıkıntı değil. Aldığımız brokolileri öncelikle güzelce temizliyoruz. Üstlerin siyah oluşumlar olabilmektedir. Çok iri parça halinde bırakmıyoruz orta halli parçalara ayırıyoruz. Kırmızı biberleri jülyen şeklinde doğruyoruz ve zeytinyağı koyduğumuz tavada bir süre soteliyoruz. Biberler hafiften kendinden geçince, içerisine mısırları da atıyoruz. Bu kısım piştikten sonra bir karıştırma kabının içerisine alıp soğumaya bırakıyoruz. Bu arada brokoli için suyumuz kaynamış olacak. Kaynayan suya brokolileri atıyoruz ve hafiften yumuşayana kadar kaynatıyoruz. Benim için 10 dk yeterli. Ancak burada pişirme sizin kontrolünüzde olabilir. Bazı kişiler çok sert olunca sevmemekte. Ben çok haşlandığı zaman besin değerlerini kaybettiğini düşünüyorum. Limonlu brokoli salatasının bundan sonraki aşamasında haşlanan brokolileri hızlıca soğutuyoruz. Soğuyan brokolileri süzgeç içerisine koyuyoruz ve biberleri koyduğumuz karıştırma kabının içerisine limon suyu, zeytinyağı ve biraz tuz atıyoruz. Bu malzemeleri iyice birbirine yediyoruz. Son olarak brokolileri atıyoruz ve elle alttan alttan kaldırarak karıştırıyoruz. Brokoli çok hassas olduğu için çabuk dağılabilir. Yoksa limonlu brokoli salatası güzel görünmez. Servis tabağına alıyoruz ve limonlu brokoli salatası artık sunuma hazır. Ne kadar kolaymış değil mi Şimdiden ellerinize sağlık. 
  ]]>
  Brokoli Karnabahar Çorbası https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-karnabahar-corbasi.html Sun, 11 Nov 2018 20:43:54 +0000 Brokoli karnabahar çorbası, Her iki bitkide kış aylarında olan ve besleyici özelliği çok olan bitkilerdendir. Özellikle taneler halinde yapılan yemek ve salataları pek de çocukların sevdiği yemekler olmadığından küçük yaş Brokoli karnabahar çorbası, Her iki bitkide kış aylarında olan ve besleyici özelliği çok olan bitkilerdendir. Özellikle taneler halinde yapılan yemek ve salataları pek de çocukların sevdiği yemekler olmadığından küçük yaşta olan çocuklara rahatlıkla yedirilebileceğinden çorba olarak yapılması kolay ve mantıklı olan besinlerdir. Her nedense alışkanlıkla alakalı olan beslenme şekli ne kadarda olsa çocuklarda pek de etkili bir yöntem değildir. Genelliklede karnabahar ve brokolide bu durum daha geçerli bir yapıya sahiptir. Bu iki sebzeyi sevmeyen kişilere çorba olarak tüketmesi daha kolay ve lezzetli gelebilir. 

  Brokoli ve karnabahar çorbası malzemeleri
  • Bir çay bardağı kırmızı mercimek tüm taneli,
  • Beş adet brokoli,
  • Beş dal karnabahar,
  • Bir adet kuru soğan,
  • İki diş sarımsak,
  • Bir adet çarliston biber,
  • Bir çay kaşığı kadar nane,
  • Bir tatlı kaşığı kadar tuz,
  • Bir tatlı kaşığı kırmızı biber, karabiber ve kekik,
  • Bir yemek kaşığı kadar tereyağ veya zeytin yağ,
  Brokoli karnabahar çorbası yapılışı

  Kış aylarında çok faydalı olan çorbamızın yapımı için öncelikle karnabahar ve brokolilerin yıkanması veya bir süre suda bekletilerek temizlenmesi gerekir. Daha sonra üzerinde lekeler olan yerlerin kesilerek temizlenmesi gerekir. Bu sayede temizlenen sebzelerimiz sevmeyen kişiler için ideal bir çorba olacağından tüketilmesi daha kolay olur. Daha sonra sebzeler diğer tüm malzemelrer doğrandıktan sonra bir tencere içerisine beş bardak su eklenerek, tuzu da ilave edilir ve normal ateşte kaymaya bırakılır. Kaynadıktan sonra içerisine diğer bütün malzemeler konularak tekrar pişmeye bırakılır. Tüm karışımın içerisindekiler piştikten sonra ocaktan alınarak tencere içerisinde blenderden geçirilir veya robot içerisine konarak iyice öğütülür. Böylelikle taneli hiçbir şey kalmamış olur. Daha sonra çorbanın yağı için bir tava içerisine zeytin yağ veya tereyağ konularak içerisine baharatlar atılarak bir iki pişirildikten sonra dilerseniz direk tencere içerisine dilerseniz de kaselere servis yaptıktan sonra yağları dökülerek servis edilir. Afiyet olsun. 
  ]]>
  Brokoli Köftesi https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-koftesi.html Mon, 12 Nov 2018 03:24:37 +0000 Brokoli köftesi, Lahanagiller veya turpgiller familyasından küçük yeşil yumrular halinde olan, haşlanarak yemeği hazırlanan bir sebze çeşididir. Brokoli içeriğinde yüksek miktarda diyet lifi ve vitaminler içeren bir gıda kayna Brokoli köftesi, Lahanagiller veya turpgiller familyasından küçük yeşil yumrular halinde olan, haşlanarak yemeği hazırlanan bir sebze çeşididir. Brokoli içeriğinde yüksek miktarda diyet lifi ve vitaminler içeren bir gıda kaynağıdır. Ayrıca görünümü minyatür görünümlü bir ağacı anımsatır. brokolinin kimyasal yapısı oldukça karmaşık içeriğinde bulunan bileşenleri kansere karşı koruyucu bire etki içerisindedir. Fakat hangi bileşenlerinin kansere iyi geldiği henüz bilinmemektedir. Fakat brokolinin diğer sebzelerle beraber düzenli olarak tüketilmesinin vücutta kanser hücresi oluşumunu engellediği ortaya konmuştur. Vücut içerisinde kronik iltihaplanma sorunlarını önleyici etkisi de vardır. Bunun yanında brokoli sebzesi vücudun direncini arttırıcı etkisiyle hastalıklara karşı tam bir koruma kalkanı görevi üstlenir. Her anlamda tam bir sağlık deposu olan brokolinin biz bugün sizlere köftesinin tarifini vereceğiz. Her evde en az haftada bir kez tüketilmesi gereken sebzelerin başında gelen brokoli pek de sevilmeyen bir sebze olduğundan başka gıdalar ile karıştırılarak gözle fark edilmeyecek şekilde yapılan yemeklerinin tariflerini bilmekte fayda vardır. 

  Brokoli köftesi malzemeleri 
  • bir adet orta büyüklükte brokoli, 
  • bir adet kuru soğan, 
  • Bir adet yumurta, 
  • Yarım demet kadar maydanoz, 
  • Karabiber, pulbiber kırmızı toz biber ve tuz, 
  • bir su bardağı dolusu galeta unu, 
  • Yarım çay kaşığı kadar kabartma tozu. 
  Kızartmak İçin: 
  • Sıvı yağı. 
  Brokoli Köftesi Yapılışı

  Öncelikle Brokolilerin ayıklanarak bol suda yıkanması gerekir. Yıkandıktan sonra lekeli yerleri de temizlenir ve tencere içerisine yerleştirilerek üzerini geçer geçmez suda haşlanması için normal ateşte ocak üzerine yerleştirilir. Haşlanan brokoliler bir süzgeç yardımı ile suyundan ayrıştırılarak bir derin kap içerisinde iyice ezilir. Daha sonra içerisine çok küçük kıyılmış kuru soğan, yumurta, maydanoz, baharatlar, kabartma tozu, galeta unu ve tuz ilave edilerek iyice özleşinceye kadar elle yoğurulur. Köfte harcı hazır hale getirildikten sonra harçtan ceviz büyüklüğün de parçalar kopartılarak kızartma halinde pişecek şekilde ve kalınlıkta ayarlanır. Bütün harç bu şekilde yapıldıktan sonra bir tava içerisinde az bir yağ ile çift taraflı iyice kızartılır ve servis tepsisine hepsi yerleştirilir. Artık Brokoli Köftelerimiz servise hazır hale gelmiştir. Bu arada bu tür köfte yemeklerinin yemek saatine yakın yapılmasında fayda vardır. Böylelikle sıcak bir şekilde yanına koyacağınız garnitürler ile servis yapılabilir ve afiyetle yenir.     
  ]]>
  Rüyada Brokoli Görmek https://www.brokoli.gen.tr/ruyada-brokoli-gormek.html Mon, 12 Nov 2018 13:02:36 +0000 Rüyada Brokoli Görmek, Ümit kesildikten sonra hayali kurulan saygınlığa ulaşmaya, bir çok çaba sarf edip özlemle beklenen iyi bir hayata ulaşmaya, uğrunda birçok zorluğa katlanarak elde edilecek olan bol kazanca, çekilen sıkın Rüyada Brokoli Görmek, Ümit kesildikten sonra hayali kurulan saygınlığa ulaşmaya, bir çok çaba sarf edip özlemle beklenen iyi bir hayata ulaşmaya, uğrunda birçok zorluğa katlanarak elde edilecek olan bol kazanca, çekilen sıkıntı ve cefaları geride bırakmaya, huzura ermeye, kafa rahatlığına, rüya sahibinin kendisine maddi anlamda yük olan birinden kendisini kurtaracağına, yaşanan birçok sorundan sonra hak edilecek olan başarılara, meşakkat çekerek ulaşılacak olan hayra, müjdeli haberler almaya, güç sahibi olmaya, rüyada görülen brokoli mevsiminde ve taze ise bolluk ve berekete, mevsimi dışında ise üzüntü ve kedere delalet eder. 

  Bazı rüya tabirlerine göre ise rüyada brokoli görmek, kızgınlık yaratacak bir olay ile karşı karşıya kalmaya ve bu nedenle kızgınlık durumu yaratan kişilerle arada yaşanacak olan dargınlıklara, bazı alınan kararlardan vazgeçmeye, aşırı derecede duygusal davranmaya, akılcı çözümler uygulayamamaya, içinde bulunan sıkıntılı durumdan kurtulmak için yapılacak olan yanlış hamlelere ve bu hamleler neticesinde işlerin daha da kötü gideceğine yorumlanır.

  Rüyada brokoli pişirdiğini görmek, rüya sahibinin yaptığı her işte hayır ve menfaati olacağına ve bu nedenle itibar kazanacağına, maneviyatın güçleneceğine, sıkıntılardan kurtulup feraha çıkmaya, dertlerin biteceğine, mutsuz ve acı günlerin son bulacağına, hayırlı bir işe imza atmaya, saygınlık kazanmaya, uzun ömre, doğru adımlar atmaya ve düzensiz olan birçok şeyin yeniden düzene koyulacağı anlamına gelir. Rüyada brokoli yediğini görmek, dostlarla yaşanacak kalan hoş sohbetlerle, arkadaşlarla iyi geçinmeye, birçok ortak noktada buluşup sevinç yaşamaya, birçok kişiden yardım alarak feraha çıkıp zafer kazanmaya, ekonomik açıdan olanakların çoğalacağına ve bu sayede güzel bir ömür yaşamaya, iyi yaşanacak hayatın devamlılığına rivayet eder. 

  Rüyada brokoli aldığını görmek, rüya sahibinin güzel olaylarla karşı karşıya geleceğine, duygusal hayatında yaşanacak olan birtakım değişikliklere, yeni yerlere gitmeye, yeni kişiler tanımaya ve bu sayede birçok bilgi edinmeye, iş hayatında yaşanacak olan güzel gelişmelere ve bu gelişmeler sayesinde rızkın artacağına, evde bolluk ve bereket yaşamaya ve parlak bir gelecek ile tabir edilir. Rüyada brokoli topladığını görmek, rahat ve hareketli bir ömür yaşamaya, kaza ve belasız günler görmeye, rüyada brokoli sattığını görmek, hayır ve menfaat elde etmeye, sakin ve ferah bir hayat yaşamaya ve rütbe sahibi olmaya, rüyada brokoli bahçesi görmek, iyi geçime, zorlukları geride bırakarak zahmetsiz bir hayat sürmeye, evli birinin rüyada brokoli bahçesi görmesi ise, eşi ile yaşanacak olan mutlu ve mesut günlere ve güzel amele işaret eder.
  ]]>
  Brokoli Zehirlenmesi https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-zehirlenmesi.html Tue, 13 Nov 2018 12:33:33 +0000 Brokoli zehirlenmesi; Brokoli sebzesi aslında tam bir C ve A vitamin deposudur. İki vitamin bakımından da çok zengin bir yapıya sahiptir. Sebzenin özelliklerinden en önemlisi doğal bir antioksidan olmasıdır. Yüz gram kadar çiğ bi Brokoli zehirlenmesi; Brokoli sebzesi aslında tam bir C ve A vitamin deposudur. İki vitamin bakımından da çok zengin bir yapıya sahiptir. Sebzenin özelliklerinden en önemlisi doğal bir antioksidan olmasıdır. Yüz gram kadar çiğ bir brokolide ortalama olarak bir tek insanın vitamin ve besin ihtiyacını karşılayacak kadar besin vardır. İçerisinde ayrıca D vitamini de bulunduran brokoli fazla tüketildiğinde sağlık açısından sorun yaratabilecek bir besindir. Fakat fazla tüketilmediğinde de çok faydalı bir besindir. Özellikle diyet yapanların çok sık tüketmesi gereken brokoli belli aralıklarda yendiğinde hiçbir sağlık sorunu oluşturmaz. Ama bilinç siz bir şekilde tüketildiğinde nitrat zehirlenmesine neden olmaktadır. Brokoli zehirlenmesi yetişkinlerde çok nadir görülen bir durumdur. Daha çok bebeklerde görülen brokoli zehirlenmesi bebeklerin nitratı vücutlarından atamamasından dolayı gerçekleşir. Yetişkinlerde bağışıklık sisteminin gelişmiş olması vücutta biriken bu nitratı atmasına yardımcı olduğundan zehirlenme vakıaları yüzde bir oranında gerçekleşir. 

  Brokoli zehirlenmesi; Bu tür zehirlenmeler genellikle üç aydan daha küçük bebeklerde oluşan bir durumdur. Özellikle içerisinde bulunan vitaminler ve mineraller nitrat içerdiğinden bebeklerde nitrat nitrite dönüşür ve zehirlenme meydana getirir. Bu durum yetişkinlerde oluştuğunda sadece mide rahatsızlıklarına neden olur. Ortalama olarak dünyadaki bütün köklü sebzelerin içerisinde nitrat vardır. O yüzdende besinlerin bilinçli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Her sebzenin belirli miktarlarda yenme oranı vardır. Tüm köklü bitkilerin tüketilmesi esnasında ne oranlarda tüketilmesi gerektiğini bilmek gerekir. Aksi takdirde bebeklerden tutunda yetişkinlere varıncaya kadar ciddi sağlık sorunları meydana getirebilir. Köklü sebzelerin haşlanarak yapıldığı durumlarda haşlama suyunun asla kullanılmaması gerekir çünkü bu sebzelerin hepsi içerisinde bulunan nitratı haşlama suyunun içerisine bırakır. Bu tür haşlamalar da suyunun süzülerek yeni su kullanılması olası brokoli zehirlenmelerinin önüne geçebilir. 

  Brokoli zehirlenmesi belirtileri;

  İçerisindeki nitrattan dolayı haftada iki kereden fazla tüketilmemesi gereken brokoli çocuklarda zehirlenmeye neden olduğunda vücutta nitratın nitrite dönüşmesi ile deride yani göz ve ağız çevresinde mavilileşme meydana getirir. Brokoli sebzesinin yetişkinlerde çok aşırı şekilde tüketilmesi ise mide sorunlarına gaz ve ishale neden olur. Ayrıca brokoli sebzesinin aşırı miktarlarda tüketilmesi vücutta belli bir oranda bulunan iyot emilimini yok denecek kadar azalttığından bu tür köklü sebzelerin haftada en fazla iki kere tüketilmesi gerektiğinin en önemli göstergesidir. 
  Bebeklerde oluşan brokoli zehirlenmesinin ana nedeni içeriğindeki nitrattır. Bebeklerde zehirlenmenin belirtileri daha öncede dediğimiz gibi göz ve ağız çevresinde oluşan maviliklerdir. Bu zehirlenme durumuna tıp dilinde mavi bebek sendromu denmektedir. Brokoli sebzesinin üç ve altı aylık bebeklere verilmesi sakıncalı vede tehlikelidir. 

  Brokoli zehirlenmesi; sebzenin tüketilme şeklinin bilinmemesinden dolayı gerçekleşen ve sağlığı tehdit eden bir hal almasından dolayıdır. O yüzdende tüm insanların sadece brokolide değil tüm besinlerde kullanımı bilmesi çok önemlidir. Brokoli sebzesinin bir çok olumlu faydası olmasına rağmen tüketim şeklinin bilinmemesi açısından da sağlıkla ilgili tehlikeli yanları da vardır. Bilinçli tüketiciler olmak sağlığımız için en başta gelmelidir. 
  ]]>
  Brokoli Filizi https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-filizi.html Wed, 14 Nov 2018 11:19:30 +0000 Brokoli Filizi: küçük brokoli filizleri,%100 doğaldır. 5 günde yetiştiği için çok küçüktür, yenilene kadar canlı kalma özelliği bulunur, besin değeri çok yüksektir. Filizleri sade olarak yenildiği gibi yemeklerde, salatada Brokoli Filizi: küçük brokoli filizleri,%100 doğaldır. 5 günde yetiştiği için çok küçüktür, yenilene kadar canlı kalma özelliği bulunur, besin değeri çok yüksektir. Filizleri sade olarak yenildiği gibi yemeklerde, salatada, sandviçlerde ve çorbalarda da kullanılabilen bir bitkidir. Genellikle soğuk sızma zeytin yağ,elma sirkesi ve taze sıkılmış limon suyu ile çoban salatası yapılıp yenir ise çok harika olur tadına doyum olmaz. Alfa ve alfa filizi başka bir adı ile yonca filizi, yonca tohumlarının filizlendirilmesi yolu ile elde edilirler. Filizlerin değişik tadı var, tatlı çıtır ve güzel bir lezzetlidir. Özellikle kadirli de yetişen turp ve turp filizi C, K vitaminleri ve de sülforafan içeriklidir, çok değişik bir aroması vardır.

  Brokoli Filizi: Filiz brokolinin katı ve çok güzel bir brokoli tadı vardır. C,K vitaminleri ve sülforafan içerir. Brokoli filizinin için de olan sülforafan erişmiş yani tam anlamı ile yetişmiş brokoli sebzesine göre tahmini olarak en az 50 kat daha fazla konsantredir. Şalgam filizi lahana sebzesine benzer tatlı bir tadı vardır. Maş fasulyesi filizi eşi benzeri olmayan aroması ile dünyada en çok tüketilen filizlerinden biridir. 1 kase brokoli filizi de 20 gramdır.
  ]]>
  Brokoli Mezesi https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-mezesi.html Wed, 14 Nov 2018 18:32:54 +0000 Brokoli Mezesi, Brokoli adından da anlaşıldığı üzere bizim Türk mutfağımıza ait bir sebze değildir. Asıl yetiştirildiği yer İtalya'dır. Tüm dünya yada İtalya dan yayılmıştır. Ülkemizde yeni yeni tanınmış olan bu se Brokoli Mezesi, Brokoli adından da anlaşıldığı üzere bizim Türk mutfağımıza ait bir sebze değildir. Asıl yetiştirildiği yer İtalya'dır. Tüm dünya yada İtalya dan yayılmıştır. Ülkemizde yeni yeni tanınmış olan bu sebze, 4-5 yıldır çok tüketilmekte. Daha önceden sadece haşlanıp yenildiği bilinirken şimdi ise bir çok yapılma çeşidi üretilmiştir. çorbasından tutun mezesi salatası bir çok çeşit tarifi vardır. Brokoli lezzetli ve aynı zamanda faydalı bir sebze türüdür. Kanser, kalp, sindirim sistemi ve damar sağlığı için tüketilmesi önerilir. Tam bir D vitamini kaynağıdır. Aynı zamanda antidoksan deposudur. Kalori değeri düşüktür ve bu nedenle kilo vermeye yardımcıdır. 

  Brokoli mezesi Malzemeler
  • 1 adet brokoli 
  • 4  diş sarımsak
  • Yarım limon
  • 1 çorba kaşığı zeytin yağı
  • 1 çorba kaşığı pul biber
  • Tuz
  Brokoli Mezesi Yapılışı; brokoliyi önce yıkayıp parçalarına ayırarak bir tencereye alalım az bir suda vitamini ölmeyecek şekilde haşlayalım. Piştikten sonra süzüp servis tabağına alalım. Soğuduktan sonra üzerine doğranmış sarımsakları, yağını, tuzu ve limonunu sıkıp karıştıralım. En son üzerine pul biberini serpelim. Mezemiz artık yemeye hazır. Afiyet olsun. 
  ]]>
  Brokoli Maskesi https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-maskesi.html Thu, 15 Nov 2018 03:42:59 +0000 Brokoli maskesi: cilt üzerinde olumlu sonuçlar veren lekelenmeyi gideren doğal bir maskedir. Brokolinin içeriğinde bulundurduğu bileşenlerin cilt üzerinde de oldukça faydalı olduğu gözlemlenmiştir. Evde kendi imkanlarınızla haz Brokoli maskesi: cilt üzerinde olumlu sonuçlar veren lekelenmeyi gideren doğal bir maskedir. Brokolinin içeriğinde bulundurduğu bileşenlerin cilt üzerinde de oldukça faydalı olduğu gözlemlenmiştir. Evde kendi imkanlarınızla hazırlayabileceğiniz ve her hangi bir yan etkiye uğramadan rahatça uygulayabileceğiniz brokoli maskesi ciltte bir çok problemi gidermektedir. Özellikle ciltteki yağlanmaları engelleyerek gözeneklerin hava almasına fayda sağlamaktadır. Kişi cildi üzerinde çeşitli nedenlerle oluşmuş olan kahverengi lekeler brokoli maskesi ile rengi açılarak hemen hemen görülmeyecek bir hal almaktadır. Brokoli maskesi doğal bir maske olduğu için sık aralıklarla uygulanabilmektedir. Üstelik günlük olarak da tercih edilebilir. Hassas ciltler için herhangi bir sakınca veya tehdit içermez. Cildi yıpratmaz ve aksine ten üzerinde yumuşak bir görünüm, canlılık ve pürüzsüzlüğü fayda sağlar. Brokoli maskesi masrafsız ve etkili bir maske türüdür. Cildi nemlendirir ve güneş lekeleri ile savaşır. Ayrıca doğum lekeleri ve siyah nokta problemleri ile de savaşmaktadır. Brokoli maskesinin cilt üzerindeki faydaları bu kadarla sınırlı değildir. Cilde ışık kazandırır ve cilt  kırışıklıkları ile mücadele eder. Özellikle kuru bir cilde sahip olan bireyler ciltte oluşan pullanmaları da brokoli maskesi uygulayarak bu probleme son verebilirler. Brokoli maskesi cilt üzerinde olan olumlu etkileri kanıtlanmış bir maske türüdür. Özellikle brokoli maskesi içerisinde yer alan yoğurt ile birleşmesi cildin daha etkili bir şekilde onarılmasına ve yenilenmesine fayda sağlamaktadır.

  Brokoli maskesi için gerekli malzemeler:
  • Taze brokoli
  • Su
  • Yoğurt
  Brokoli maskesi hazırlanışı ve uygulanışı: Taze brokolileri katı meyve sıkacağından geçirerek veya mutfak robotunda iyice parçalayarak suyunu çıkarın. Blender veya bir tülbente sıkıştırarak da bu işlemi yapabilirsiniz. Brokoli suyunu bir kab içerisine yüzünüze yetebilecek kadar alın ve göz kararı kremsi bir kıvam alması için yoğurdun koyu kıvamlı bir yerinden alarak brokoli suyu ile yoğurdu karıştırın. Yarım yemek kaşığı kadar az bir suyu da hazırlanan brokoli suyu ve yoğurt içerisine ilave ettikten sonra maske hazırlanışı tamamlanmış olur. Krem kıvamı alan karışımı cildinize uygulamak için öncelikle cildinizi tertemiz yıkayıp iyice kurutmanız gereklidir. Brokoli maskesini temiz cilt üzerine uygulamalısınız. Cildinizi temizledikten sonra krem haline gelen maskeyi elinizle cilt yüzeyine yayarak sürün. Tüm cildinize maskeyi sürdükten sonra yarım saat yüzünüzde maskeyi bekletin. Yarım saat dolduktan sonra cildinizi ılık su ile yıkayın. Düzenli ve bilinçli bir şekilde cilde uygulandığı takdirde ilk günlerden itibaren cildinizde farklılıklara neden olacaktır. Cildiniz üzerindeki olumlu değişimi sizlerde gözlemleyeceksiniz.
  ]]>
  Mantarlı Brokoli Çorbası https://www.brokoli.gen.tr/mantarli-brokoli-corbasi.html Thu, 15 Nov 2018 10:48:54 +0000 Mantarlı brokoli çorbası, Brokoli besin değeri açısından çok zengin sebzelerin başında gelir. Özellikle görüntüsü ve tüketilme şekli düşünüldüğünde ülkemizde pek de fazla sevilmeyen ve tüketilmesi çok az olan bu fay Mantarlı brokoli çorbası, Brokoli besin değeri açısından çok zengin sebzelerin başında gelir. Özellikle görüntüsü ve tüketilme şekli düşünüldüğünde ülkemizde pek de fazla sevilmeyen ve tüketilmesi çok az olan bu faydalı sebzenin aile bireyleri tarafından rahatlık ile tüketilmesi için genellikle çorba çeşitleri daha yaygın olarak yapılmaktadır. Yine bugün sizlere brokolinin evde tüm aile bireyleri tarafından tüketilebileceği çorba olan mantarlı brokoli çorbasının tarifini vereceğiz. Neden bu kadar uğraşayım demeyin çünkü her insanın en azından haftada bir defa bu sebzeden tüketmesi vücut sağlığı için çok önemlidir. 

  Mantarlı brokoli çorbası malzemeleri
  • İki adet havuç,
  • Yarım demet maydanoz,
  • Yarım kilo brokoli,
  • Yarım  kilo kültür mantarı,
  • İki adet patates,
  • Bir kutu krema,
  • Bir buçuk yemek kaşığı kadar tereyağ,
  • Bir yemek kaşığı dolusu un,
  • Bir buçuk bardak tam yağlı süt,
  Mantarlı brokoli çorbası yapılışı

  Öncelikle Brokolilerin  parçalanarak yıkanması gerekir. Daha sonra üzerinde lekeler olması durumunda bu lekelerin bir bıçak yardımı ile temizlenmesinden sonra patates ve Havuçlar soyularak parçalara ayrılır. Daha sonra bir tencere içerisine tüm sebze malzemeleri konularak üzerine ortalama olarak iki buçuk su bardağı veya üzerine gelir gelmez şekilde su eklenir. Daha sonra ocak üzerinde normal ateşte kaynayıncaya kadar pişirilerek haşlanması beklenir. Haşlanmaya yaklaştığında içerisine  maydanozda eklenerek bir iki karıştırdıktan sonra altı kapatılır ve bir robot yardımı ile iyice çırpılır. Böylelikle tane kalmayacak sıvı hale gelmiş olur. Diğer taraftan bir tencere içerisine tereyağ ve un  ilave edilerek un iyice kavrulur ve içerisine sütte yavaş yavaş konulduktan sonra yavaş yavaş karıştırılarak unun topaklaşması engellenir. Bu karışımı birkaç dakika sonra tekrar ocak üzerine koyduğumuz sebze tenceresi içerisine ilave ederek ince paralel şekilde kıyılmış mantar ilave edilir. En son olarak içerisine baharatları ve tuzu da eklendikten sonra istenen kıvama gelmesi ile altı kapatılır. Artık mantarlı brokoli çorbamız hazır ve servis edilebilirdir. Afiyet olsun...  
  ]]>
  Brokoli Ekşilemesi https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-eksilemesi.html Thu, 15 Nov 2018 11:54:38 +0000 Brokoli ekşilemesi; Özellikle diyet yapanların daha çok tercih ederek tükettiği bu yemeğin yağsız ve hafif olmasının yanında brokolideki besin değerinin önemi büyüktür. O yüzdende tüm diyet listelerinin hepsinde brokoli sebz Brokoli ekşilemesi; Özellikle diyet yapanların daha çok tercih ederek tükettiği bu yemeğin yağsız ve hafif olmasının yanında brokolideki besin değerinin önemi büyüktür. O yüzdende tüm diyet listelerinin hepsinde brokoli sebzesi bulunur. Diğer bir deyişle ister diyet için isterseniz de sağlıklı bir yaşam için haftada en az bir kere en fazla iki kere tüketilmesi gereken bir sebzedir. Günümüzde brokoli tüketimi ülkemizde artış göstermiş olsa da sonradan mutfaklarımıza girdiği için halen bu sebzenin tüketimi gereken boyutlara ulaşamamıştır. Gelelim brokoli ekşilemesinin yapılışına ve malzemelerine..

  Brokoli ekşilemesi malzemeleri;
  • Üç diş sarımsak,
  • Bir adet tüm brokoli,
  • Beş çorba kaşığı kadar zeytinyağ,
  • Yarım limon veya isteğe bağlı miktarda nar ekşisi,
  brokoli ekşilemesi yapılışı,

  Yemeğimize başlamadan önce brokolilerin taze olması çok önemlidir. Yarı haşlanmış vaziyette hazırlanacağından taze brokoli olması lezzetini vede görünümü daha iyi gösterir. Brokolilerin dallarına ayrılarak kaynamış su içerisinde yarı haşlanmış hale gelinceye kadar bekletilmesi gerekir. Daha sonrasında suyu süzülerek bekletildikten sonra dalları biraz daha ayrıştırmanın ardından havanda ezilmiş sarımsaklar ve zeytin yağ salata tabağı içerisine alınmış brokolilerin üzerine dökülerek istenilen kadar limon suyu veya nar ekşisi eklenir. Bu şekilde tüketebileceğiniz gibi dilerseniz üzerine biraz tuzda ilave ederek tüketebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun. Rejim yapanların tuzsuz bir şekilde tüketmesinde fayda vardır. Afiyet olsun. 
  ]]>
  Terbiyeli Brokoli Çorbası https://www.brokoli.gen.tr/terbiyeli-brokoli-corbasi.html Thu, 15 Nov 2018 18:44:17 +0000 Terbiyeli Brokoli Çorbası, Vitamin değeri bakımından zengin olmasına karşın Türk mutfağında çok sık tercih edilmeyen sebzelerden biri hiç şüphesiz brokolidir.  Brokoliyi çocuklara ve yetişkinlere sevdirecek bir tarif olan te Terbiyeli Brokoli Çorbası, Vitamin değeri bakımından zengin olmasına karşın Türk mutfağında çok sık tercih edilmeyen sebzelerden biri hiç şüphesiz brokolidir.  Brokoliyi çocuklara ve yetişkinlere sevdirecek bir tarif olan terbiyeli brokoli çorbası brokoli için oluşan olumsuz düşünceleri yok edecek lezzettedir. Özellikle yeni ek gıdaya geçmiş bebekler için çok uygun olan terbiyeli brokoli çorbasının yapılışı çok pratiktir. Yeni besine geçmiş bebeği olan annelerin kurtarıcısı olan terbiyeli brokoli çorbasının yapılışı şu şekildedir; 

  Terbiyeli brokoli çorbası için Malzeme Listesi
  • 300 gram brokoli 
  • 5-6 su bardağı su 
  • Bir miktar zeytin yağı 
  • 1 tatlı kaşığı tuz 
  Terbiyesi İçin
  • 3 çorba kaşığı yoğurt 
  • 2 çorba kaşığı elenmiş beyaz un 
  • 1 adet yumurta 
  Terbiyeli brokoli çorbası Yapılışı: Terbiyeli brokoli çorbası için öncelikle orta boy bir tencerenin içerisine suyu koyun. Daha sonra suyun kaynaması için tencereyi ocağın üzerine koyarak kaynatın. Su kaynarken sizde brokoliyi temizleyerek küçük küçük doğrayın. Doğrama işlemi bittikten sonra terbiyesini hazırlamak için küçük derin bir kap alın. Bu kabın içerisine yumurtayı kırın. Yumurtayı bir tel yardımıyla çırpın. Yumurtayı çırptıktan sonra üzerine yoğurdu  ilave ederek karıştırmaya devam eden. Yumurta ve yoğurt iyice karıştıktan sonra yavaş yavaş unu ilave ederek karıştırmaya devam edin. Terbiyesi için gerekli bütün malzemeleri ekleyip karıştırma işlemi bittikten sonra kaynamış sudan biraz alarak terbiye sosuna ilave edin. Kaynamış sudan alarak terbiyenin içerisine ilave etmenizin sebebi kesilmemesi içindir. Bu işlemi tamamladıktan sonra hazırladığınız terbiyeyi kaynayan suyun içerisine dikkatli bir şekilde ilave edin. Terbiyeyi suyun içerisine ilave ederken sürekli karıştırmanın gerekmektedir. Terbiyeyi suyun içerisine ilave ettikten sonra bir iki dakika kaynatın. Terbiye ve su bir iki dakika kaynadıktan sonra tuzu ve doğradığınız brokoliyi ilave edin. Bu işlemi tamamladıktan sonra yaklaşık 5-6 dakika kadar kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın.  Böylece terbiyeli brokoli çorbası hazır olacaktır.  Terbiyeli brokoli çorbasını ister bu şekilde  servis yapabileceğiniz gibi blenderdan geçirerek de servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun. 
  ]]>
  Brokoli Çiçeği https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-cicegi.html Fri, 16 Nov 2018 13:54:41 +0000 Brokoli Çiçeği: çok iyi bir magnezyum ve kalsiyum deposudur, aynı sürede başka bir çok sebzeden çok daha fazla lif ve kalsiyum içerir. Brokoli indol açısından oldukça fazla zengindir. Beslenme ve insan sağlığı bakımından Brokoli Çiçeği: çok iyi bir magnezyum ve kalsiyum deposudur, aynı sürede başka bir çok sebzeden çok daha fazla lif ve kalsiyum içerir. Brokoli indol açısından oldukça fazla zengindir. Beslenme ve insan sağlığı bakımından çok önemli olduğu için tüketimi ve üretimi de hızlı bir şekilde artmıştır. Mineraller ve vitaminler yününden çok zengin olduğu için dondurulan yiyecek sektöründe de kullanımı hızla artış göstermektedir. 100 gram yenebilir taze brokoli 3,4 gram yağ, 114 mg kalsiyum, 40 mg potasyum 48 mg  fosfor 1.4 mg demir, 111 mg C vitamini, 685 mikrogram oranında lif içerir. Sağlıklı kişiler için bir günlük brokolide A, C vitamin ihtiyacının tamamı, potasyum ihtiyacının dörtte birini, demir ve kalsiyum ihtiyacının % 15 ini bir günde 100 gr brokoli tüketerek karşılamış olunur. 

  Brokoli Çiçeği: Toprakta yetişen bir sebzedir, Toprak istekler açısından besin değeri az olan ve yumuşak toprakları sevmez bu nedenden dolayı iyi verim vermez. Organik maddeleri yüksek olan yerlerde ve zengin topraklarda daha çok yetişirler. Brokoli tam yetişmeden çiçek tomurcukları açılmadan ve tomurcuklar üzerinde sarı taç yaprakları olmadan hasat edilmese iyi olur, brokoli sabah ve akşam hava serin iken toplanmalıdır. Başlar üzerindeki olgunlaşmamış çiçek taslakları toplandıktan sonrada büyümeye devam ederler, bu yüzden toplandıktan sonra oda ısısında tahminen 2-3 gün içinde sararak fiyat değerini kayıp eder. En uygun saklama yöntemi +4 derecede, %85 nemde ve iyi havalandırma yapılan ortamlarda olur. 
  ]]>
  Yoğurtlu Brokoli Salatası https://www.brokoli.gen.tr/yogurtlu-brokoli-salatasi.html Fri, 16 Nov 2018 16:23:02 +0000 Yoğurtlu Brokoli Salatası, Yoğurtlu brokoli salatası günümüzde çok sevilen salata çeşitlerindendir. Hemen hemen her damağa uygun bir tada sahip olduğu için brokolinin yoğurtlu salatası daha çok tercih ediliyor. Yine aynı zaman Yoğurtlu Brokoli Salatası, Yoğurtlu brokoli salatası günümüzde çok sevilen salata çeşitlerindendir. Hemen hemen her damağa uygun bir tada sahip olduğu için brokolinin yoğurtlu salatası daha çok tercih ediliyor. Yine aynı zamanda brokoli bizler için tam bir besin kaynağıdır. Sağlık açısından da çok faydalıdır. Rejim yapan kişilerde kalori değeri düşük olduğu için korkmadan tükete bilir.

  Yoğurtlu brokoli salatası Malzemeler
  • 2 Adet orta boy Brokoli
  • 1 Tane havuç 
  • 1 Tane orta büyüklükte patates 
  • 1 Büyük kase yoğurt 
  • 4 diş sarımsak 
  • Sıvı yağ
  • Tuz
  • Pul biber 
  Yoğurtlu Brokoli Salatası Yapılışı; Brokolileri yıkayıp çiçeklerine ayıralım yıkayıp daha sonra tencereye alalım ve tuzlu suda 10 dakika kadar haşlayalım. Diğer yandan da patates ve havucu da tuzlu suda haşlayalım. Haşlandıktan sonra süzüp soğumaya bırakın. Haşlanmış malzemelerimizi doğrayarak servis tabağına alalım. Sarımsaklarımızı soyup dövdükten sonra yoğurda katalım ve güzelce karıştıralım. sarımsaklı yoğurdu da sebzelerin üzerine dökelim. Son olarak sıvı yağımızı bir tavaya alalım ve kızdıralım, kızınca pul biber veya toz kırmızı biberi yağa koyalım. Ve yoğurdun üzerinden gezdirelim. Yoğurtlu brokoli salatamız servise hazır. Afiyet olsun...
  ]]>
  Tavuklu Brokoli https://www.brokoli.gen.tr/tavuklu-brokoli.html Fri, 16 Nov 2018 18:47:06 +0000 Tavuklu brokoli, Tavuklu brokoli son derece sağlıklı ve sofralarda sık yer alması gereken bir yemektir. Brokolinin sağlık üzerinde ki faydaları bilinmektedir. Brokoli tavuk lezzeti ile buluştuğunda hem lezzetli hemde sağlıklı bi Tavuklu brokoli, Tavuklu brokoli son derece sağlıklı ve sofralarda sık yer alması gereken bir yemektir. Brokolinin sağlık üzerinde ki faydaları bilinmektedir. Brokoli tavuk lezzeti ile buluştuğunda hem lezzetli hemde sağlıklı bir yemek haline gelmektedir. Özellikle çocukların ve gelişim döneminde olan gençlerin sıkça tüketmesi gereken bir yemek olan tavuklu brokoli, brokoli sevmeyenlerin ön yargılarını yıkacak bir lezzete dönüştüğü bir yemektir. Genellikle ana yemek olarak sofralarda yer almaktadır. Çeşitli pilavlar eşliğinde tavuklu brokoli çok daha lezzetli olmaktadır. Brokolide bulunan folik asit, A vitamini, C vitamini, K vitaminleri, demir, potasyum, selenyum, kalsiyum mineralleri tavuklu brokoli yemeğinde bulunmaktadır. İşte bu sebepten dolayı tavuklu brokoli besin değeri yüksek olan bir yemektir. Sizde sevdiklerinize hem sağlıklı hemde lezzetli bir yemek sunumunda bulunmak isterseniz işte tavuklu brokoli tarifi. Tüm bayanların denemesini tavsiye ederiz. Şimdiden kolay gelsin.

  Tavuklu brokoli için gerekli olan malzemeler:
  • 1 tane küçük brokoli
  • 500 gram tavuk göğsü
  • 3 yemek kaşığı zeytin yağı
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 tatlı kaşığı domates salçası
  • 1 çay bardağı su
  • 1 tane orta boy soğan
  • 2 diş sarımsak
  • 1 tane kırmızı biber
  • 1 tane yeşil biber
  • 1 tutam tuz
  • 2 çay kaşığı karabiber
  Tavuklu brokoli yapılışı: Brokoliyi ayıklayıp iyice yıkayın. Sonra dallarından küçük parçalara ayırın ve su dolu derin bir kaP içerisinde bekletin. Sonrasında soğanı soyup küçük küçük yemeklik bir şekilde doğrayın. Doğranan soğanı bir tava içerisine alın ve ocağın altını yakın. Tava içerisindeki soğana kavrulması için zeytin yağını ve tere yağını ilave edin. Soğanlar pembeleşene kadar kavurmaya devam edeceksiniz fakat şuan tavuk göğsünü alın ve yıkayın. Yıkadıktan sonra kuşbaşı şekilde tavuk etini doğrayın. Soğan biraz kavrulduktan biberi de soğan içerisine doğrayın ve beraber kavurmaya başlayın. Sonra kuşbaşı doğranan tavuk etini de soğan ve biber karışımı içerisine ilave edin. Tavanın altını kısın ve kapağını kapatın. Tavuklar kendi suyunu salıp tekrar çekene kadar kısık ateşte pişirmeye devam edin. Tavukların yaklaşık 20 dakika sonra çatalla pişip pişmediğini kontrol edin. Tavuklar pişmiş ise brokolileri sudan çıkarın ve pişen tavuk içerisine ilave edin. Brokoli eklenirken domates salçasını ve suyu da ilave edin. Tavanın kapağını tekrar kapatarak pişirmeye devam edin. Tavuklu brokoliyi pişim sırasında ara ara karıştırarak özleşmesini sağlayın. Tavuklu brokoli pişince ocağın altını kapatın ve biraz dinlendirin. Yemeği yaklaşık 5 dakika dinlendirmeniz yeterlidir. Artık tavuklu brokoli servisi yapabilir bu eşsiz lezzeti sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.
  ]]>
  Havuçlu Brokoli Salatası https://www.brokoli.gen.tr/havuclu-brokoli-salatasi.html Sat, 17 Nov 2018 08:35:22 +0000 Havuçlu brokoli salatası, oldukça lezzetli ve faydalı bir salata türüdür. Ege ve Akdeniz yörelerinde yetiştirilen brokoli sayısız şifası olan sebzelerdendir. Tam bir kanser savaşçısıdır. İçeriğindeki beta karoten etkisiyl Havuçlu brokoli salatası, oldukça lezzetli ve faydalı bir salata türüdür. Ege ve Akdeniz yörelerinde yetiştirilen brokoli sayısız şifası olan sebzelerdendir. Tam bir kanser savaşçısıdır. İçeriğindeki beta karoten etkisiyle uzmanların tüketmenizi önerdiği bir sebzedir. Bunu ister böyle salata olarak, isterseniz et yemekleriyle birlikte garnitür olarak kullanabilirsiniz. Özellikle etin kanserojen etkisini böylelikle aşabilirsiniz. Hatta brokoli suyunu içebilirsiniz. Böylece bağırsak, yemek borusu, mide kanserleri gibi sindirim sistemini ilgilendiren kanserlerin önlenmesine yardımcı  olabilirsiniz. Brokoli haşlanırsa, bu özelliklerinin büyük kısmını kaybeder. Bu nedenle haşladığınız suyu mutlaka kullanın. Mümkünse brokoliyi buharda pişirmeye çalışın. Bu sayede tüm faydalarından yararlanabilirsiniz. Havuçlu brokoli salatası sizlerinde hoşuna gidecektir. Lezzeti, besleyici değeri göz önünde tutulursa, kışın vazgeçemeyeceğiniz salatalardan biri halinde gelecektir. Bu salatayı hiç yapmadıysanız, tarifimize göre denemenizi tavsiye ediyoruz. Hepiniz kolay gelsin.

  Havuçlu brokoli salatası için gerekli malzemeler
  • 1 adet iri brokoli demeti
  • 1 adet büyük boy havuç
  • Biraz mısır konservesi
  • 2 adet kırmızı salçalık biber
  • Yarım çay bardağı sızma zeytinyağı
  • Biraz nar ekşisi
  • Uygun miktarda tuz
  Havuçlu brokoli salatası yapımı

  Brokoli demetini küçük parçalara bölün ve buharda pişirmeye başlayın. Bunu kolayca yapabilirsiniz. Çok sağlıklı bir pişirme yöntemidir. Bir yandan da kırmızı biber ve havucu ayıklayın. Daha sonra verev olacak şekilde bunları doğrayın. Tencerede kaynattığınız suda bunları da hafif haşlayın. Bu tür sebze haşlamalarında sebzeleri sıcak sudan çıkardığınızda hemen soğuk hatta buzlu suya sokarsanız, kendi doğal renklerini koruyabilirsiniz. Bu sayede salatalarınız daha hoş görünür. Havuçlu brokoli salatası için derin bir kase hazırlayın. Sebzeler haşlandığında içine alın. Mısır konservesi ilave edin. Brokoli de piştiyse içine katarak hepsini karıştırın. Şimdi salatanın sosunu hazırlayabiliriz. Bunu bir kavanoz yardımıyla yapmanızı öneririz. Zeytinyağını, tuzu, nar ekşisini kavanoza koyarak iyice çalkalayın. Sosun nasıl kolay yoğunlaştığını ve karıştığını göreceksiniz. Daha sonra bunu salataya karıştırın. Havuçlu brokoli salatası yarım saat kadar buzdolabında dinlenirse, daha lezzetli olacaktır. Hemen ikramınızı yapabilirsiniz. Masada göz dolduracak kadar lezzetli ve besleyici bir salata herkesi memnun edecektir.

  Afiyet olsun.
  ]]>
  Yumurtalı Brokoli https://www.brokoli.gen.tr/yumurtali-brokoli.html Sat, 17 Nov 2018 08:57:59 +0000 Yumurtalı Brokoli, Brokoli sebzesi Türk mutfağı tarafından çok fazla sevilmese de son zamanlarda sağlık açısından faydalarını duyan bir çok insan tüketmeye özen gösteriyor. Bunun içinde çeşit çeşit tarifler arıyor. Ve b Yumurtalı Brokoli, Brokoli sebzesi Türk mutfağı tarafından çok fazla sevilmese de son zamanlarda sağlık açısından faydalarını duyan bir çok insan tüketmeye özen gösteriyor. Bunun içinde çeşit çeşit tarifler arıyor. Ve bir çok güzel tarif var. Yumurtalı brokolide o güzel tariflerden bir tanesi oluyor.  Yumurtalı Brokoli lezzetli bir protein deposudur. Özellikle brokoli sevmeyenler için çok güzel bir tarif. Çocuklarınız içinde çok sağlıklı ve yumurtayı seviyorlarsa yumurta sayesinde brokoli yemeyen çocuklar bile yer. 

  Yumurtalı Brokoli Malzemeleri
  • 500 Gram brokoli 
  • 1 Orta boy soğan 
  • 2 Tane yumurta 
  • 1 Yemek kaşığı tereyağı
  • Sıvı yağ 
  • Tuz 
  • Pul biber 
  Yumurtalı Brokoli Yapılışı; Öncelikler brokolileri yıkayıp az bir suda 5-6 dakika kadar haşlıyoruz. Yağda tekrar pişeceği için çok pişmemiş olması lazım. Dada sonra süzüp büyük parçalar şeklinde doğrayalım. Tencereye tereyağı ve sıvı yağımızı koyup, üzerine doğranmış soğanı ekleyip pembeleşinceye kadar kavurun. Kavrulduktan sonra doğranmış brokoliyi tencereye ekleyelim tuzunu da ilave edip, kavurmaya devam edelim. biraz kavrulduktan sonra yumurtaları üzerine kırın. yumurtalar piştikten sonra servis tabağında pul biber ile süsleyelim. Afiyet olsun...
  ]]>
  Brokoli Çayı https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-cayi.html Sun, 18 Nov 2018 01:11:41 +0000 Brokoli çayı, ülkemizde diğer bitki çaylarına göre oldukça az kullanılan bir bitki çayıdır. Bu nedenle bazı insanlar brokoli çayı denildiğinde bu çaya çok sıcak bakmazlar. Aslında brokoli çayı, günümüzde kullanılan bi Brokoli çayı, ülkemizde diğer bitki çaylarına göre oldukça az kullanılan bir bitki çayıdır. Bu nedenle bazı insanlar brokoli çayı denildiğinde bu çaya çok sıcak bakmazlar. Aslında brokoli çayı, günümüzde kullanılan birçok bitki çayına göre çok daha büyük faydalar gösteren bir çaydır. Bu nedenle çok karşılaşılmasa bile bazı insanlar diğer çayları tüketmek yerine brokoli çayını tüketirler. İnsan vücudunun birçok yerinde olumlu sonuçlara ulaşılmasını sağlayan brokoli çayı, bazı insanlarda bağımlılık olmasa bile ciddi bir tutkunluk yaratmaktadır. Bu nedenle bazı insanlar brokoli çayını her gün bir bardak içmeden duramazlar. Brokoli çayının bilinmeyen önemli bir yeri bulunmaktadır. Bu çayın, insanlar arasında fayda sağladığı konusu, net olarak araştırmalarla etkileri kanıtlanmıştır. Bilimsel olarak tüm faydalarının olmasa bile öneli faydalarının kanıtlanmış olması, brokoli çayının biraz daha fazla kullanılmasına neden olmuştur. Bu çay, ülkemizde çok ciddi bir şekilde tüketilmese bile brokolinin yetiştiği diğer birçok ülkede çok yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Bu nedenle ulusal olarak bakıldığında brokoli çayının önemli olduğunu söyleyebiliriz. Brokoli çayının çok fazla sayıda faydası vardır. Fakat biraz öncede bahsettiğimiz gibi bu çayın tüm faydaları tamamen bilimsel olarak kanıtlanamamıştır. Ama bilinen bir gerçekte vardır ki günümüzde insanların çok faydalı diyerek tükettikleri birçok bitki çayının tam olarak faydaları kanıtlanmamıştır. Bu nedenle halk arasında iyi geldiği düşünülen hastalıklar için brokoli çayını sizlerde tüketebilirsiniz.

  Brokoli çayı neye iyi gelir
  • Brokoli çayı, günümüzde yaşlı ya da gençlerde farksız olarak görülen kemik erimesi rahatsızlığında çok önemli etkiler göstermektedir. Özellikle düzenli olarak tüketildiğinde bu çay son derece olumlu etkiler göstermektedir. Eğer sizlerde de böyle bir rahatsızlık varsa yapılan tıbbi tedavilerin yanı sıra bu bitkisel çayı tüketebilirsiniz. 
  • Brokoli çayı, birçok kanser hastalığı için de olumlu etkiler göstermektedir. Özellikle prostat kanseri, bağırsak kanseri, akciğer kanseri gibi rahatsızlıklarda, hastalıkların ortaya çıkarmış olduğu belirtileri örtmektedir. 
  • Yine insanlarda çok karşılaşılan kalp rahatsızlıklarının önüne geçmek için düzenli olarak brokoli çayı tüketilebilir. Bu etkisiyle özellikle yaşı ilerlemiş olan insanlarda ve damar hastalıkları bulunan insanlarda brokoli çayı çok önemli etkilere neden olacaktır. 
  • Düzenli olarak yıllarca brokoli çayı tüketmiş olan insanlarda göğüs kanserinin oluşma riski diğer insanlara göre çok daha azdır. Bu nedenle özellikle kadınlar bu çayı daha fazla tüketmelidir. 
  • Brokoli çayının birçok önemli faydalarının yanında bir de içerdiği vitaminler mineraller bulunmaktadır. Özellikle C vitamini, D vitamini, K vitamini E vitamini, demir, potasyum, magnezyum ve bakır açısından çok zengindir. 
  • İnsanlarda yaş fark etmeden brokoli çayı direk olarak bağışıklık sistemine etki ederek bağışıklığın güçlenmesine etki edecektir. Bu nedenle brokoli çayı kış aylarına yakın zamanlarda çok daha fazla tüketilmelidir. 

  Uyarı: Brokoli, sağlıklı olan insanlarda çok ciddi yan etkileri bulunmayan brokoli çayın hamile olan insanlar tarafından çok fazla tüketilmesi olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına ve bu nedenle bazı yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle sadece hamilelik değil, diğer birçok farklı durumlarda brokoli çayı tüketilmeden önce doktora danışılmalıdır. 
  ]]>
  Brokoli Turşusu https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-tursusu.html Mon, 19 Nov 2018 01:10:50 +0000 Brokoli Turşusu, hem kolay hazırlanabilen hem de bu tadı çok güzel olan bir turşudur. Ayrıca brokoli çok sağlıklı bir sebzedir. Ülkemizde brokoli tüketimi o kadar fazla olmadığı için maalesef sofralarda pek görülmez. B Brokoli Turşusu, hem kolay hazırlanabilen hem de bu tadı çok güzel olan bir turşudur. Ayrıca brokoli çok sağlıklı bir sebzedir. Ülkemizde brokoli tüketimi o kadar fazla olmadığı için maalesef sofralarda pek görülmez. Bu turşu daha çok Akdeniz ve Ege yörelerinde çok tüketilir. Brokolinin bazı yemeklerde yanlış kullanılması yüzünden maalesef tadı kötüdür diye bir algı vardır. İşte bu vereceğimiz brokoli turşusu tarifi sayesinde brokoliye karşı olan bu önyargılarınız kırılacaktır. Ayrıca turşunuza isteğinize göre biraz da karnabahar da koyarsanız turşunuzun daha da güzel olacağını belirtelim. Bu brokoli turşusunu her yemeğinizin yanında meze olarak tüketebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

  Brokoli turşusuna başlamadan önce yapılması gereken en önemli şey brokolinin seçimidir. Brokoli turşusunda kullanacağınız brokoliler, taze olmalıdır ayrıca mevsiminde bu sebzeyi alıp bu turşuyu öyle kurmanız tadını önemli derecede etkileyecektir. Brokolinin taze olup olmadığını anlamanız basittir. Taze bir brokolinin rengi koyu yeşildir. Üzerindeki tomurcuklar fazla büyük değildir ve rengi sarıya kaçmamış ise brokoliniz tazedir. Brokoli turşunuzun daha uzun süre dayanması için çok daha az olgunlaşmış brokoli seçmeniz daha iyi olacaktır. Yani fazla büyük olmayan tomurcukları daha küçük ve açık yeşil renkte brokoli almanız, brokoli turşunuzun daha diri olmasına ve uzun süre dayanmasına yardımcı olacaktır.

  Brokoli turşusuna yapmayı istediğinizi miktarı belirlemekle başlanır. İsteğinize göre bu verdiğimiz tarife göre daha fazla ya da az yapacaksanız oranlayabilirsiniz. Biz turşu suyunun tarifini kendimiz vereceğiz isteğinize göre ya da daha rahat yapmak için hazır turşu suyu da kullanabilirsiniz. Ayrıca brokoli turşusunu kullanacağınız kavanozun cam olmasına dikkat ediniz.

  Brokoli Turşusu Malzemeleri

  • 1 litrelik cam kavanoz
  • 550 ya da 600 gr Brokoli
  • 3 yemek kaşığı tuz(tercihen kaya tuzu)
  • 2 yemek kaşığına yakın limon tuzu
  • 5-6 diş sarımsak
  • Bir çay bardağını tam doldurmayacak kadar elma sirkesi 

  Brokoli Turşusu Yapılışı

  Öncelikle brokoliler güzelce yıkanır ve bazı çürük yerleri varsa ayıklanır. Brokolilerinizi kaynayan bir suda 1-2 dakika haşlamanız turşunun tadını daha güzel edecektir. Ayrıca turşunun kurulma süresini daha kısa hale getirecektir. Derin bir tasa kaya tuzu, elma sirkenizi ve limon tuzunuzu belirttiğimiz oranlara göre ayarlayıp karıştırınız. Brokoli turşusunu yapacağınız kavanozun içine biraz su koyun. Brokolileri küçük olmayacak şekilde doğradıktan sonra bu cam kavanozun içine sarımsaklar ile beraber ekleyin. Daha sonra hazırladığınız sirke - limon karışımını kavanozun içine ekleyin. Eğer kavanozunuz tam dolmadı ise üzerine biraz daha su ekleyin ve kavanozunuzun ağzını çok sıkı bir şekilde kapatın. Brokoli turşunuz hazırdır. Bundan sonra turşunuzun kurulması için eğer brokolilerinizi biraz haşlamışsanız 10 gün yoksa 15 gün bekletiniz. Bu beklettiğiniz yer kesinlikle güneş alan bir yer olmamalıdır ve buzdolabı olmamalıdır. Turşunuzu serin bir yere koyup o şekilde kurulmasını bekleyin bu yer balkonunuzun güneş almayan bir yeri olabilir. Şimdiden afiyet olsun…

  ]]>
  Brokoli Suyu https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-suyu.html Mon, 19 Nov 2018 03:44:01 +0000 Brokoli Suyu, Brokoli suyu içinde antioksidanlar olması, C vitamini, kalsiyum,foafor, folik,magnezyum, potasyum, E vitamini ve K vitamini olması bakımından rahim ağzı kanseri, kolon kanseri, meme kanseri, ak ciğer kanseri ve prostat k Brokoli Suyu, Brokoli suyu içinde antioksidanlar olması, C vitamini, kalsiyum,foafor, folik,magnezyum, potasyum, E vitamini ve K vitamini olması bakımından rahim ağzı kanseri, kolon kanseri, meme kanseri, ak ciğer kanseri ve prostat kanserini önlemek için çok faydalı bir sebze suyudur. Aynı zaman da bağışıklık sistemini de güçlendirme için de çok etkili ve aynı zamanda kara ciğer hareketlerini düzenlemek gibi bir çok rahatsızlığa da iyi gelir, bir çok hastalığa karşı koruyucu kalkan görevi görür, bu açıdan oldukça değerli olduğunu görebiliriz. Bilindiği gibi brokoli lahana ailesinden olan bir sebzedir, bu aile ürünlerinden biri olarak karşımıza çıkmıştır. Brokoli aynı zamanda turpgiller arasında da ter alır, brokoli suyu sade olarak ve ya elma, havuç ya da başka meyve suyu ile de karıştırılıp içile bilir. Fakat en güzel olanı ise sade olarak içmektir, içerisinde olan minerallerin ve vitaminlerin korunması için en iyi seçenek çiğ brokolinin suyunun sıkılması çok doğru bir tercih olacaktır. İçin de insan bedeninin ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin olması bakımından mutlaka yemeli ve çocuklara da sevdirmeliyiz sağlığımız için tüketmek gereklidir.

  Brokoli Suyu: 
  • Aşırı östrojen salgılanmasını dengelemesinden dolayı meme kanseri üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.
  • Helicobacter pylori ismini taşıyan ve peptik ülsere sebep olan bakterinin vücuttan atılmasını sağlamaktadır. 
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve hastalıklara karşı koruması açısından günlük C vitamini ihtiyacını karşılayan brokoli suyunun günde en az yarım su bardağı tüketilmesi gerekir. 
  • Gastrit ve hazımsızlık gibi mide problemlerine de yardımcı olmaktadır.
  • Antioksidan özelliğine sahip olmasından dolayı spermleri koruduğunu ve genetik doğum kusuru riskini azalttığını söylemek mümkündür. 
  • Kalsiyum bakımından zengin olması nedeni ile kemiklerin güçlenmesine fayda etmektedir. Üstelik içerisinde yağ olmadığı için inek sütünden daha faydalı bir kalsiyum deposu olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Mide asidinin dengelenmesi konusunda yardımcı olmaktadır. 
  • İçerisinde Indole-3-carbinol adlı bileşiğin bulunuyor olması nedeni ile sadece meme kanseri için değil, prostat kanseri içinde koruma sağladığını söylemek mümkündür.
  • Güneşten gelen zararlı UV ışınlarına karşı cildi koruduğunu ve tedavi ettiğini söyleyebiliriz.
  • Kabızlığın önüne geçmede ve kolon kanseri riskini azaltmakta olumlu etkiler yapmaktadır. 
  • Genel göz sağlığını koruma açısından yardımcıdır. Özellikle yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan makula aşınmalarına karşı kullanılabilmektedir. 
  ]]>
  Brokoli Yoğurtlu https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-yogurtlu.html Mon, 19 Nov 2018 16:32:47 +0000 Brokoli yoğurtlu: bir şekilde oldukça sağlıklı bir besindir. Hem yoğurtta bulunan vitamin ve mineraller hemde brokolide var olan vitamin ve mineraller kişi vücudunda oldukça büyük fayda sağlamaktadır. Özellikle et ürünleri yem Brokoli yoğurtlu: bir şekilde oldukça sağlıklı bir besindir. Hem yoğurtta bulunan vitamin ve mineraller hemde brokolide var olan vitamin ve mineraller kişi vücudunda oldukça büyük fayda sağlamaktadır. Özellikle et ürünleri yemeyen ve sebze yemeklerinden hoşlanan insanların gözdelerinden biri olan brokoli yoğurtlu bir şekilde çok daha lezzetli bir hal almaktadır. Genellikle yaz aylarında ara öğünlerde de yenilebilen brokoli yoğurtlu olarak tüketildiğinde kemik sağlığına da fayda sağlamaktadır. Kişide bulunan bir çok rahatsızlığın iyileşmesinde yarar sağlayan ve diğer hastalıklarında oluşmasını engelleyen brokoli yoğurtlu sofralarda daha sık yer alması gereken antioksidan içeren bir yemektir. Düzenli bir şekilde sık aralıklarla tüketilen brokoli yemekleri vücutta kanser riskini azaltmaktadır. Sizde öğünlerinizde brokoli yemeklerine daha çok yer vermeli özellikle çocuklara ve gençlere brokoli alışkanlığı kazandırmalısınız. Brokoli yoğurtlu bir şekilde nasıl yapılıyor bilmiyorsanız işte tarifi. Mutlaka denemelisiniz.

  Brokoli yoğurtlu için gerekli malzemeler:
  • 500 gram brokoli
  • 1 kase yoğurt
  • 2 diş sarımsak
  • 1 tutam tuz
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Yarım limonun suyu
  Brokoli yoğurtlu yapılışı: Brokolileri öncelikle bol su ile yıkayın ve dallarından ayırın. Ne küçük nede büyük olacak bir şekilde brokoli boyutlarını ayarlayın. Derin bir tencere içerisine biraz su koyarak ocağın altını açın ve brokolileri içerisine ilave edin. Brokolinin üzerini 2 parmak geçecek şekilde tencere içerisine su doldurmanız yeterli olacaktır. Tencere içerisindeki su içerisine limon sıkın ve bir tutam tuz atın. Brokoliyi limonlu ve tuzlu suda pişirmeniz brokoliyi daha lezzetli bir hale getirecektir. Brokoli pişerken ara ara karıştırın. Brokolileri çok fazla pişirmeden hafif diri bir şekilde bırakın. Brokoliler pişince ocağın altını kapatın ve brokolileri sudan çıkarın. Ayrı bir kab içerisine alın ve yoğurdu hazırlamaya başlayın. Derin bir kab içerisine yoğurdu alın ve sarımsakları soyarak havanda dövün. Sonra dövülen sarımsağı yoğurt içerisine ekleyin ve biraz karıştırın. Pişen brokoliyi servis tabağına alın. Üzerine hazırlanan yoğurdu gezdirerek ilave edin ve zeytin yağını da yoğurt üzerinde gezdirin. Artık brokoli yoğurtlu bir şekilde servise hazır. Afiyet olsun.
  ]]>
  Mercimekli Brokoli Çorbası https://www.brokoli.gen.tr/mercimekli-brokoli-corbasi.html Mon, 19 Nov 2018 22:24:03 +0000 Mercimekli Brokoli Çorbası, Dünyanın her mutfağında birçok çeşidi ile lezzet ve sağlık sunan çorbalar binlerce yıldır sofralarımızda ilk sırada yerini alır ve Türk mutfağı da çorba kültürü açısından oldukça bereke Mercimekli Brokoli Çorbası, Dünyanın her mutfağında birçok çeşidi ile lezzet ve sağlık sunan çorbalar binlerce yıldır sofralarımızda ilk sırada yerini alır ve Türk mutfağı da çorba kültürü açısından oldukça bereketlidir. Özellikle de ramazan sofralarının olmazsa olmazı olan çorbalar sofralarımızın vazgeçilmezidir ve soğuk kış günlerinde içimizi ısıtır. Sağlıklı olması bakımından birçok diyetisyende öğünlerde mutlaka çorba tercih edilmesini öneriyor. Bu kadar çorbalardan bahsetmişken farklı çorba çeşidi denemek isteyenler ve brokolinin inanılmaz faydalarından nasibini almak isteyenler için harika bir çorba tarifi paylaştım. Mercimekli brokoli çorbası. Bu oldukça sağlıklı ve lezzetli olan çorba tarifinin tadına bayılacaksınız. Özellikle de çocuklarınıza bu çorbayı sevdirmenizi tavsiye ederim. Çünkü bilindiği gibi brokoli yüksek miktarda kalsiyum ve D vitamini içerir ve aynı zamanda içinde bulunan K vitamini sayesinde kemik sağlığını korur. Mercimekli brokoli çorbasında yalnızca brokolinin faydalarını değil aynı zamanda kırmızı mercimeğin vitaminlerinden de yararlanabilirsiniz. Bu harika çorbayı anne sütünün artırılması bakımından özellikle de emziren annelere tavsiye ederim.

  Mercimekli brokoli çorbası tarifi:

  Malzemeler:
  • 1 adet orta büyüklükte brokoli 
  • 1 adet havuç 
  • 1 su bardağı kırmızı mercimek 
  • 1 su bardağı et suyu 
  • 1 adet kuru soğan 
  • 2 diş sarımsak 
  • 1 çorba kaşığı sıvı yağ 
  • 1 tatlı kaşığı tuz 
  • 1 lt su
  Sosu için:
  • 1 yemek kaşığı tereyağı 
  • 1 çay kaşığı pul biber 
  • 1 çay kaşığı nane
  Mercimekli brokoli çorba tarifinin yapılışı: 

  Öncelikle düdüklü tencerenin içerisinde kabuğunu soyduğunuz kuru soğan, sarımsak ve havucu ve yıkayıp parçalara ayırdığınız brokoliyi alıp üzerine 1 lt su ilave edip haşlanmaya bırakın. Düdüklü tenceredeki malzemeler haşlanırken bu arada çorbanızın sosunu hazırlamak için ufak bir tavanın içerisinde tereyağının ve sıvı yağı ilave edip ocağı açın ve tereyağı eridikten sonra üzerine pul biber ve nane ekleyip hafif kavurduktan sonra tavanın altını kapatın. Daha sonra düdüklü tencerede haşladığınız malzemeleri blenderdan geçirin. İçerisine et suyunu ve hazırlanmış olduğunuz sosu da ilave edip çorbanızın son olarak tuzunu da ekledikten sonra bu şekilde yaklaşık 10 dakika kadar kaynatın ve çorbanızı sıcak olarak servis yapın. Afiyet olsun.
  ]]>
  Buharda Brokoli https://www.brokoli.gen.tr/buharda-brokoli.html Tue, 20 Nov 2018 21:55:15 +0000 Buharda brokoli; hem hafif hem de kilo aldırmayan sağlıklı bir yiyecektir. Üstelik en güzel yanı buharda brokolinin pişmesi. Pişerken brokolinin içinde barındırdığı vitamin ve mineralleri de içinde tutuyor dışarı atmıyor. Buharda brokoli; hem hafif hem de kilo aldırmayan sağlıklı bir yiyecektir. Üstelik en güzel yanı buharda brokolinin pişmesi. Pişerken brokolinin içinde barındırdığı vitamin ve mineralleri de içinde tutuyor dışarı atmıyor. Diyet yapanların da tercih edeceği yiyecekler arasında yer alabilir. Çünkü içinde yağ ve salça gibi ağır ve kilo aldıran hiçbir şey yoktur. Sadece buharda pişirme tekniği ile yapılmış yiyecekler hiç kilo aldırmaz. Aynı zamanda buharda brokolinin içine havuç ve benzer sebzeler de atıp daha da tadına tat katabilirsiniz. Üstelik misafirlere de yemeklerin yanında buharda brokoli de yapıp ikram edebilirsiniz. Bu lezzetli ve sağlıklı yemeğin tarifini sizlerle paylaşalım.

  Buharda Brokoli İçin Gerekli Malzemeler;
  • Bir yemek kaşığı tereyağı
  • İki adet orta boy patates
  • Bir çay kaşığı kadar tuz
  • Bir kilo brokoli
  • Yarım litre su
  • Yarım kilogram yoğurt
  • 5-6 dış sarımsak
  • İsteğe göre baharat
  Buharda Brokoli Yapılışı;

  Öncelikle buharda pişireceğiniz sebzeleri yani patates ve brokolileri iyice yıkayın, patatesleri soyun ve istediğiniz boyutlarda ve istediğiniz şekillerde doğrayın, küp küp veya elma dilimi gibi olabilir. Diğer taraftan düdüklü tencerenin içine bir miktar suyu doldurun. Daha sonra düdüklü tencerenin buharda pişirme aparatına yani sepetinin içine brokoli ve patatesleri koyun. Sarımsakları da soyup dikey şekilde yani uzunlamasına ortadan kesip diğer sebzelerin üzerine koyun. Daha sonra ise ölçüde belirttiğim kadar tereyağını da ilave edin. Tereyağını her tarafa eşit şekilde kesip koyun. Son olarak da kapağını kapatıp ardından düdüklü tencerenin buharda pişirme seçeneğini seçip yaklaşık olarak 11-12 dakika kadar pişirin. Sebzeler piştikten sonra üzerine tuzunu da serpip servis tabağına alıp üzerine güzel bir ev yoğurdu yapıp dökün. Yoğurdu isterseniz yanında da verebilirsiniz veya benim gibi üzerinde de döküp yiyebilirsiniz tamamen tercihe bağlıdır. Şimdiden hepinize afiyet olsun.
  ]]>
  Zeytinyağlı Brokoli Salatası https://www.brokoli.gen.tr/zeytinyagli-brokoli-salatasi.html Wed, 21 Nov 2018 14:36:13 +0000 Zeytinyağlı brokoli salatası, zeytinyağlı brokoli sevilen salata çeşitlerindendır. Hemen her yemeğin yanına yakışan oldukça lezzetli besleyici bir tariftir. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller ile vücudunuzun ihtiyacı ol Zeytinyağlı brokoli salatası, zeytinyağlı brokoli sevilen salata çeşitlerindendır. Hemen her yemeğin yanına yakışan oldukça lezzetli besleyici bir tariftir. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller ile vücudunuzun ihtiyacı olan temel ihtiyaçları karşılar. Yemeklerin yanında tüketilebilecegi gibi ara öğünlerde de tüketebilirsiniz. Hem doyurucu hem de lezzetli bir yiyecektir. Damak tadına göre brokoli ile beraber farklı sebzelerde eklenebilir. Böylelikle lezzeti artırılır. Özellikle buharda haşlanmış havuç bol limon veya nar ekşisi sarımsak Brokoli salatası için olmazsa olmaz lezzetlerdendir. Şimdi lezzetli bir brokoli salatası tarifine bakalım.  

  Zeytinyağlı brokoli salatası yapımı için gerekli malzemeler 
  • 1 adet Küçük brokoli 
  • 2 adet havuç
  • 2 dış sarımsak
  • 1 yemek kaşığı nar ekşisi
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı 
  • 1/2 limon 
  • 1 çay kaşığı tuz
  Zeytinyağlı brokoli yapılışı, zeytinyağlı brokoli yapımı için brokoli küçük dallarına ayrılır ve güzelce yıkanır. Havuçlar da yıkanıp halka şeklinde dilimlenir ve buharda haşlanır. Haşlanan brokoli ve havuç derin vır kaba alınır ve iyice soğuması beklenir. Soğuyunca üzerine nar ekşisi tuz ezilmiş sarımsak zeytinyağı ve limon eklenerek iyice karıştırılır. Ardından servis tabağına alınır. İsteğe bağlı üzeri nar taneleri ceviz ya da peynir ile süslenir. Afiyet olsun.
  ]]>
  Fırında Brokoli https://www.brokoli.gen.tr/firinda-brokoli.html Wed, 21 Nov 2018 20:02:54 +0000 Fırında brokoli: Hayatımızda çok brokoli tüketilmiyor fakat en yararlı ilk 3 sebzeden biridir. Hücre yapısını korur ve kanseri önlemeye yardımcı olur. Günlük ihtiyacımız olan C vitaminini karşılar. Kolesterolü düşürür, Fırında brokoli: Hayatımızda çok brokoli tüketilmiyor fakat en yararlı ilk 3 sebzeden biridir. Hücre yapısını korur ve kanseri önlemeye yardımcı olur. Günlük ihtiyacımız olan C vitaminini karşılar. Kolesterolü düşürür, kabızlığı önler. Zengin minerallere ve vitaminlere sahiptir. Uzmanlar bu yüzden çok sık tüketilmesinden yanadır. İltihaplara da iyi gelmektedir. C vitamini ve zengin minerallerden dolayı cilt sağlıklarında iyi gelir ve detoks için en gerekli sebzedir. Kan şekerini dengeler ve göz sağlığına iyi gelir. Zararlı güneş ışınlarından cildimizi korur. Vücutta ki asit dengesini korur. Fazla brokoli yapmak gaz yapar. İshal gibi durumlarda brokoliye ara verilmelidir.

  Fırında brokoli tarifi malzemeleri: 
  • 1 demet brokoli
  • 7 diş sarımsak
  • Su
  • Üzeri için kaşar peyniri
  Beşamel sos için
  • 2 yemek kaşığı tereyağ
  • 2.5 su bardağı süt
  • Tuz
  • Karabiber
  • 2 yemek kaşığı un
  Fırında brokoli tarifi hazırlanışı: Brokoli iyice yıkanmalı ve çiçeklerine ayrılmalıdır. Bir tencereye su konulur, içine sarımsaklar ve bir tutam tuzu eklenir. Dağılmamasına dikkat edilir. Çünkü brokoli çok çabuk haşlanan bir bitkidir. Sarımsaklarla beraber süzdükten sonra güvece alınır. Beşamel sos için tereyağ eritilir, un eklenir ve iyice çırpılarak kavrulur. Rengi sararınca yavaş yavaş süt ilave edilir. Yoğunlaştıktan sonra tuz ve karabiber eklenir. Kıvama gelmiş sos alınıp brokolilerin üzerine dökülür. Rendelenen kaşarlarda döküldükten sonra önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırında pişirilir ve sıcak servis edilir.
  ]]>
  Brokoli Çeşitleri https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-cesitleri.html Thu, 22 Nov 2018 17:54:42 +0000 Brokoli çeşitleri, Lahana familyasından olan brokoli, sağlığa faydalı bir sebze dir. Tüm brokoli çeşitleri içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde insan sağlığı üzerinde etkilidir. Brokoli çeşitleri öncelikle hü Brokoli çeşitleri, Lahana familyasından olan brokoli, sağlığa faydalı bir sebze dir. Tüm brokoli çeşitleri içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde insan sağlığı üzerinde etkilidir. Brokoli çeşitleri öncelikle hücre yapısını koruyarak hastalıkları önlemekte, iltihaplanmayı özlediği gibi, vücudun çeşitli hastalıklara karşı direncini arttırmaktadır. Brokoli de kendi içinde çeşitleri bulunan yetiştirilmesi, hasadı, pazarı ve raf ömrü değişkenlik gösterebilmektedir. 

  Brokoli çeşitleri, 
  • Hibrit Brokoli LUCKY F1, Brokoli çeşitlerinden olan LUCKY F1 her mevsimde dikimi yapılabilen ve ortalama 60/70 gün içinde erkenci olarak ürün verir. Bu brokoli çeşidinde, ürün yuvarlak, derin baş yapılı ve çok sıkıdır. Brokolinin bu çeşidinde tepe kesildikten sonra çok miktarda yan meyveler üretir. Mantari hastalıklara karşı dayanıklı olup, sofralık süper kalite bir üründür. 
  • Hibrit Brokoli BELSTAR F1, Tüm mevsimlerde dikimi yapılabilen bu çeşidin olgunlaşma süresi 70 ile 75 gün arasında değişir. Bu bitki çok güçlü olmakla beraber, yaprakları ve meyvesi koyu yeşil renklidir. Baş yapısı yuvarlak olup, boncuklu yapısı çok sıkıdır. Tarlada hasat edilmeden uzun süre kalabilir. 
  • Hibrit Brokoli BATAVIA F1, olgunlaşma süreci 58/60 gün arasındadır. Erkenci bir cins olmasına rağmen baş yapısı sıkı ve dolgun bir yapıdadır. Meyve kalitesi 1.sınıftır. Tarlada meyve olgunlaştıktan sonra hasadı hemen yapılmalıdır. 
  • Hibrit Brokoli BEAUMONT F1, 90/95 gün içerisinde olgunlaşan brokoli çeşitleri arasında sanayi tipi çeşididir. Meyve kısmı büyük, koyu yeşil renkte ve lotları çok sıkı bir çeşittir. Soğuklara ve hastalıklara karşı dayanıklıdır. Tepe kesildikten sonra yan dallar çok kaliteli gelir. 
  • Hibrit Brokoli  FIESTA F1, Son olarak brokoli çeşitlerinden olan bu çeşitte de olgunlaşma süreci 75/80 gündür. Tüm mevsimlerde dikimi yapılabilen, çok verimli, homojen ve güçlü bir gövdeye sahiptir. Meyvesi koyu yeşil, yuvarlak ve derinlemesine bir cinsttir. Soğuklara ve küf hastalıklarına karşı dayanıklı bir üründür. Bu ürün cinsi tarlada uzun süre kalabilir. 
  ]]>
  Haşlanmış Brokoli Kaç Kalori https://www.brokoli.gen.tr/haslanmis-brokoli-kac-kalori.html Fri, 23 Nov 2018 17:34:40 +0000 Haşlanmış brokoli kaç kalori; diyet yapan kişilerin en çok kullanmış olduğu besin olan brokoli oldukça faydalı bir besindir. Kalori olarak düşük olan haşlanmış brokoli formunu koruyan ve sağlıklı yaşam için son derece de Haşlanmış brokoli kaç kalori; diyet yapan kişilerin en çok kullanmış olduğu besin olan brokoli oldukça faydalı bir besindir. Kalori olarak düşük olan haşlanmış brokoli formunu koruyan ve sağlıklı yaşam için son derece değerli olan bir bitkidir. Haşlanmış brokoli orta boy porsiyon olarak 15 kaloridir. İçerdiği yüksek vitamin sayesinde demir, çinko, magnezyum gibi tüm mineralleri içerisinde barındırır. Haşlanmış brokoli bir öğün olarak ta tüketilebilir, öğün aralarında da tüketilebilir. Haşlanmış brokoli kalorisini, brokoliye eklenecek olan sos oldukça etkiler. Sade başlama olarak tüketilen brokoli içerisindeki kalori daha düşüktür. Mide hastaları ve kanser tedavisinde çok sık kullanılan haşlanmış brokoli ferahlık ve rahatlama sağlar. İçerdiği demir oranı, kansızlık önler ve anemi değerlerini düzenler.

  Haşlanmış brokoli kalorisi, tüketilecek miktara göre değişim sağlar. Haşlanmış brokoli oldukça etkili bir antioksidan özelliğine sahiptir. Mide sindirimi kolay olan haşlanmış brokoli, mideyi temizler ve midede şişkinlik yapmaz. Hazmı kolaylaştırır ve sindirimi oldukça kolaylık sağlayan haşlanmış brokoli sağlık açısından son derece önemli, etkili şifa kaynağı bir sebze olarak bilinir.

  Haşlanmış brokoli kalorisi,  oldukça hafif ve düşük kalorili olan brokoli ortalama 10 kalori olarak yasaklanmıştır. Haşlanmış brokoli kalorisi içerisinde E, A ve K vitaminleri içerisinde bulundurur. Yüksek lif sayesinde kabızlık ve bağırsak sorunlarını ortadan kaldıran haşlanmış brokoli antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı vücudu korur. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren haşlanmış brokoli, iç organların temizlenmesini sağlar. Kalori olarak düşük olan haşlanmış brokoli, vazgeçilmez bir kış öğünü olarak bilinir. Protein, karbonhidrat ve yağ bakımından düşük olan haşlanmış brokoli, fırınlanmış olarak tüketilebilir. Dayanıklılık süresi uzun olduğu için, haşlandıktan sonra dolapta saklanabilir. Kolon ve mide kanserine karşı vücudu koruyan haşlanmış brokoli bol bol tüketilmesi gerekir.

  Haşlanmış brokoli kaç kalori;  brokoli içerisinde bulunan karbonhidrat, protein ve yağ oranları oldukça düşüktür. Bir küçük kase içerisinde 9 gram olan haşlanmış brokoli 6 kaloridir.

  100 gram haşlanmış brokolide; 2 gram karbonhidrat bulunur.
  100 gram haşlanmış brokolide; 2.9 gram protein bulunur.
  100 gram haşlanmış brokolide; 1.8 gram yağ bulunur.
  ]]>
  Sebzeli Brokoli Çorbası https://www.brokoli.gen.tr/sebzeli-brokoli-corbasi.html Sat, 24 Nov 2018 07:43:04 +0000 Sebzeli Brokoli Çorbası, Brokoli özellikle sonbahar ve kış aylarında pazar tezgahlarında ve manavlarda yerini alır. Karnabahar, brüksel lahanası gibi sebzelerle aynı familyadandır. Brokoli hem çiğ hem de pişiriler Sebzeli Brokoli Çorbası, Brokoli özellikle sonbahar ve kış aylarında pazar tezgahlarında ve manavlarda yerini alır. Karnabahar, brüksel lahanası gibi sebzelerle aynı familyadandır. Brokoli hem çiğ hem de pişirilerek tüketilebilen bir sebzedir. Brokoli beta karaton açıcından son derece zengin bir bitki olup uzmanlar suyunun sıkılıp içilmesini tavsiye ederler. İçindeki beta karoten olan sebze ve meyveler güçlü bir kanser savaşçısı olduğu için sık olarak tüketmekte fayda vardır. Çok güçlü bir antioksidan etkine sahip bu sebze içeriğinde bol miktarda vitamin ve demir bulundurmaktadır. Brokoli daha öncesinde çok bilinen bir sebze değildi, özellikle son 10 yıl içerisinde hayatımız da yer etmeye başladı. Hem kendimiz için hem de çocuklarımız için mutfaklarımızda daha sık yer vermeliyiz. Brokoli içerdiği vitamin ve mineraller bakımından çok zengin olduğundan değişik tariflerle özellikle çocuklarımıza sevdirebiliriz. Brokoli bir kış sebzesi olduğuna göre vücudumuzun da kış mevsiminde daha çok enerjiye ihtiyacı olduğu için bugün paylaşacağımız tarif hem size hem de çocuklara hitap edecek. 

  Sebzeli Brokoli Çorbası Malzemeler

  • yarım kilo brokoli
  • 1 adet yemeklik soğan
  • 1 adet havuç
  • 1 adet patates
  • 1 çay kaşığı nane
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • Tuz
  • Sıvıyağ

  Sebzeli brokoli çorbası yapılışı

  Brokoliyi parçalara ayırıp güzelce yıkayalım mümkünse sirkeli suda bir müddet bekletelim çünkü sık aralıkları olan bir sebze olduğundan arasına sıkışan kimyasal ve zararlı maddeler sirkeli su sayesinde daha iyi temizlenir. Soğanı ince ince kıyalım. Tencereye 3-4 kaşık sıvıyağ koyup soğanlarımızı pembeleşene kadar çevirelim. Brokolileri de tencereye alıp kavurma işlemine devam edelim. Küçük küçük doğramış olduğumuz havuç ve patatesleri de tencereye alıp bir süre soğan ve brokolilerle birlikte kavurmaya devam edelim. Son olarak 1 litre kadar su ekleyip baharatlarını da ilave ettikten sonra pişmeye bırakalım. Daha sonra pişen malzemelerimizi blender dan geçirelim eğer katı olduğunu düşünürseniz bir miktar su ekleyebilirsiniz. Afiyet olsun.

  ]]>
  Çiğ Brokoli Salatası https://www.brokoli.gen.tr/cig-brokoli-salatasi.html Sun, 25 Nov 2018 03:30:29 +0000 Çiğ Brokoli Salatası, oldukça lezzetli bir salata olmanın yanında saymakla bitmeyen bir sürü faydası da bulunmaktadır. Muhteşem bir C vitamini deposu olmasının yanında kanserin vücutta bozduğu aktivasyonu engelliyor, vücut dir Çiğ Brokoli Salatası, oldukça lezzetli bir salata olmanın yanında saymakla bitmeyen bir sürü faydası da bulunmaktadır. Muhteşem bir C vitamini deposu olmasının yanında kanserin vücutta bozduğu aktivasyonu engelliyor, vücut direncini arttırıyor ve bunun yanında daha bir çok faydayı da için de bulunduruyor. Özellikle kış aylarında herkesin tüketmesi gereken besinler arasında yer almalıdır. Çiğ brokoli salatasının bir çok çeşit yapılış şekli vardır. Biz ise burada sadece bir tanesinin tarifini vereceğiz.

  Çiğ Brokoli Salatası için Malzemeler:
  • Küçük bir brokoli 
  • Bir adet domates 
  • 1 adet sarımsak
  • Taze soğan
  • Nar ekşisi
  • Tuz
  • Zeytinyağı
  • Kimyon
  Çiğ Brokoli Salatasının Yapılışı 

  İlk önce brokoli bol su ile iyice yıkanır. Arkasından brokoli küçük küçük doğranır. Domatesler küp şeklinde doğranır ve brokolinin üzerine eklenir. Soğanları da aynı şekilde ince ince doğrayıp brokoli üzerine eklenir. Sarımsak ve diğer malzemeler de yeni şekilde eklenir arkasından tuzu ve nar ekşisi de eklenerek servis edilir.

  Not: Sarımsak ve soğan istenmediği taktirde eklenmeyebilir. Tamamen isteğe bağlıdır. Tuz ve nar ekşisi de kişi kendi damak tadına göre ayarlayabilir. 
  ]]>
  Brokoli Zayıflatırmı https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-zayiflatirmi.html Sun, 25 Nov 2018 23:25:24 +0000 Brokoli zayıflatırmı, yediğiniz miktara göre değişmekle beraber enerji ve besin ögeleri göz önüne alındığında cevabı evet olan bir soru cümlesidir. Brokoli zayıflatırmı, buna olumlu yanıt almak isteyen brokol Brokoli zayıflatırmı, yediğiniz miktara göre değişmekle beraber enerji ve besin ögeleri göz önüne alındığında cevabı evet olan bir soru cümlesidir. Brokoli zayıflatırmı, buna olumlu yanıt almak isteyen brokoli severler öncelikle akıllarına şunu yazmalılar ki, brokoliyi kızartarak değil haşlayarak yemeliler. Brokoli haşlandığı taktirde oldukça fazla yağ çeker ve diyetinizi bozabilir. Brokoliyi haşlayarak ya da buharda pişirerek tüketmeniz tavsiye edilir. Brokoli haşlamasıyla yapılan bir zeytinyağlı makarna tarifini evinizde deneyebilirsiniz. 

  Malzeme listesi şu şekildedir:
  • 1 adet brokoli
  • 1 adet havuç
  • Çeyrek paket makarna
  • Çekirdeği alınmış 1 çay bardağı zeytin
  • Çeyrek çay bardağı zeytinyağı 
  • 1 tutam tuz
  Hazırlanışı: Yıkayıp temizlediğiniz brokoli ve havucu doğrayın. 1,5 litre soğuk suya atın ve suyun kaynamasını bekleyin. Su kaynadığında makarnayı ekleyin. Makarna piştiğinde hepsini süzün ve bir servis tabağına alın. Üzerine zeytinyağı döküp karıştırın ve zeytinleri ekleyin. Buzdolabına koyup yarım saat bekletin ve soğuk servis edin. 

  Brokoli zayıflatırmı, bunun için  yukarıdaki yemek tarifi oldukça sağlıklıdır. Hem haşlama yapıp hem de haşlama suyuyla makarnaları pişirdiğimiz yemek aynı zamanda besleyici ve doyurucudur. 

  Brokoli zayıflatırmı, buna olumlu yanıt almak için en çok tercih edilenler yemeklerden birisi de brokoli salatasıdır. Bu salatayı haşlanmış brokoli ile yapabileceğiniz gibi buharda pişmiş brokoli ile de yapmak mümkündür. Buharda pişmiş brokoli ile salata isimli yemek için malzeme listesi.
  • Yarım adet brokoli
  • Yarım göbek salata
  • 1 adet havuç
  • 1 adet turp
  • Yarım adet kara lahana
  • Zeytinyağı ve tuz
  Hazırlanışı: Brokoliyi doğrayıp bir süzgece alın ve içine su koyduğunuz bir tencereye süzgecin dibi suya değmeyecek şekilde yerleştirin. Eğer değecek gibiyse altına su bardağıyla destek çıkın. Su kaynadıktan sonra kısık ateşe alın ve 10 dakika sonra brokoliyi çıkarın. Başka bir kaba havucu, kara lahanayı ve turpu rendeleyin. Göbek salatayı doğrayın. Üzerine soğumuş brokoliyi ekleyin. Zeytinyağı ve tuz ekleyip buzdolabına koyun. Soğuk tüketin.    
  ]]>
  Prostat Brokoli Kürü https://www.brokoli.gen.tr/prostat-brokoli-kuru.html Mon, 26 Nov 2018 06:07:39 +0000 Prostat brokoli kürü, Brokoli, içerdiği bazı indol derivatları ve medyatörler vasıtası ile biyosentez mekanizmasını harekete geçirerek testosteron hormonunun prostata ulaşmasına destek vermektir. Böylece prostat normal salgıla Prostat brokoli kürü, Brokoli, içerdiği bazı indol derivatları ve medyatörler vasıtası ile biyosentez mekanizmasını harekete geçirerek testosteron hormonunun prostata ulaşmasına destek vermektir. Böylece prostat normal salgılama fonksiyonlarını yavaş bir şekilde yerine getirmeye başlamaktadır. 21 günlük prostat brokoli kürü sayesinde BPH (iyi huylu prostat) hastaları daha 2-3 gün içinde idrara bağlı olan şikayetlerin azaldığını göreceklerdir. Prostat brokoli kürünü yaparken erkeklerin hemen hemen hepsinde cinsel yönden isteksizliklerin büyük bir oranda ortadan kalktığı söylenmektedir. Bu oran tabi ki hastalığın seyrine göre değişebilir. 21 günlük başlangıç kürü bazen yeterli olmayabilir. Uzun senelerdir iyi huylu prostat büyümesi hastası olanlar örneğin 6-7 yıl kadar olanlar bir kaç ay sonra şikayetlerinin tekrar başladığını göreceklerdir. Bu durumlarda sadece bir haftalık kullanılan brokoli kürünün uygulanması yeterli olmayabilir. Kısacası her BPH yani iyi huylu prostat büyümesi hastası kendisini iyi tanır. İyi huylu prostat büyümesine yeni yakalanmış olanlar 21 günlük prostat brokoli kürü ile en az 1 sene yani 11-12 ay kadar rahat edebilmektedirler. Şimdi vereceğimiz prostat brokoli kürü iyi huylu prostat büyümeleri içindir. Şikayetleri daha yeni başlamış veya 1-2 yıldan beri devam edenler içindir. Bu kürü kullandığınız zaman doktoru uzun verdiği ilaçları kesmeyin. Prostat brokoli kürü ile birlikte ilaçların da desteği ile tedaviye destek amaçlı uygulanan yöntemlerdir. Ölçüsünü isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Eksiltebilir veya arttırabilirsiniz. İsterseniz sizleri daha fazla bekletmeden prostat brokoli kürünün tarifini verelim. 

  Prostat brokoli kürü için gerekli olan malzemeler:
  • 1 litre kadar kaynamış su
  • 200-250 gram kadar taze yeşil brokoli 
  Prostat brokoli kürü yapılışı:

  Öncelikle orta boy bir tencere alıp ocağın üzerine koyup ocağın altını açın. İçine 1 litre kadar suyu koyarak kaynamasını bekleyin. Kaynamakta olan suyun içine 200-250 gram kadar olan brokoliyi atın. Kısık ateşte 5 dakika kadar haşlayın. 5 dakikanın sonunda ocağın üzerinden alın ve altını kapatın. Biraz soğumaya bırakın. Kür ılındıktan sonra suyunu sürerek brokolilerden ayırın. Ortalama suyun 1/3'i kadarını öğlen, sona kalan 1/3 ini ise akşam oda sıcaklığında ve aç karnına için. Brokoli kürünü içtikten sonra yaklaşık olarak 20-25 dakika kadar su hariç hiçbir şey yiyip içmeyin. Eğer çalışan bir bireyseniz suyun yarısını sabah yarısını da akşam aç karnına ve oda sıcaklığında tüketebilirsiniz. Bu durumda ölçüleri yarıya indirerek yani 1 litre su değilde 500-600 ml suda brokolileri haşlayabilirsiniz. Bu arada brokolileri yemek zorunda değilsiniz. Burada önemli olan hazırlanan suyunu içmektir. Hazırlamış olduğunuz suyu ağzı kapalı bir kavanozda buzdolabında da saklayabilirsiniz. Her yedi günlük kullanımdan sonra üç gün ara vermeniz gereklidir. Prostat brokoli kürünü toplam 21 gün uygulayın. Aralarda vereceğiniz üç günlük aralar hariç. 
  ]]>
  Sararmış Brokoli Yenir Mi https://www.brokoli.gen.tr/sararmis-brokoli-yenir-mi.html Mon, 26 Nov 2018 12:27:31 +0000 Sararmış Brokoli Yenir Mi, Birçok bayan pazardan manavdan brokoli alır fakat bir türlü onu haşlayıp salatasını yada çorbasını vs. yapmaya zaman bulmaz yada erinir bir türlü yapmaz.Bir süre sonra brokoli de sararmalar me Sararmış Brokoli Yenir Mi, Birçok bayan pazardan manavdan brokoli alır fakat bir türlü onu haşlayıp salatasını yada çorbasını vs. yapmaya zaman bulmaz yada erinir bir türlü yapmaz.Bir süre sonra brokoli de sararmalar meydana gelir ve kişi acaba bunu yapsan zehirlenirmiyim yoksa bir vitamini kalmaz atsam mı yoksa bir şeyler yapsam mı diye düşünmeye başlar. 

  Tabiki herşeyi tazeyken yapıp yemek her zaman sağlıklı bulunsa da çoğu sebzeyi zamanında yapamayıp dolabın kenarında kalır. Gelelim prokolinin sararması olayına Bu sebzelerin bileşimlerinde bulunan başka yapılardaki glukozinolatların biyolojik etkimeleri son yıllarda sık sık gündeme gelmektedir.

  Doğrusu etkili olan glukosinolatlar değil bu grup bileşiklerin enzimlerle meydana gelen yapısal olarak değişime uğrayan bitkinin hücrelerinde meydana gelen parçalanmalar veya donma gibi herhangi bir hasar sonucu, brokolide farklı hücrelerde bulunan fermantasyon (mirozinaz enzimi) glukosinolatlar ile temasa geçerek bu maddenin kimyasal yapısını dağıtmakta ve neticede tiyosiyanat ve  izotiyosiyanat ve nitril gibi elementlere değiştirmektedir. Prokoli bitkisi buzdolabında saklan malıdır.

  Glukosinolat kaybı brokoli gibi sebzelerin görüntü kalitesiyle de belirgin gerileme göstermektedir, örneğin sararmış brokolide, herhalde hücrelerin parçalanarak enzimle değişime uğraması sebebiyle etkili bileşen miktarı seyrelmektedir. Brokolinin buzdolabında (4 derecede, sebzelik kısmı) konulması durumunda bir hafta dahilinde açık kapta yüzde 60 nem veya plastik torbada yüzde % nem altında saklanmasıyla dikkati çeken bir kayıp görülmemektedir. 

  Fakat kişi bu durumları uygulamadığı takdirde sararan brokoli vitamin kaybetmekte glukosinolatların kaybolmasına neden olmaktadır. Bu nedenle brokolinin saramadan kullanılmasına özen gösterilmelidir. 

  Yoksa yediğinizin ottan bir farkı olmayacaktır her şeyin zamanında yapılması ve yenilmesi önemlidir. Ha hala sararmış prokoli yenir mi tabiki yenir. Salatası sarardığı için görünüş bakımından güzel gözükmeyeceğinden fazla haşlamadan çok az kalan vitaminlerini öldürmeden çorbasını yapabilirsiniz sararmış prokolinin ince ince doğrayıp afiyetle yiyebilirsiniz. 

  Hayatınız dan brokoliyi eksik etmeyiniz nede olsa kanseri önleyen şifa deposu bitkilerimizdendir.  Sararsa da tüketmeliyiz efendim nede olsa sağlık deposu görüntüsüyle bile insanın iştahını kapartıyor şimdiden afiyet olsun.

  ]]>
  Brokoli Sosu https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-sosu.html Tue, 27 Nov 2018 04:00:23 +0000 Brokoli sosu: sıra dışı bir sostur. Çok ünlü olmayan brokoli sosu tadı ile az bir kitleye  hitap etmektedir. Fakat oldukça faydalıdır. İçeriğinde bulunan malzemeler sayesinde vücut üzerinde oldukça etkili sonuçlara sahiptir. Brokoli sosu: sıra dışı bir sostur. Çok ünlü olmayan brokoli sosu tadı ile az bir kitleye  hitap etmektedir. Fakat oldukça faydalıdır. İçeriğinde bulunan malzemeler sayesinde vücut üzerinde oldukça etkili sonuçlara sahiptir. Brokoli sosu alışılmamış hatta bir çok insanın tadını bilmediği bir tattır. Besin değeri de oldukça yüksektir. Özellikle bol sebze seven bir kitleye sahip olan bu besin taze tüketildiğinde çok daha lezzetlidir. Bazı yemekler üzerinde de brokoli sosu kullanılabilir. Üstünde gezdirildiğinde yemekleri daha lezzetli bir hale getiren brokoli sosu tarifini merak ediyorsanız işte brokoli sosu tarifi. Sizde sıra dışı ve bilinmedik bir sos arayışı içindeyseniz ve yeni tatlara ihtiyaç duyuyorsanız. Brokoli sosunu mutlaka denemelisiniz. Şimdiden kolay gelsin.

  Brokoli sosu için gerekli malzemeler:
  • 300 gram brokoli
  • 2 diş sarımsak
  • 1 su bardağı et suyu
  • 1 tane kuru soğan
  • 3 yemek kaşığı zeytin yağı
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı kekik
  • 1 tutam tuz
  • 1 çay kaşığı nane
  • 1 tatlı kaşığı nar ekşisi
  • 1 çay bardağı süt
  Brokoli sosunun yapılışı: Öncelikle brokolileri bol su ile iyice yıkayın ve dallarından ayırın. Küçük bir tencere içerisine et suyunu koyun ve ocağın altını yakın. Bu arada soğanın kabuğunu soyun ve et suyunun içine doğranmamış bir şekilde ilave edin. Yıkanmış ve hazırda bekleyen brokolileri de kaynamakta olan et suyu içerisine ilave edin. Brokoli eklendikten sonra tencerenin kapağını kapatın ve ocağın altını kısık bir dereceye getirin. Brokoliler yumuşayana kadar pişirin ve sonrasında brokolileri derin bir kase içerisine koyarak blender ile iyice ezin. Brokoliyi tamamen püre haline getirene kadar ezme işlemine devam edin. Brokoli pürüz olmadan ezilmiş ise brokolinin soğumasını bekleyin. Brokoli soğurken sarımsakları soyun ve havanda dövün. Ardından püre halindeki brokoli ye sarımsağı ekleyin. Sonra malzemeler kısmındaki karabiber, kekik ve nar ekşisini ekleyin. Biraz karıştırdıktan sonra kuru nane, süt ve zeytin yağını da ekleyip biraz daha karıştırın. Çırpma teli ile iyice karıştırdıktan sonra buzdolabına hazırlanan sosu koyarak soğumasını bekleyin. Yapılan brokoli sosunu ileri zamanlarda kullanmanız için cam kavanoza koyarak buzdolabında saklayabilirsiniz. Artık brokoli sosu hazır Afiyet olsun.
  ]]>
  Brokoli Alerjisi https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-alerjisi.html Tue, 27 Nov 2018 18:57:04 +0000 Brokoli alerjisi: Brokoli sebzesi, ülkemizde yakın geçmişe kadar pek bilinmeyen bir bitkiydi. Son yıllarda batı özentisin olan bir toplum olarak önceleri, brokoliyi özenti sonucu tüketmeye başladık. Daha sonraları ise içerd Brokoli alerjisi: Brokoli sebzesi, ülkemizde yakın geçmişe kadar pek bilinmeyen bir bitkiydi. Son yıllarda batı özentisin olan bir toplum olarak önceleri, brokoliyi özenti sonucu tüketmeye başladık. Daha sonraları ise içerdiği besin değerlerinin farkına vardık. Günümüzde brokoli neredeyse tüm evlere girer oldu. Brokoli, salatalara eklenerek çiğ tüketildiği gibi çorba ve yemek olarak da tüketilmektedir. İçerdiği besin maddeleri nedeniyle bebekler için ek gıda olarak üretilen bebek mamalarına bile girdiği görülmektedir. Kanserden kalp hastalıklarına kadar bir çok hastalığı olan kişilerin şifa amaçlı tükettiği, vücudun ihtiyacı olan besin maddelerin  brokolide bulunanları sıralarsak daha anlaşılır olur. Lif, kalsiyum, potasyum, beta-karoten, selenyum, kükürt gibi mineraller; A, B1, B6, C vitaminleri bulunmaktadır. İçerdiği besin maddeleri sindirim sistemine ve bağışıklık sistemine katkı yaptığı bir çok bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.Tüketimi artan brokolinin insan vücuduna sayılan faydalarının yanı sıra bir çok gıda maddesinin de sebep olabildiği yan etkileri ve alerjisi ortaya çıkmıştır. Gıda kaynaklı alerjilerin tespiti kolay olmamaktadır.

  Brokoli alerjisi belirtileri:
  • Deride. Kızarıklık, kaşıntı, egzama, kurdeşen, göz kapaklarında ve dudakta şişme
  • Gözde: Kaşıntı, kızarıklık ve sulanma
  • Solunum yollarında: Öksürük, hırıltı, hışırtı ve nefes darlığı
  • Sindirim sisteminde: Kramplar, batın ağrısı, mide bulantısı, kusma ve ishal
  • Kalp ve damar: Tansiyon düşmesi, baş dönmesi, çarpıntı, morarma ve bayılma gibi.
  • Sayılan belirtilerin bir kaçının görülmesi alerji olarak düşünülmeli ve bir sağlık kuruluşuna baş vurulmalıdır. Tıp uzmanları beslenme için tükettiğimiz gıdaların üç gün üst üstte tüketimiyle ortaya çıkan belirtilerle anlaşılabileceğini vurgulamaktadır. Yapılacak kan değerleri tetkikleri de kesin sonuca varmak için gereklidir. Brokoliyi bebek ya da çocuklara önce az miktarlarda üst üstte üç, dört gün vererek alerjik bir durum olup olmadığı gözlenmesi en iyi çözümdür.
  ]]>
  Brokoli Zeytinyağlı https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-zeytinyagli.html Wed, 28 Nov 2018 02:06:25 +0000 Brokoli Zeytinyağlı, Brokolinin anavatanı İtalyadır. Brokoli içerdiği maddeler açısından insan sağlığına çok faydalıdır. Brokolide bulunan bir çok madde kanser türleriyle savaşta önemli bir etkendir. Brokoli zen Brokoli Zeytinyağlı, Brokolinin anavatanı İtalyadır. Brokoli içerdiği maddeler açısından insan sağlığına çok faydalıdır. Brokolide bulunan bir çok madde kanser türleriyle savaşta önemli bir etkendir. Brokoli zengin bir C vitamini kaynağıdır. Brokolinin en belirgin iki özelliği bulunur. Birincisi bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. İkincisi ise güçlü bir antibiyotik özelliğine sahip olmasıdır. Güçlü bir bağışıklık sistemi enfeksiyonlara karşı daha fazla direnç demektir. Brokoli ayrıca iyi bir kalsiyum ve folik asit kaynağıdır. Folik asit bağışıklık sistemi için oldukça gereklidir. Çünkü akyuvar üretimi için kemik iliğinde kesinlikle bulunması gereken bir vitamindir. Tüm bu faydaları nedeniyle uzman doktorlar özellikle çocuklar tarafından mutlaka tüketilmesi gerektiğini belirtir. Brokoli birbirinden farklı şekillerde tüketilebilir. İster mezesi, salatası, çorbası ister karnabahar gibi sulu yemeği yapılabilir. Fakat brokoli tariflerinin arasında en çok tercih edileni zeytinyağlı olarak hazırlanandır. Zeytinyağının da brokoli gibi birçok faydası bulunur. Zeytinyağı, zeytin ağacının meyvesinden elde edilen ve içerisinde herhangi bir katkı maddesi katılmadan ısıtılarak hazırlanan bir yağ çeşididir. Ekstra lezzet kattığı için sıcak soğuk fark etmeksizin tüm yemeklerde, çorbalarda ve salatalarda kullanılır. Midede oluşan asidi yok ederek hazmı kolaylaştırır. Bağırsağa giden yollar dahil olmak üzere hatta bağırsak içini de temizleyerek kabızlık gibi sorunların oluşmasına engel olur. Ayrıca vücuttaki kan şekeri seviyesinin düşmesine ve dengede kalmasına yardımcı olur. Brokoli zeytinyağlı oldukça kısa sürede hazırlanır. Akşam yemeklerde sofraya renk katarak aperitif olarak tercih edilebilir. 

  Brokoli Zeytinyağlı İçin Gerekli Malzemeler
  • 2 adet kuru soğan 
  • 1 adet orta boy brokoli 
  • 4-5 adet domates
  • 2 adet patates 
  • 2 adet havuç 
  • 1 su bardağı taze bezelye 
  • 2-3 diş sarımsak 
  • Yarım demet dereotu
  • 1,5 çay bardağı zeytinyağı 
  • 1 tatlı kaşığı tuz 
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 küp kesme şeker
  • 2-3 su bardağı su
  Üzeri İçin,
  • 1 adet dilimlenmiş limon 
  Brokoli Zeytinyağlı Yapılışı

  Brokoli zeytinyağlı tarifinde öncelikli olarak brokoli ortasında bulunan köklerinden ayıklanmalıdır. Brokoli tıpkı karnabahar gibi temizlenmelidir. Köklerinden ayrılarak küçük parçalar halinde koparılan brokoli soğuk su dolu bir kabın içerisinde bekletilmelidir. Diğer bir tarafta bezelyeler kaynamış su dolu derin bir tencerede diriliklerini kaybetmeyecek şekilde 7-8 dakika kadar haşlanır. Kaynayan bezelyeler süzgece alınarak fazla suları süzdürülür. Taze bezelye olmazsa konserve bezelye de tercih edebilir. Konserve bezelyelerin sadece duru suda bolca yıkanması ve daha sonra süzgeçte süzdürülmesi yeterlidir. Bezelyeler haşlanırken diğer malzemeler hazırlanır. Kuru soğanların ve sarımsakların kabukları soyularak her biri ince ince kıyılır. Bezelyeler patateslerin ve havuçların kabukları soyulur ve iri kipler halinde doğranır. Derin bir tencereye zeytinyağı eklenerek ocağın üzerine konur. Yağ kızınca içerisine soğan ve sarımsaklar ilave edilir. Soğanlar pembeleştiğinde tencereye patatesler ve havuçlar ilave edilir. Yaklaşık olarak 4-5 dakika kavrulduktan sonra üzerine brokoli ve bezelyeler eklenir. Bezelyeler ve brokoli diğer sebzelerle özleşince  üzerine tuz, karabiber ve şeker ilave edilir. Sebzelerin üzerini geçmeyecek kadar yaklaşık 2-3 su bardağı su da tencereye ilave edilerek yüksek ateşte pişirilmeye bırakılır. Domateslerin kabukları soyularak küp şeklinde doğranır. Dereotu saplarından ayıklanarak iyice temizlenir ve ince ince kıyılır. Brokoli kaynamaya başlayınca üzerine önce dereotu ardından domates serpilerek tencerenin kapağı kapatılır. Kısık ateşte yaklaşık olarak 30-35 dakika kadar pişirilir. Brokoli zeytinyağlı piştikten sonra borcama alınarak oda sıcaklığında ılınması sağlanır. Daha sonra üzerin]]> Brokoli Hapı https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-hapi.html Wed, 28 Nov 2018 13:21:21 +0000 Brokoli Hapı, Prostat hastalığının Kansere Dönüşmesinde Brokoli kuvvetli Bir engelleyicidir. Brokoli bu işlevini içerisinde bulunan Myrosinaz enzimi yardımı ile sağlar. Brokoli indol bakımından çok fazla zengindir. bu maka Brokoli Hapı, Prostat hastalığının Kansere Dönüşmesinde Brokoli kuvvetli Bir engelleyicidir. Brokoli bu işlevini içerisinde bulunan Myrosinaz enzimi yardımı ile sağlar. Brokoli indol bakımından çok fazla zengindir. bu makalemizde brokoli hap ilgili detaylı olarak bilgi verilmesi amaçlanmıştır.

  Brokoli Hapı: Brokoli Bitkisel hapı ile ilgili Uyarılar: Brokoli vücuda besin takviyesi sağlamakta kullanılan bir hap olup. İlaç değildir. Gıda takviyesi olarak tüketimi yapılır. Tavsiye edilen günlük dozun dışına çıkmaması, çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklanması gerekmektedir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde, doktorunuzun önerisine göre kullanın. Garanti paketi açılmış ürünleri satın almayın.

  Brokoli Hakkında: brokoli, Lifli yapısı ile sindirimi kolaylaştıran, şişmanlığa karşı faydalı olan ve Mikrop öldüren bir bitkidir. Bağışıklık sistemini güçlendirme, başta meme, bağırsak ve akciğer kanseri olmak üzere, kansere karşı çok iyi bir koruma sağlar. Doğuştan belkemiğinde oluşan açıklık hastalığını önlenmede etkisi vardır. İdrar yolu hastalığı ve prostata karşı koruma sağlar.

  Cinsel kuvvet verir. İktidarsızlık ve kısırlık için faydalıdır. Kemik erimesine ve kansızlığa karşı iyi gelir. Brokoli, adından anlaşılacağı üzere, İtalya yarımadası ile özdeşleşmiş bir bitkidir. Romalı yazar doğa tarihçisi, Büyük Plinius'un metinleri ile Apicius’a ait yemek kitabında lahanaya benzeyen bir sebze gibi tarif edilen, bitkinin kesin bir hükme varılamasa da brokoli olduğu tahmin edilir. Brokoli, Yakınçağ Avrupa’ da egzotik bir bitki oşeklinde görülmüş, dünyada tanınması ise ancak 20. asrın başlarında ABD'deki İtalyan göçmenler tarafından gerçekleşmiştir.

  Sicilyalı göçmen kardeşler olan D'Arrigo ailesi brokoli bitkisini A.B.D.'ye ithal ederek, büyük bir ticari başarı elde etmişler, ayrıca Kaliforniya'da deneme üretimi de yapmışlardır. D'Arrigo ailesinin bebek yaştaki oğlunun adından hareket ile oluşturulan "Andy Boy" marka adı altında ve radyodan yapılan reklamlar desteğiyle uzun bir süre A.B.D.'nin bir numaralı brokoli üretici ve satıcısı olarak kalmışlardır.

  Günümüzde brokoliden, dünyanın her yerindeki ülkelerin mutfaklarında kendine özgü değişik yemek türleri yapılmakta, ayrıca brokoli hapı imal edilerek, gıda takviyesi olarak ta kullanılmaktadır.

  ]]>
  Brokoli Sapı https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-sapi.html Thu, 29 Nov 2018 03:34:29 +0000 Brokoli sapı, Brokoli sapı tıpkı Brokolinin kendisinde olduğu gibi C vitamini bakımından zengin olan bir sebzedir. Brokoli sapı kısmı mineral bakımından çok besleyicidir. Oldukça besleyici ve güç verici olan brokoli sapı içer Brokoli sapı, Brokoli sapı tıpkı Brokolinin kendisinde olduğu gibi C vitamini bakımından zengin olan bir sebzedir. Brokoli sapı kısmı mineral bakımından çok besleyicidir. Oldukça besleyici ve güç verici olan brokoli sapı içerisinde bulunan yoğun vitaminler sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. İçeriğinde bulunan A ve K vitamini sayesinde kemikleri güçlendiren brokoli sapı vücut direncini artırır.

  Brokoli sapı faydaları 
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir, 
  • Doğurganlık artırır, 
  • Cansel gücü artırır, 
  • Kadın üreme sistemi ve erkeklerde olan sperm sayısını artırır,  
  • Kadınlarda adet döneminde brokoli sapı tüketildiğinde rahim içi ve Yumurtalıkları temizler, 
  • Brokoli sapları bir çok kansere karşı koruyucu özelliği bulunur, 
  • Brokoli sapı içerisinde bulunan yüksek lif sayesinde diyet yapan kişilerin tokluk hissi yaşamasını sağlar ve uzun süre tok tutar. Brokoli sapı kalorisi çok düşük bir sebzedir. İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelmektedir. 
  Brokoli sapı nasıl kullanılır Brokoli sapını isterseniz çorba olarak isterseniz de salata olarak tüketebilirsiniz. Öncelikle mümkünse çiğ tüketmenin daha çok faydası vardır. Eğer çiğ tüketemiyorsanız buharda yada az suda az şekilde haşlayın. Sizin için brokoli sapı salatası yapılışını hazırladık. 

  Brokoli sapı salatası için gerekli malzemeler
  • Brokoliden arta kalan sap kısmı, 
  • Zeytinyağı, 
  • Limon, 
  • Tuz ve su. 
  Brokoli sapı salatası yapılışı, Öncelikle brokoliyi temizleyip sap kısmını alalım. Uzun şeritler halinde doğrayın. Tencere içerisine bir miktar su koyup brokoli sapını yumuşayıncaya kadar haşlayın. Yumuşayan brokoli saçlarını süzgeç yardımıyla süzün. Salata kasesine brokoli sapını koyun. Üzerine bolca zeytinyağı gezdirin. Son olarak limon ve tuz ekleyip karıştırın. Arzuya göre mayonez veya yoğurt ilavesi yapılabilir. Afiyet olsun. 
  ]]>
  Hamilelikte Brokoli https://www.brokoli.gen.tr/hamilelikte-brokoli.html Thu, 29 Nov 2018 04:51:32 +0000 Hamilelikte brokoli kesinlikle tüketilmesi gereken bitkilerden birsidir. İçeriğindeki yüksek protein, vitaminler ve demir hem bebek hem de anne için ihtiyaç duyulan enerji ve gücü sağlayacaktır. Süt ürünleri kadar olmasa da Hamilelikte brokoli kesinlikle tüketilmesi gereken bitkilerden birsidir. İçeriğindeki yüksek protein, vitaminler ve demir hem bebek hem de anne için ihtiyaç duyulan enerji ve gücü sağlayacaktır. Süt ürünleri kadar olmasa da brokoli yüksek kalsiyum kaynağıdır. Hamilelikte brokoli tüketmek isteyen anne adayları genellikle hazmı kolay olan haşlanmış brokoli tüketmelidir. 

  Brokolinin besin değerleri
  Brokolinin 100 gramında 34 kalori vardır ve bu oran anne- bebek sağlığı için oldukça iyidir. Az kalorili olması annenin kan dolaşımında engel yaratmaz ve metabolizmayı hızlandırır. Yağ oranı en düşük sebzelerden birisidir. !00 gram brokolinin içinde sadece 0.4 gram yağ bulunur. Üstelik içeriğindeki bu düşük yağ oranının hepsi doymamış olduğu için zararlı değildir. Zeytinyağıyla servis edilen bir brokoli hem lezzetli hem de sağlıklı olacaktır. Ek olarak yüksek miktarda sodyum ve potasyum içeren brokolide hiç kolesterol yoktur. Karbonhidrat ise yok denecek kadar azdır. Brokoli lifli yapısı sayesinde hem doygunluk sağlıyor hem de hafifliği ile şişkinlik yaratmıyor. Bu yüzden hamilelikte brokoli gece geç saatlerde bile yense herhangi bir zarar görülmüyor. Ayrıca anne adayları A, B6 ve C vitamini ihtiyaçlarını karşılamak için özellikle brokoli tüketmelidir. 100 gram brokolideki C vitamini günlük ihtiyacın yüzde 148' ini karşılar. Günlük ihtiyacın hamilelerde daha fazla olması dikkate alınırsa bu kayda değer bir istatistiktir. Son olarak brokoli magnezyum bakımından da oldukça zengindir ve kemik gelişimine yardım eder. 

  Hamilelikte brokoli tüketmek isteyen anne adayları şu maddelere dikkat etmelilerdir. Aksi halde bebeğe zararları dokunabilir. 
  •    Koyu yeşil veya mora çalan renkte brokoli tercih edilmelidir.
  •    Brokoliyi mevsiminde tüketmeli. (Kış mevsimi)
  •    Tohumları açılmış ve dökülen brokoli bayatlamış kabul edilir. Tüketilmemesi tavsiye edilir.
  •    Yıkanmadan buzdolabında saklanmalı ve 3 gün içinde tüketilmelidir. 
  •    Kızartma yerine daha sağlıklı olduğu için haşlama ya da buharda pişirme yöntemleri kullanılmalıdır. 
  ]]> Brokoli Çorbası Nasıl Yapılır https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-corbasi-nasil-yapilir.html Thu, 29 Nov 2018 23:16:11 +0000 Brokoli Çorbası Nasıl Yapılır: 2000 yıldan bu yana farklı toplumlarda tüketilen brokolinin ticari olarak üretilmesine 1920 yılında ABD’de başlanmıştır. Günümüz toplumunda ticari brokoli yetiştiriciliğinin %90’ı bu ülked Brokoli Çorbası Nasıl Yapılır: 2000 yıldan bu yana farklı toplumlarda tüketilen brokolinin ticari olarak üretilmesine 1920 yılında ABD’de başlanmıştır. Günümüz toplumunda ticari brokoli yetiştiriciliğinin %90’ı bu ülkede yapılmaktadır. Brokoli bitkisinin yararları hakkında ilk araştırmalar yaklaşık 20 yıl önce kanser alanında başlamış bulunmaktadır. Bu yıllarda yapılmış olan bir takım araştırmalarda brokoli ve turpgiller familyasından olan diğer sebzelerin lahana, karnabahar, Brüksel lahanası ve buna benzer bitkilerin düzenli olarak tüketildiğinde kanser riskini düşürebileceği sonucu elde edilmiştir. İlk çalışmaların ardından yapılan çalışmalarda brokolinin kabızlığı önleme, kolesterolü düşürme, vücudu toksinlerden temizleme, iltihap geçirme gibi pek çok farklı özelliği olduğu belirlenmiştir. Günümüz çağında ise zengin miktarda mineral, vitamin ve besin lifi içermesi ile beslenme uzmanlarının tüketilmesi gerektiğini özellik ile önerdiği sebzeler arasında ilk sıralarda yer almıştır.

  Brokoli Çorbası Nasıl Yapılır: Birçok derde deva olarak bilinen brokoli çiğ olarak tüketilebileceği gibi, az bir suda haşlayarak, yemeklere katılarak, salatalarda ve özellikle de çok besleyici olduğu bilinen ve özellikle bebekler dahi yedirile bilen çorba yaparak da tüketilmektedir. Lezzetli ve besleyici brokoli çorbası tarifi ise şu şekildedir. 

  Gerekli Malzemeler;
  • 500 g brokoli
  • 1 adet orta boy patates
  • 1 adet soğan
  • 1 adet havuç
  • 2 yemek kaşığı süt kreması
  • 2 yemek kaşığı tereyağ
  • 2 su bardağı süt
  • 1 yemek kaşığı un
  • Karabiber
  • Tuz.
  Brokoli Çorbası Nasıl Yapılır; Temizleyerek yıkanan brokoliler, küp küp doğranan patatesi, halka halka dilimlenmiş havuç ve yemeklik doğranan soğan bir tencereye konulur, üzerini geçecek kadar su ilave ederek sebzeler yumuşayana kadar haşlanır. Başka bir tencerede tereyağı eritilerek un ilave edilip kavrulur. Üstüne yavaş yavaş süt ilave edilerek karıştırılır beşamel sos gibi pişirilir. Haşlanmış sebzeleri beşamel sosun üzerine ilave edilerek haşlama suyunun da yarısı kadarını tencereye alınır blender ile güzelce ezilir. Şayet kıvamı koyu olur ise kalan haşlama suyundan ilave ederek kıvamı ayarlanabilir. Tuz ve karabiberi eklenir 3-4 dakika kadar kaynatılır. Son olarak çorbanın kremasını ilave edilir ve 1-2 taşım kaynattıktan sonra çorba ateşten alınır. Afiyet olsun.
  ]]>
  Brokoli Salatası https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-salatasi.html Fri, 30 Nov 2018 11:51:59 +0000 Brokoli salatası, genellikle evlerimizde rahatlıkla bulunabilecek malzemelerle yapılan ve ana malzemesi brokoli olan bir sebze salatasıdır.Brokoli salatamızın malzemeleri şunlardır: Brokoli salatası, genellikle evlerimizde rahatlıkla bulunabilecek malzemelerle yapılan ve ana malzemesi brokoli olan bir sebze salatasıdır.

  Brokoli salatamızın malzemeleri şunlardır:
  • 1 paket brokoli 
  • 2 adet orta boy havuç
  • 2 adet közlenmiş biber salamurası
  • 3 yemek kaşığı mısır
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  Sosu için:
  • 3 kaşık zeytinyağı
  • 1 adet limon suyu
  • 1 çay kaşığı tuz
  Brokoli Salatası
  Brokoliyi iyice yıkayıp küçük parçalara ayıralım ve tencereye alalım. Tencereye 2 bardak su döküp brokolileri kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra 10 dakika tencerenin ağzı kapatarak haşlayın. Üzerine elinizle bir tutam tuz serpin. Haşlandıktan sonra süzgeçten geçirip servis tabağına alın. Ardından havuçları jülyen doğrayıp 2 kaşık yağda soteleyin. Azıcık su ile kapağını kapatıp kısık ateşte beş dakika pişirin. Havuçları brokolinin üzerine dağıtalım. Közlenmiş biberleri de doğrayıp ekleyelim. Sonra mısırları ilave edin. Son olarak da sosumuzu minik kavanozda iyice çalkalayıp üzerine gezdirelim.
  ]]>
  Brokoli Besin Değerleri https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-besin-degerleri.html Fri, 30 Nov 2018 20:36:11 +0000 Brokoli besin değerleri, belki en fazla kullanılan sebzeler aralarında bulunmuyor fakat en yararlı sebzeler listesinde önce 3 aralarında bulundukları aldığı kesinlikle. Bugüne denli brokolinin yararları üst kısmına yapılm Brokoli besin değerleri, belki en fazla kullanılan sebzeler aralarında bulunmuyor fakat en yararlı sebzeler listesinde önce 3 aralarında bulundukları aldığı kesinlikle. Bugüne denli brokolinin yararları üst kısmına yapılmış olan 300'den fazla miktarda çalışmada ele geçirilen 3 partner netice var . 

  • Brokoli hücre yapısını koruyarak vücudu kanser benzeri hücre yapısını değiştirerek ilerleyen hastalıklara karşı savunma sağlıyor 
  • Müzmin iltihaplanmayı önlüyor  
  • Özgür radikallerle boğuşarak vücudun çeşitli hastalıklara karşı direncini arttırıyor 

   Elbette brokolinin yararları bunlarla bitmiyor. Söz gelişi bir adet brokoli yiyerek gündelik C vitamini gereksiniminin hemen hemen yarısını alabilirsiniz.   

  Brokolinin Besin Değerleri  

  100 gram çiğ brokolide 

  • Günlük A vitamini gereksiniminin %12'sini  (623 IU)   
  • C vitamini gereksiniminin %149'unu  (89,2 mg)   
  • E vitamini gereksiniminin %4'ünü  (0,8 mg)   
  • K vitamini gereksiniminin %127'sini  (102 mcg)   
  • B6 vitamini gereksiniminin %9'unu  (0,2 mg)   
  • B2 vitamini gereksiniminin %7'sini  ( 0,1 mg )   
  • Folat gereksiniminin %16'sını  (63 mcg )   
  • B3 vitamini gereksiniminin %3'ünü  ( 0,6 mg )   
  • Kalsiyum gereksiniminin %5'ini  ( 47 mg )   
  • Demir gereksiniminin %4'ünü  (0,7 mg)   
  • Magnezyum gereksiniminin %5'ini  (21 mg)   
  • Fosfor gereksiniminin %7'sini  ( 66 mg )   
  • Potasyum gereksiniminin %9'unu  (316 mg)   
  • Sodyum gereksiniminin %bir'ini  (33 mg)   
  • Çinko gereksiniminin %3'ünü  (0,4 mg)   
  • Manganez gereksiniminin %10'unu  (0,2 mg)   
  • Selenyum gereksiniminin %4'ünü  (2,5 mcg)  bulunur. 
  Brokoli Besin Değerleri

  Brokolinin Sağlığa Yararları  

  2000 seneden beri çeşitli toplumlarda tüketilen brokolinin ticari model üretilmesine 1920 senesinde AMERİKA BİRLEŞIK DEVLETLERİ'nde başlanmış. Son zamanlarda ticari brokoli yetiştiriciliğinin %90'ı bu ülkede yapılıyor. Brokolinin yararları dair önce araştırmalar tahmini 20 yıl öncesinde kanser kapsamında başlamış. Bu senelerde yapılmış olan birtakım araştırmalarda brokoli ve turpgiller familyasından meydana gelen öbür sebzelerin  ( karnabahar, lahana, brüksel lahanası) itinalı model tüketildiğinde kanser rizikosunu düşürebileceği neticesi elde edilmiş. İlk çalışmaları izleyen çalışmalarda brokolinin kolesterolü düşürme, kabızlığı tedbire, inflamasyon geçirme, vücudu toksinlerden silme benzeri fazla çok fazla çeşitli özelliği meydana geldiği tespit edilmiş.  

  Kanser: Kansere karşı vücudu savunan fitokimyasal bileşikler  (sulforaphane ve indol-3-karbinol-I3C)  içerir brokoli hem de detoks enzimlerini arttırarak vücudun toksinlerden temizlenmesine yardım eden oldu. Brokolinin, bilhassa bayanlarda meme kanseri rizikosunu düşürmek amaçlı bir öbür avantajı da östrojen düzeyini dengelemesi.  

  Sindirim Sistemi: Brokoli içerdiği fazla yüksek miktarda besin lifi ile sindirime yardım eden olabilir.100 gram brokoli, uzmanların sıhhatli bir sindirim sistemi amaçlı önerdiği gündelik besin lifi miktarının %10'nunu giderir. Bu sayede itinalı model brokoli yiyecek kabızlık olasılığını mühim oranda azaltmaktadır.  

  Kalp ve Damar Sağlığı: Brokolinin kalp ve damar sıhhatine bir numaralı katkısı kolesterolü düşüren tesirinden ileri geliyor. Kolesterol şikayetiniz varsa çiğ ya da pişmiş brokoli yiyerek kolesterol düzeyini balansta tutabilirsiniz. 

  ]]>
  Brokoli Çorbası https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-corbasi.html Sat, 01 Dec 2018 19:23:32 +0000 Brokoli çorbası fazla sevilmeyebilir ama aslında faydası çok fazla olan bir çorba tarifidir. Ben brokoliyi normalde yemem ama çorbasına bayılıyorum. Şayet siz de brokoli sevmediğiniz amaçlı çorbasını denemediyseniz, benim dü Brokoli çorbası fazla sevilmeyebilir ama aslında faydası çok fazla olan bir çorba tarifidir. Ben brokoliyi normalde yemem ama çorbasına bayılıyorum. Şayet siz de brokoli sevmediğiniz amaçlı çorbasını denemediyseniz, benim düşünceme göre bir kez de olsa şans vermelisiniz.  Daha öncesinde yemediğinize pişman olacaksınız.

  Brokoli Çorbası Tarifi Brokoli Çorbası Ne Türlü Yapılır

  Brokoliyi dallarına yıkayıp akan suyun alt kısmında yıkayın,  bir tencereye su koyup içerisine tuz atın brokoliyi koyup yumuşayana denli haşlayın. Haşlanan brokolinin az suyu kalana denli dökün blender sayesinde brokolileri püre haline gelinceye kadar karıştırıp diğer bir tencerede tere yağını eritip üst kısmına unu ekleyin, unun kokusu çıkana denli kavurup azar azar karıştırarak süt ekleyin. Beşamel sos benzeri bir karışım elde edeceksiniz üst kısmına tuz ekleyip brokoli püresini ekleyip bir zaman karıştırın, 2 su bardağı denli sıcak olan su ekleyip karıştırın, bir taşım kaynatın. Dilerseniz üst kısmına baharat serperek yakınında taze ekmekler ile servis edebilirsiniz. Bir kaç başka tarifi olmakla beraber ben aşağıdaki olarak yapıyorum ve gayet lezzetli oluyor. Hem bir de çok fazla miktarda kolay.
  1 tane brokoliyi çiçeklerine ayırıp derin bir tencereye koyun. Orta boy bir soğanı ve minik bir patatesi iri parçalar şeklinde tencereye ekleyin. Üzerine sürülecek denli su koyup, tuzunu da ekleyerek tenceredekiler yumuşayana denli kaynatın. Malzemeler iyice yumuşayınca el blenderıyla tamamını parçalayıp sıvı/akışkan duruma gelmesini sağlayın. Bundan sonrasında amaçlı 2 yol kullanıyorum;

  Brokoli Çorbası
  Tencerede bir kaşık tereyağ ( ya da margarin ) eritip, bir kaşık un ekliyorum un kavrulunca çorbayı üst kısmına döküp karıştırıyorum. İnceltmek amaçlı de süt ek ediyorum ( tamamı ile göz kararı ).10 dakika denli kısık ateşte pişiriyorum. Blender'dan geçirdiğim çorbanın üst kısmına yemek kreması döküp, karıştırıyorum. Kısık ateşte 10 dakika denli pişiriyorum. Bu 2 yolda de netice lezzetli oluyor, hanede krema varsa 2. yoksa diğer yolla yapıyorum. Sizin keyfinize kalmış.

  Gerekli malzemeler
  • 500 g brokoli 1 tane havuç 
  • 1 tane orta büyüklükte patates 
  • 1 tane  soğan 
  •  2 su bardağı süt 
  •  2 çorba kaşığı süt kreması 
  •  2 çorba kaşığı tereyağ 
  •  1 çorba kaşığı un Tuz Karabiber 
  Yapılışı
  Temizleyip yıkadığınız brokoliyi, küp şeklinde doğradığınız patatesi, halka halka dilimlenmiş havucu ve doğradığınız soğan bir tencereye koyun, üzerini geçecek denli su ek ederek sebzeler yumuşayana denli haşlayın. Başka bir tencerede tere yağını eritin ve unu ekleyerek kavurun. Üst kısmına ağır ağır sütü ek ederek karıştırarak beşamel sosu pişirin. Sebzeleri beşamel sosun üst kısmına ek ederek haşlama suyunun da yarı kadarını tencereye alarak blender ile iyice ezin. Kıvamı koyu olursa olan haşlama suyundan ek ederek kıvamı ayarlayın. Tuz ve karabiberi ekleyerek 3 - 4 dakika denli kaynatın. Son amaçla çorbanın kremasını ek edin ve bir - 2 taşım kaynattıktan ardından çorbayı ateşten alabilirsiniz.  Afiyet olsun.

  NOT: Servis anında brokoli ile süslemek isterseniz haşlanan sebzelerden servis amaçlı bir kaç brokoli ayırmayı unutmayın. Bol vitaminli ve lezzetli bir çorba oluyor. Brokoli sevenlerin hoşlanacağını tahmin ediyorum.

  Püf Noktası Brokoli alırken, üzerinin çiçeklenmemiş meydana gelmesine dikkat ediniz, Brokoli'nin antikansorejen özelliğini kaybetmemesi amaçlı buharda ya da soteleyerek pişirmeyi seçim ediniz. Brokoli ile ilgili daha çok miktarda haber ve tarif amaçlı tıklayınız. Uyarılar Sütün sebep olabileceği sindirim sorunları sebebiyle, bir yaşından minik bebekler amaçlı bebekler amaçlı brokoli çorbası tarifini sütsüz uygulamanızı öneri etmekte]]> Bebeklere Brokoli Çorbası https://www.brokoli.gen.tr/bebeklere-brokoli-corbasi.html Sat, 01 Dec 2018 20:44:31 +0000 Bebekler için brokoli çorbası, sindirimi kolay bir yemektir. Brokoli sahip olduğu zengin c vitamini ve lif kaynağı sayesinde sağlık için gerekli  besinlerin başında gelir. Brokoli alırken üzerinde küçük çiçekl Bebekler için brokoli çorbası, sindirimi kolay bir yemektir. Brokoli sahip olduğu zengin c vitamini ve lif kaynağı sayesinde sağlık için gerekli  besinlerin başında gelir. Brokoli alırken üzerinde küçük çiçeklerin olmadığı sebzeleri seçmek önemlidir. Bebekler için brokoli, çorbası hazırlarken yağı kızdırmamak ve brokolileri fazla kaynatmamak gerekir. Bu sebeple sebzeleri buharda pişirmek en doğru yöntem olacaktır. Ek gıdaya geçildiğinde bebeklerin sebzelere karşı alerjik reaksiyonlar gösterip göstermediği kontrol edilmelidir. Brokoli bebekler için sebzeyle tanışmalarının ilk adımı olmamalıdır. Gaz yapacağından bebek ve anne için sıkıntılı bir süreç olur. Ek gıdaya başlayıp bebek 8 aylık olduktan sonra bebeklere  brokoli çorbası hazırlamak daha doğru olacaktır. Bebekler için brokoli çorbasının tavuk suyu, yoğurtlu, sebzeli gibi alternatif tarifleri vardır.

  Bebekler için brokoli çorbasının yapılışı:

  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı 
  • 1 küçük soğan 
  • 1-2  demet brokoli
  • Yarım bardak tavuk suyu
  • 1 bardak süt veya su

  Çorba yapılacak tencere orta dereceli bir ocağın üzerine konur. Zeytin yağı ve küçük doğranmış soğanlar eklenir. Biraz pişirildikten sonra tavuk suyu eklenir.  İçerisine brokoliler ilave edilip yumuşayıncaya kadar pişirilir. Brokoli piştikten sonra ocağın altı kapatılıp süt  yavaş yavaş eklenir. Eğer hazırlanan çorba 1 yaşından küçük bebekler içinse süt yerine su konur. Daha sonra tüm malzeme blender yardımıyla  ezilir. Bir kaseye boşaltılıp çorba hazır hale getirilir.

  Bebekler için irmikli ve sebzeli  brokoli çorbası:

  • 4 dal brokoli
  • 1  adet  küçük patates
  • 1 adet  havuç
  • 1 yemek kaşığı irmik
  • 1 tatlı kaşığı zeytin yağı
  • Az miktarda kuru nane
  • Yeterli ölçüde su

  Tüm sebzeler soyulup iyice yıkanır.  Küçük küçük doğranıp bir tencerenin içerisine konur. Üzerini bir bardak geçecek kadar su konur ve orta ateşte tüm sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Sebzeler yumuşayınca 1 yemek kaşığı kadar irmik ilave edilip 2-3 dakika daha kaynatılır. Daha sonra çorba ocaktan alınıp zeytin yağı eklenir. Tüm sebzelerin ezilmesi için blendrdan geçirilir. En son bir miktar kuru nane atılıp karıştırılır. Hazır olan brokoli çorbası bebek kasesine alınıp ılıması beklenir.  

  Bebeklere Brokoli Çorbası

  Bebekler için yoğurtlu brokoli çorbası:

  • 1 küçük boy soğan
  • 1 diş sarımsak
  • 3 dal brokoli
  • 1 kase ev yapımı yoğurt
  • 3 çorba kaşığı tam buğday unu
  • 1 litre su
  • Tuz
  • Zeytinyağı

  Çorba yapılacak tencerenin içerisinde su kaynatılır. Sarımsak ve soğan soyulup kesilmeden sadece lezzetini vermesi için  suyun içerisine atılır. Temizce yıkanmış brokoliler küçük küçük doğranıp kaynayan suya konur. Üzerine  1-2 kaşık zeytinyağı dökülür. Bir kapta 3 kaşık un ve yoğurt iyice çırpılır. kaynayan sudan bir miktar alınıp yoğurtlu harcın içine konur. Daha sonra ılıyan ve iyice çözülen yoğurtlu harç çorbanın içine karıştırılarak dökülür. 10 dakika kadar pişirilmeye devam edilir. Brokoliler yumuşayınca ocağın altı kapatılır.  Çorbanın içerisinden soğan ve sarımsak süzülerek, ılınması için kaseye alınır.

  NOT: İlk kez verilecek olan tüm gıdalarda doktora danışılmalıdır. Ve üç gün verilecek olan ara kuralına uyulmalıdır.

  ]]>
  Brokoli Haşlama https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-haslama.html Sun, 02 Dec 2018 17:39:24 +0000 Brokoli haşlama, ülkemizde özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaygın şekilde yetiştirilen brokoli, beta karoten içeriğiyle kanser savaşçısı olan şifalı bir sebzedir. Özellikle brokoli haşlama buharda pişirilerek tüketilir Brokoli haşlama, ülkemizde özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaygın şekilde yetiştirilen brokoli, beta karoten içeriğiyle kanser savaşçısı olan şifalı bir sebzedir. Özellikle brokoli haşlama buharda pişirilerek tüketilirse şifalı etkileri kaybolmadan sebzeden yararlanabilirsiniz. Bunu et yemekleriyle birlikte salata ve garnitür şeklinde tüketebilirsiniz. Üstelik etin kanserojen etkisini de giderir. Brokoliyi haşlayarak tüketecekseniz, suyunu dökmeyin. Bunu içmenizi tavsiye ederiz. Çünkü içeriğindeki yararlı maddeler suyuna geçmektedir. Brokoli özellikle bağırsak, yemek borusu ile mide kanserlerinde önleyici etki yapar. İçeriğindeki demir sayesinde, demir ihtiyacı olanların da tüketmesi gereken bir sebzedir. Brokoli haşlamayı limon ve zeytinyağı ile tatlandırabilir, dilerseniz içine mısır, biber, havuç, sarımsak gibi ilavelerde yapabilirsiniz. Bu sizin damak tadınıza kalmış. Şimdi brokoli haşlamayı birlikte hazırlayalım.

  Brokoli Haşlama
  Brokoli haşlama için gerekli malzemeler
  • Yarım kg brokoli
  • Yeteri kadar tuz
  • Yarım çay bardağı sızma zeytinyağı
  • Yarım çay bardağı limon suyu
  Brokoli haşlama yapılışı

  Brokoliyi iyice yıkayın. Bunları küçük parçalara ayırın. Bir tencerede su haşlayın. Vitaminleri kaybolmasın diye, tencerenin üzerine bir kevgir yerleştirerek, küçük parçalara böldüğünüz brokolileri buharda pişirmeye başlayın. Bu arada bir kasenin içine buzlu su hazırlayın. Brokoliler yumuşayınca bunları buzlu suyun içine koyarsanız, yemyeşil renklerini muhafaza ederler. Haşlanmış brokoliyi servis tabağına alarak, bir kasenin içinde karıştırdığınız, zeytinyağı tuz ve limon suyunu üzerine gezdirin. Arzu edenler brokoli haşlamayı bu şekilde tüketebilir. Dileyen kişiler yemeklerin yanında garnitür olarak değerlendirebilir.

  Afiyet olsun.
  ]]>
  Brokoli Suyunun Faydaları https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-suyunun-faydalari.html Mon, 03 Dec 2018 16:44:37 +0000 Brokoli suyunun faydaları aslında birçok meyve ve sebzeden çok daha büyük etkilerle karşımıza çıkmaktadır. Çok uzun yıllardan beri ülkemizde sevilerek tüketilen brokoli en az kendisi kadar suyu ile fayda sağlayarak birçok ki Brokoli suyunun faydaları aslında birçok meyve ve sebzeden çok daha büyük etkilerle karşımıza çıkmaktadır. Çok uzun yıllardan beri ülkemizde sevilerek tüketilen brokoli en az kendisi kadar suyu ile fayda sağlayarak birçok kişinin bu sudan fayda görmesini sağlamaktadır. Bilindiği gibi içerisinde C vitamininin bolca bulunmuş olduğu brokoli suyu, bu nedenle bile birçok kişi tarafından tüketilmelidir. Tabi ki brokoli suyu içerisinde daha birçok farklı vitamin bulunmaktadır Bu vitaminler insan vücudunda gerekli olan vitaminler olduğu için insanların tükettikleri brokoli suyu, vücudun hemen hemen her yerinde etkili olmaktadır. Brokoli suyu özellikle bayanlarda olmak üzere insanlarda çok büyük faydalar sağlamaktadır. Faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok olan bu sebzenin tarihide oldukça eskiye dayanmaktadır. Eski zamanlarda da insanların fayda sağlaması amacı ile tükettikleri brokoli suyu tüketilmesi gereken sebze ve meyve suları arasında çok önemli bir yere sahiptir. Çocuklar üzerinde de çok büyük faydaları olan brokoli suyunu özellikle kış ayları olmak üzere düzenli bir şekilde tüketerek birçok fayda görebilirsiniz. Lahana ailesinin bir türü olan brokoli suyunu sade olarak ya da diğer sebzelerin suları ile karıştırarak ta faydalarından faydalanabilirsiniz. Lezzet olarak ta oldukça beğeneceğiniz bu suyu sizlerde özellikle kış aylarında tüketerek birçok hastalıktan kendinizi koruyabilirsiniz. Bu amaçla ülkemizde daha az tüketilen brokoli suyu, diğer ülkelerde çok daha fazla fayda amacı ile tüketilmektedir.
  Brokoli Suyunun Faydaları
  • Bağışıklığı güçlendirir: Brokoli suyunun en büyük özelliği olarak bilinen bağışıklığa olan etkisi içerisindeki C vitamini sayesinde çok büyük faydalar göstererek özellikle kış aylarında insanların şifa kaynağı olabilmektedir. Özellikle çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesine ihtiyaçları olduğu için sizlerde çocuklarınıza günlük olarak belli miktarlarda düzenli olarak brokoli suyu vererek bağışıklık sistemlerinin hızlı bir şekilde güçlenmesini ve böylece soğuk algınlığı, grip, nezle, gibi mevsim hastalıklarından koruyabilirsiniz. 
  • Meme kanseri: Brokoli suyunun en çok kadınlar tarafından tüketilmesinin en büyük nedeni de meme kanseri üzerinde olumlu sonuçların brokoli suyunun düzenli ve sürekli olarak kullanılması ile sağlanabilmesidir. Kadınlara özgü olan östrojen hormonu meme kanserinde fazla ya da eksik salgılanması nedeni ile kanser daha da ilerler. Bu nedenle meme kanseri riskinden korunmak yada meme kanserinin belirtilerini azaltmak için düzenli olarak sizlerde brokoli suyunun faydaları ile östrojen hormonu seviyenizi dengeleyebilirsiniz.
  • Sindirim: Brokoli suyu içerisinde bulunan vitamin ve mineraller kilo vermek isteyen insanlarda da çok büyük etkiler meydana getirebilmektedir. Sizlerde sindirim sisteminizin en sağlıklı şekilde hızlanmasını ve yediklerinizi hızlıca sindirerek zayıflamak isterseniz brokoli suyu tüketebilirsiniz.
  • Cilt: Brokoli suyunun aslında cilt üzerinde detoks etkisi yaptığı birçok kişi tarafından bilinmektedir. Brokoli suyu içerisinde bulunan magnezyum, A vitamini fosfor ve daha birçok vitamin sayesinde cilt üzerinde de çok büyük olumlu sonuçlar alınmasına neden olmaktadır. Böylece birçok insan cildini düzenli brokoli suyu tüketerek güzelleştirebilir. Bu nedenle herkes brokoli suyunun faydaları ile cildine fayda sağlayabilir.  
  • Mide hastalıkları: Özellikle mide ülseri, mide de yara gibi durumlarda kullanılması gereken bir bitkisel ilaç niteliği taşıyan bu mükemmel sebze suyunu mide rahatsızlığı olan insanlar da gönül rahatlığı ile tüketerek bekledikleri sonuçları alabilirler. Fakat bunun için bu suyu bir kez değil devamlı bir şekilde tüketmek gerekmektedir. 
  • Güçlü kemikler: Son olarak yine çocuklar için oldukça önem arz eden kemik güçlenmesi düzenli olarak içilen brokoli ile mümkün olan durumlarda]]> Brokoli Kızartması https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-kizartmasi.html Tue, 04 Dec 2018 01:42:30 +0000 Brokoli kızartması sağlıklı bir yemektir ve besin değeri çok yüksektir. Brokolinin besin değeri çok yüksek olduğu için gün içinde ki tüm öğünleriniz de rahatlık ile yiyebilirsiniz. Brokolinin birçok çeşidi vardır b Brokoli kızartması sağlıklı bir yemektir ve besin değeri çok yüksektir. Brokolinin besin değeri çok yüksek olduğu için gün içinde ki tüm öğünleriniz de rahatlık ile yiyebilirsiniz. Brokolinin birçok çeşidi vardır buğun sizlerle ilk olarak normal brokoli kızartmasını ikinci olarak da sodalı brokoli kızartmasının tarifini paylaşacağım. Şimdi gelin sizlerle birlikte brokoli tarifinin yapılışını inceleyelim.

   Malzemeler

   • 750 gr brokoli (yıkanmış ve çiçekleri ayrılmış)
   • 3 adet yumurta
   • 6 çorba kaşığı un (tepeleme)
   • 2 çay kaşığı tuz
   • Taze olarak çekilmiş karabiber
   • 1 çay kaşığı pul Biber (isteğe bağlı)
   • Kızartmak için  yağ

   Yapılışı:

   Bir tencerenin içerisine  su ve tuz ilave ederek güzelce kaynatalım. Kaynayan suya brokoli çiçeklerini ilave edip  biraz diri ve sert  bir şekilde kalacak şekilde haşlayalım ve brokolileri süzelim ve bir kap içerisine alalım. Haşlama süresi için 10 dakika yeterli oluyor  ama siz daha yumuşak bir brokoli olmasını istiyorsanız süreyi biraz daha uzatabilirsiniz veya bu süreyi daha da kısaltabilirsiniz. Kızartma sosunu hazırlamak amacı ile  büyük bir kapta  iki adet yumurtayı güzelce çırpalım. Un, tuz ve karabiberi sosun içerisine ilave edip karıştırmaya devam edelim. Sosun içerisine suyu da ilave ettikten sonra kızartma hamurumuz koyu bir  kıvama gelene kadar iyice karıştıralım. Tavaya kızartma yağını ilave edip iyice kızdıralım. Sonrasında haşlanmış brokoli çiçeklerini kızartma hamurunun içerisine batırıp çıkarttıktan sonra tavaya koyalım. Brokolinin her iki tarafını da güzelce kızartalım. Kızarmış olan brokolileri  servis tabağına yerleştirelim. Ve isteğe göre Sarımsaklı yoğurt ile servis yapalım. 
   Afiyet Olsun.

   Brokoli Kızartması

   Sodalı brokoli kızartması:

   Sodalı brokoli kızartması diğer brokoli kızartmalarından farklı olarak içerisin de soda bulundurur.İçerisinde soda bulundurması brokoli kızartmasının daha çıtır çıtır olmasını sağlar.Başka bir farkı yoktur.Tercihe göre brokolisini çıtır isteyenler bu yöntemi tercih edebilir.Şimdi gelin sizlerle birlikte bu basit ama lezzetli tarifi inceleyelim.Şimdiden yapacak olanlarınız için afiyet olması dileği ile.

   Malzemeler:

   • 1 kg brokoli
   • 3-4 damla limon suyu
   • 5 su bardağı sıcak su
   • Kızartma yapmak için 3 su bardağı zeytinyağı
   • 2 adet yumurta
   • 1.5 su bardağı un
   • 1 şişe sade soda
   • 1 yemek kaşığı tuz

   Yapılışı:

   Brokolileryıkayın alt kısımdaki yeşil saplarını kesin, Brokoliler sığacak şekilde bir tencereye koyup tencerenin yarısına kadar sıcak su ilave edip 15 dakika kadar kaynatıp brokoli hafif yumuşayınca altını kapatın. Tencerenin kapağını  kapatıp  sodalı kızartma sosunun yapımına  geçelim. Yumurtaların sarılarını derin ve geniş bir kaba, beyazını ise  derin ve geniş başka bir geniş kâseye alalım. Kısacası beyazı ve sarısını  ayıralım. Yumurtanın beyazını kar gibi köpük şeklini alana  kadar çırpıcı yardımı ile  yaklaşık 15 dakika çırpalım, kâseyi ters çevirdiğimizde yumurta beyazı hareket edip akmıyor ise sos olmuş demektir. Yumurtanın sarısına, unu, soda ve tuzu ilave edin kar gibi köpürene kadar unu azar azar ilave edip yavaş yavaş karıştırın. Sos kesinlikle topak topak olmamalı buna dikkat edin unun içinde yumurta beyazı tamamen erimelidir. Brokoliytencereden çıkartıp ılınınca çiçeklerini  hafif una bulayıp hazırladığınız sosa batırıp bir tabak içerisine dizin. Diğer taraftan kızartma tencerenize bol sıvı yağ ilave edip altını yakıp güzelce kızdırın, kızan yağa unlayıp sosa bulanan brokolileri atıp önlü arkalı şişip, rengi hafif değişince yan kızarınca kâğıt havlu serdiğiniz tabağa alıp kalan tüm brokoliyi atarak kızartın ve tüm brokoliye aynı işlemi]]> Brokolinin Zararları https://www.brokoli.gen.tr/brokolinin-zararlari.html Tue, 04 Dec 2018 20:40:48 +0000 Brokolinin Zararları, Brokoli şekil  itibariyle karnabahara çok benzemektedir. Faydası çok olan bir bitkidir. İnsan sağlığı açısından son derece faydalı olan bir çok vitamin brokoli içerisinde mevcuttur. Brokoli Brokolinin Zararları, Brokoli şekil  itibariyle karnabahara çok benzemektedir. Faydası çok olan bir bitkidir. İnsan sağlığı açısından son derece faydalı olan bir çok vitamin brokoli içerisinde mevcuttur. Brokoli bir çok kanser türüne karşı vücudu korur ve kalkan görevi görür. Özellikle akciğer kanseri, kolon kanseri, bağırsak kanserine karşı vücudun savunmasını  artırır. Kalp krizi geçirme  ihtimalini yok eder. Yüksek oranda demir ve folik asit içeren brokoli kansızlık hastalığına iyi gelir. Vücutta bulunan zararlı maddeleri tamamen vücuttan atarak sindirim sistemini rahatlatır. Bağırsaklarda bulunan mikropları tamamen yok ettiği için brokoli, kabızlığı ortadan kaldırır. .


  Brokolinin Zararları
  Sağlığımız açısından düzenli olarak tüketildiği zaman yukarıda söylediğimiz bir çok yarar sağlayan brokoli, çok fazla tüketildiğinde bir çok zararlı şeylerin ortaya çıkmasına sebep olur.  İçinde hem demiri hem de folik asidi içeren brokoli, çiğ ya da haşlanmış olarak yemeklerde ve salatalarda kullanılmaktadır. Çiğ ya da haşlanmış brokoli gereğinden fazla tüketilmemelidir. Aksi bir durumda brokolinin zararlı etkileri ortaya çıkar. Aşırı tüketimi vücuttaki iyotun etkisini kaybetmesine sebep olur. Bu nedenle aşırı brokoli tüketen kişilerin iyot değeri yüksek besinler tüketip dengeyi sağlamaları gerekmektedir. Özellikle sigara içenlerin tükettikleri brokoli, mide ve cilt hastalıklarını tetiklemektedir. Brokolinin en büyük zararı vücuttaki iyot emilimini azaltmasıdır. Bu yüzden dikkatli tüketmek sağlığımızı korumamız açısından son derece önemlidir. Kısacası her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi, brokolinin fazla tüketilmesini vücudun dengesini bozar.  
  ]]>
  Brokoli Yetiştiriciliği https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-yetistiriciligi.html Wed, 05 Dec 2018 17:22:58 +0000 Brokoli yetiştiriciliği, Ülkemizde kışlık sebzeler arasında yer alır. Brokoli son yıllarda üretimi ve tüketimi artmıştır ve lahana sebzesi türüdür. Bir çok yerde karnabahara benzetiliyor ve çok seviliyor. Brokoli morfo Brokoli yetiştiriciliği, Ülkemizde kışlık sebzeler arasında yer alır. Brokoli son yıllarda üretimi ve tüketimi artmıştır ve lahana sebzesi türüdür. Bir çok yerde karnabahara benzetiliyor ve çok seviliyor. Brokoli morfolojik olarak karnabahara çok benziyor ve sebze olarak olarak değerlendiriliyor. Brokolinin bir kısımları renkli  ve olgunlaşmış çiçekleri oluyor ve kalın ve etli çiçek saplarını oluşturuyor. Brokolinin kullanma şekilleri fazla olmasada  zeytin yağlı, sarımsaklı, ve limonlu salatası yapılıyor. Brokolinin ayrıca çorbası da oluyor. Rengi ve görsel olarak çok güzel görünüyor. Brokolinin içinde yüksek protein oluyor. A ve C vitamini içeriyor. Brokoli vitamin bakımından çok zengin bir sebzedir. Özellikle yeşil sürgünleri C vitamini yönünden daha fazladır. 118 mg kadar C vitamini bulunur. Çok iyi diyet sebzesidir. Ayrıca brokoli kanser düşmanıdır ve bağırsak ,yemek borusu kanser riskini büyük ölçüde azaltıyor.

  Brokoli yetiştiriciliği ekimi ve üretimi son yıllarda ülkemizde yapılmaya başlamıştır. Ama bazı insanlar tarafından tanınmayabiliyor. Brokolinin ana vatanının Akdeniz Bölgesinde daha çok yetişiyor.Yeşil renkli olgunlaşmamış çiçek taslakları oluşturuyor ve brokoli çeşitlerine calebrese adı veriliyor. Brokoli bitkisi kök özellikleri bakımından lahana ve karnabahara benziyor. Üretim şekli fide ile oluyor ve genellikle kazık kökler kayboluyor. Brokolinin gövdesi lahana ve karnabahardan farklı oluyor. Gövde 30-50 cm arasında değişen boyları vardır. Gövde üzerinde oluşan yapraklar aralıklı olarak diziliyor. Gövde olgunlaşmamış yeşil renkli ana çiçek taslakları ile son buluyor. Ana çiçek tomurcuğunun kesildiği zaman yaprak koltuklarından ikincil çiçek taslakları meydana geliyor. Yaprak koltuklarından çıkan yeşil çiçek tomurcuklarının çapları ana çiçek tomurcuğundan daha küçük oluyor.

  Brokoli Yetiştiriciliği
   Karnabaharda taç yaprak kesilirse bitki yaprak koltuklarından tekrar sürgün olursa ve taç meydana getirmez. O halde brokolide ise taç kesikliğinde bitki yaprak koltuklarından koltuk sürgünleri meydana getirir. Brokolinin yaprakları saplı ve oval oluyor ve bazı türlerde yaprak ayaları parçalı da olabiliyor. Renkleri lahana ve karnabaharlara göre daha koyu ve mavimtıraktır. Karnabaharlarda olduğu gibi brokolide de sebze olarak değerlendiriliyor. Olgunlaşmamış çiçek tomurcuklarına taç adı da veriliyor. Taçların ve çiçeklerin morfolojik özellikleri karnabahara benziyor. Olgunlaşmamış ana çiçek tomurcuklarının büyüklüğü ekim, dikim sıklığı ve çeşit özelliğine bağlı olarak değişmektedir. Brokolinin çiçek özellikleri, çiçeklenme şekli ve döllenme biyolojisi karnabahara çok benziyor. Ancak karnabaharda taç hasat edildikten sonra tohum alınmıyor. Brokolide ise ana taç ve yan sürgünler hasat edilse bile yanlardan çıkan çiçek tomurcukları gelişiyor ve çiçeklenerek tomurcuk oluşuyor. Brokolinin meyve ve tohum özellikleri karnabahara çok benziyor. Meyve içinde oluşan tohum sayısı ve büyüklüğü yetiştirme koşullarına bağlı olarak değişir. Mükemmel sonbahar ürünüdür. Tek büyük baştır. Sonbaharın erken sıcaklığına dayanıklıdır. Tohumlar şekil ve renk bakımından lahana ve karnabahar tohumlarına benziyor. Tohumların çimlenme özellikleri karnabaharda olduğu gibidir. Normal koşullarla çimlenme güçleri 5 yıl muhafaza ediliyor. Brokolide tohum üretimi lahana ve karnabahara göre daha kolay oluyor. Genellikle üreticiler ihtiyaçları olunca tohumları kendileri üretiyor.

  Brokoli yetiştiriciliği için tohum verimi çok önemlidir. Brokoli çeşidine göre  ve bitkinin sayısına göre yetiştirme dönemindeki iklim koşulları çok önemlidir. Brokolinin yetiştirme dönemindeki bakımı ve bakım koşulları çok önemlidir. Bitki başına tohum verimi 5-30 gr dır. Brokoli toprak istekleri bakımından çok seçici bir bitki değildir. Ancak gevşek ve besin maddelerinden fakir toprakları sevmez. Toprağı zenginleştirin. Organik bakımından zengin t]]> Brokoli Salatası Çeşitleri https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-salatasi-cesitleri.html Thu, 06 Dec 2018 03:19:10 +0000 Brokoli salatası çeşitleri, brokoli en faydalı sebzeler arasında yer alır. Çok bilindik bir sebze olmasa da oldukça faydalıdır. Brokoli hücre yapısını koruyarak kanser hücrelerine karşı korur. İltihaplanmayı önler. Vücudun Brokoli salatası çeşitleri, brokoli en faydalı sebzeler arasında yer alır. Çok bilindik bir sebze olmasa da oldukça faydalıdır. Brokoli hücre yapısını koruyarak kanser hücrelerine karşı korur. İltihaplanmayı önler. Vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır. Sindirim sistemine kalp ve damar hastalıklarına karşı korur. Bu kadar faydası olan bir sebzenin sıkça tüketilmesi gerekir. Gayet de lezzetli bir tattır ve bir çok şekilde salataları yapılarak tüketilir. Brokoli salataları hem faydalı hem kolay pratik hem de görsel açıdan hoş lezzetler arasında yer alır.

  Yoğurtlu brokoli salatası yapımı için gerekli malzemeler
  • Üç yüz gram brokoli 
  • Bir adet havuç 
  • Bir adet orta boy patates
  • İki yemek kaşığı zeytin yağı
  • Bir kase yoğurt
  • İki diş sarımsak
  • Tuz 
  • Bir çay kaşığı pulbiber 
  Yoğurtlu brokoli salatası yapılışı, brokoli salatamız için öncelikle brokoli çok küçük olmayacak şekilde parçalara ayrılır. Parçalanan brokoliler yıkanır ve tencereye alınır. Üzerine bir miktar su konulur ocağa alınır ve altı açılır kısık ateşte çok ezilmeden hafif haşlanır ve süzülüp bir kenara alınır. Ardından bir patates ve havuç soyulur brokoli büyüklüğünde doğranır ve tencereye konulur ocağa alınır ve onlarda haşlanıp süzülür. Derin bir kapta sebzeler karıştırılır üzerine damak tadınıza göre tuz atılır iki yemek kaşığı zeytin yağı eklenir ve harmanlanır. Sebzeler servis tabağına alınır yoğurt sosu için yoğurt bir kaba alınır üzerine iki sarımsak rendelenir ve çırpılır iyice karışınca sebzelerin üzerine ilave edilir ardından pulbiber ile süslenerek servis edilir.

  Brokoli Salatası Çeşitleri
  Sarımsaklı brokoli salatası yapımı için gerekli malzemeler
  • Dört yüz gram brokoli
  • Dört beş diş sarımsak 
  • Bir limon
  • Yarım çay bardağı zeytin yağı
  • Bir tatlı kaşığı pulbiber
  • Tuz
  Sarımsaklı brokoli salatası yapılışı, salatamızın yapımı için brokoli küçük ağaç parçalara ayrılır yıkanır be bir tencereye alınır üzerine su eklenir ve ocağa alınıp ocak açılır. Brokoliler haşlanmaya bırakılır. İmkanınız varsa buharda pişiren tencereler kullanırsanız çok daha sağlıklı olur. Brokoli haşlanınca süzülür ve derin bir kaba alınır ve biraz soğuması beklenir ardından bir adet limon yıkanır ve suyu sıkılır. Dört beş diş sarımsak ezilerek içerisine eklenir ardından pul biber tuz ve yarım çay bardağı zeytin yağı da ilave edilip iyice harmanlanır ardından servis tabağına alınır ve afiyetle yenir.
  ]]>
  Brokoli Faydaları https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-faydalari.html Thu, 06 Dec 2018 04:24:29 +0000 Brokoli Faydaları, Brokoli belki en popüler sebzeler arasında yer almaz fakat en faydalı sebzeler listesinde ilk 3. sırada olduğu kesindir. Bugüne dek brokolinin faydaları üzerine yapılan 300’den fazla çalışmada elde edil Brokoli Faydaları, Brokoli belki en popüler sebzeler arasında yer almaz fakat en faydalı sebzeler listesinde ilk 3. sırada olduğu kesindir. Bugüne dek brokolinin faydaları üzerine yapılan 300’den fazla çalışmada elde edilen 3 ortak sonuç vardır. Brokoli hücre yapısını koruyarak vücudu kanser gibi hücre yapısını değiştirir ve ilerleyen hastalıklara karşı koruma sağlamakta, kronik iltihaplanmayı önlemekte, serbest radikallerle mücadele oluşturarak vücudun çeşitli hastalıklara karşı direncini arttırır. Tabi ki brokolinin faydaları bunlarla sınırlı değildir. Örneğin 1 adet brokoli yaklaşık olarak 30 gram tüketilmesiyle günlük C vitamini ihtiyacının neredeyse yarısını karşılar. 

  Brokoli Faydaları
  Brokoli Faydaları
  • Kansere Karşı Brokoli: Kansere karşı vücudu koruyan fitokimyasal bileşik maddeler içeren brokoli aynı zamanda detoks enzimlerini arttırır ve vücudun toksinlerden temizlenmesine yardımcı olur. Brokoli, özellikle bayanlarda meme kanseri riskini düşürmek için bir diğer avantajı da östrojen seviyesini dengede tutmasıdır. Turpgiller familyasından olan diğer sebzeler gibi brokolinin de kimyasal yapısı oldukça karmaşık olmaktadır ve hangi bileşenlerin kansere karşı koruma sağladığını tam olarak belirlemek oldukça zor olmaktadır. Fakat bu hususta yapılan çalışmalar brokolinin diğer sebzelerle beraber düzenli olarak kullanımında vücutta kanser hücresi oluşumunu engellediğini ortaya koyar.
  • Sindirim Sistemi İçin Brokoli: Brokoli içerdiğinden dolayı yüksek miktarda besin lifiyle sindirime yardımcı olmaktadır. 100 gram brokoli, uzmanların sağlıklı bir sindirim sistemi için önerilen günlük besin lifi miktarının %10’unu karşılamaktadır. Bundan dolayı düzenli olarak brokoli tüketimi kabızlık ihtimalini önemli oranda azaltır. Brokoli sindirim için etkisi özellikle mide için bir diğer faydası vücut tarafından mide zarını korur ve kullanılan izotiosiyanit üretimine destek olur. Güçlenen mide zarı, ülser gibi mide çeperinde meydana gelen hastalıklara karşı daha dayanıklı hale gelmiştir.
  • Kalp ve Damar Sağlığı İçin Brokoli: Brokoli kalp ve damar sağlığına önemli derecede katkı sağlar. Brokoli kolesterolü düşüren etkisinden ileri gelmektedir. Kolesterol şikayetiniz varsa eğer çiğ yada pişmiş brokoli tüketerek kolesterol seviyesinde denge sağlayabilirsiniz. Tabi ki yüksek kolesterolle mücadele için sadece brokoli tüketmeniz yeterli olacağını söylemek doğru değildir. Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketmek gerekir ve doymuş yağ ve trans yağ içeren gıdaları beslenmenizden çıkarmanız gerekir. Brokolinin kalp ve damar sağlığı için faydası birde B kompleks vitaminleri bakımından zengin olmasıdır. B vitaminlerinin sağlıklı damarlar için önemlidir ve B vitamini eksikliğinde kalp krizi riskini en aza indirir, damar tıkanıklığını en aza indirir, felç gibi hastalıkların baş tetikleyicisi olan homosistein seviyesinin arttığını çoğumuz biliriz. Brokoli, homosisteini dengede tutması için önemli vitaminler arasında yer alan B6 ve folat için oldukça iyi bir besin kaynağıdır.
  • Brokoli Detoks: Brokoli fiber, C vitamini ve kalsiyum yönünden zengindir ve toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırıcı etki sağlar. Yüksek miktarda besin lifi barındıran brokoli bağırsaklarda biriken yemek artıklarının temizlenmesine yardımcı olurken diğer bileşenleri sayesinde karaciğer enzimlerini dengeleyerek karaciğer detoksu sağlamaktadır.
  • Brokoli Antioksidan Etkisi: Brokoli antioksidan içeriğinden dolayı vücudumuzda bulunan ve sayıları arttığında çoğu rahatsızlığın gelişimine hızlandırıcı etki sağlar ve serbest radikalleri nötralize ederek koruma sağlamaktadır. Bu koruma, ciltte görülen yaşlanma belirtilerinin gecikmesinde kansere yakalanma riskini düşürür.
  • Brokoli D Vitamini: Özellikle güneşin yüzünü az gösterdiği bir yerde yaşayanlar için D vitamini eksikliği büyük bir sorun olmaktadır. Çünkü D vitamini için en iyi kayna]]> Brokoli Karnabahar Salatası https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-karnabahar-salatasi.html Thu, 06 Dec 2018 21:25:30 +0000 Brokoli karnabahar salatası, genellikle ülkemizin batı bölgelerinde çokça tüketilen yiyecekler arasında yer almaktadır. Son derece yaygın olarak insanların tüketmiş oldukları bu mükemmel yiyeceğin lezzetinin yanı sıra insan s Brokoli karnabahar salatası, genellikle ülkemizin batı bölgelerinde çokça tüketilen yiyecekler arasında yer almaktadır. Son derece yaygın olarak insanların tüketmiş oldukları bu mükemmel yiyeceğin lezzetinin yanı sıra insan sağlığı üzerinde çok büyük faydaları bulunmaktadır. Oldukça sevilen brokoli karnabahar salatası en çok kadınlar tarafından tüketilmektedir. Bu durumun en büyük nedeni tabi ki kişilerde aşırı kiloya neden olmaması ve diyet programlarına oldukça uygun olmasıdır. Bunun yanı sıra birçok bilinçli aile brokoli karnabahar salatasını çocuklarına yedirmektedir. Çünkü brokoli ve karnabahar içerisinde bulunan faydalar birçok çocuk için gerekli olan faydalardan biridir. Bu nedenle sizlerde ailenizin sağlığı için bol bol brokoli karnı bahar salatası tüketebilirsiniz. Brokoli karnabahar salatası ülkemizde doğu kesimlerde çok fazla tüketilmeyen yiyecekler arasında yer almaktadır. Aslında bu durumun nedeni tabi ki bu salatanın lezzeti değildir. Doğu kesimlerde bulunan insanlar daha çok kendi yetiştirdikleri sebzelerin tüketilmesinden dolayı bu sebzeleri çok fazla tüketmezler. Fakat tabi ki birçok evde yine de brokoli karnabahar salatası tüketilmektedir.Çoğunluk olarak düşünüldüğünde daha az tüketilir. Brokoli ve karnı bahar doğu kesimlerde çok fazla üretilmemesi nedeni ile insanlar brokoli karnabahar salatasını çok fazla tüketmezler. Bunun yerine diğer sebzelerden yapılan salatalar doğu bölgelerde daha çok sevilmektedir. Şimdi sizlerde gerekli malzemeleri hazırlayarak brokoli karnabahar salatasını yaparak ailenize farklı lezzetler katabilirsiniz. Bu salata aynı zamanda sofranızı görüntüsü ile süsleyerek sizleri ve misafirlerinizi etkileyebilir. 

   Brokoli Karnabahar Salatası
   Malzemeler: 
   • Bir adet küçük boy karnabahar,
   • Bir adet orta boy brokoli,
   • Bir adet büyük boy patates,
   • İki diş sarımsak,
   • Bir adet limon, 
   • Bir miktar tuz ve zeytin yağı,
   • Bir miktar nar ekşisi,
   • Bir adet havuç,
   • Bir bardak konserve mısır
   İşte bu malzemeler hazırlandıktan sonra brokoli karnabahar salatası en lezzetli bir şekilde yapılabilir. Fakat belirmek isterim ki yapmış olduğunuz brokoli karnabahar salatasını çok fazla bekletmeden yemeniz sizler için daha iyi olacaktır. Aksi durumlarda lezzet kayıpları görülebilir. 

   Yapılışı:

   Öncelikle derin bir tencere içerisine tencerenin yarısına gelecek kadar su koyalım ve iyice kaynatalım. Tam olarak kaynayan suyun içerisine bir miktar tuz atalım ve iyice karıştıralım. Bu arada bizlerde karnabaharların çiçeklerini iyice kopararak brokoli ile temiz bir şekilde yıkayarak tozlardan arındıralım. Tam olarak temizlenmiş olan karnabahar ve brokolileri kaynayan su içerisine koyalım ve ocağın orta gözünde iyice kaynatalım. Bu arada belirtmek isterim ki su içerisine iki adet karanfil atarsanız güzel bir koku elde edebilirsiniz. 

   Artık neredeyse brokoli ve karnabaharlar tam olarak pişmiş olmalıdır. Fakat biz yinede bir çatal yardımı ile bu sebzelerin pişip pişmediğini kontrol edelim. Bu sebzelere çatalı batırın ve kolayca bir çatal kadar içeri giriyorsa pişmiş olduğunu anlayabiliriz. Bu durumda eğer pişmiş ise elimizi yakmadan brokoli ve karnabaharı alarak süzülmesi için bir süzgece koyalım. Suyu bize lazım olmayacağı için dökelim. Süzmeden önce iki sebzemizi de soğuk sudan geçirirsek mevcut renklerini kaybetmemiş olur. Böylece daha güzel bir görünüm elde edebiliriz.

   Şimdi havuçları ve patatesleri yıkayıp soyalım ve haşlanması için bir su içerisine  küçük şeritler haline doğrayalım. Tam olarak kaynayarak yumuşayan havuç ve patatesleri soğuk sudan geçirerek süzelim.

   Şimdi son aşama olarak haşlamış olduğumuz tüm malzemeleri geniş bir kapta karıştırarak uygun şekillerde servis edelim. Unutmadan nar ekşisini ve limo]]> Kremalı Brokoli Çorbası https://www.brokoli.gen.tr/kremali-brokoli-corbasi.html Fri, 07 Dec 2018 16:58:22 +0000 Kremalı Brokoli Çorbası, Brokoli çorbası içermiş olduğu vitaminler açısından sağlık açısından oldukça faydalı ve şifalı bir çorba türüdür. Bu çorba gerçekten de lezzetiyle herkesi kendine hayran bırakan, yemeklerin Kremalı Brokoli Çorbası, Brokoli çorbası içermiş olduğu vitaminler açısından sağlık açısından oldukça faydalı ve şifalı bir çorba türüdür. Bu çorba gerçekten de lezzetiyle herkesi kendine hayran bırakan, yemeklerin öncesinde mideyi yumuşatması için tüketilen özellikle de diyet yapan kişiler için önemli bir besin kaynağıdır. Bu besin kaynağı içerisinde kullanılan malzemelerin etkisiyle eşsiz bir tat oluşturur. Bu makalemizde kremalı brokoli çorbası içerisinde hangi malzemeler kullanılır, kremalı brokoli çorbası yapılışına sizlere belirteceğiz hadi ise kolları sıvayarak başlayalım. Hepinize kolay gelsin.

   Malzemeler:
   • 500 gram taze brokoli
   • 2 adet orta boy havuç
   • 2 adet orta boy patates
   • 2 adet orta boy kuru soğan
   • 2,5 su bardağı süt
   • 1,5 yemek kaşığı tereyağı
   • 1,5 yemek kaşığı un
   • 2,5 çorba kaşığı krema
   • Tuz ve karabiber

   Kremalı Brokoli ÇorbasıBrokoli Çorbası Yapılışı

   Kremalı brokoli çorbası ilk olarak brokolileri iyice yıkayıp bir tencereye alarak başlıyoruz. Yıkanıp tencereye alınan brokoliler peşine kadar kabukları soyularak doğranmış olan patateslerle temizlenmiş olan havuç ve soğanları üzerini ilave edip üzerini aşacak kadar su ilave edelim ve haşlayalım. Başka bir tava içerisinde yağı eriterek unu kavuralım, unun rengi hafif değişmeye başlayınca azar azar süt ilave ederek muhallebi kıvamında pişirelim. Hazırlanan beşamel sosa brokoliyi, diğer sebzeleri ve haşlama suyunun yarısını, tuzu ve karabiberi de ilave ederek blenderden geçirelim. Yoğunluğu çoksa eğer artan haşlama suyundan tekrardan ilave ederek çorbanızın yoğunluğunu damak zevkinize göre ayarlamalısınız. Çorbayı ocağa alalım ve kısık ateşe alarak 10 dakika kadar pişirelim. Her şey tamamlandığında çorbaya kremayı ilave ederek birkaç taşım kaynattıktan sonra çorbayı sıcak sıcak servis edelim. Afiyet olsun. Bu eşsiz lezzet herkesi kendine hayran bırakacaktır.

   ]]>
   Brokoli https://www.brokoli.gen.tr/brokoli.html Sat, 08 Dec 2018 11:13:48 +0000 Brokoli, Brokoli lahanagillerden karnabaharın yakın akrabasıdır. Brokolinin anavatanı İtalyadır. "Broccolo" İtalyancada lahana filizi anlamına gelmektedir. Romalı yazar Plinius'un yazılarında ve Apicius'un yemek kit Brokoli, Brokoli lahanagillerden karnabaharın yakın akrabasıdır. Brokolinin anavatanı İtalyadır. "Broccolo" İtalyancada lahana filizi anlamına gelmektedir. Romalı yazar Plinius'un yazılarında ve Apicius'un yemek kitabında brokoli lahana benzeri bir bitki olarak tarif edilir. Yakınçağ Avrupasında egzotik bir bitki olarak görülürdü. ABD'ye 20. yüzyılın ilk yarısında İtalyan göçmenler tarafından götürülmüştür. Brokolinin memleketimize girmesi ise daha bir kaç yıl öncesine dayanır. 

   Brokoli içerdiği maddeler açısından insan sağlığına çok faydalıdır. Brokoli de bulunan "izotiyosiyanatlar"  bir çok kanser türüyle savaşta önemli bir etken maddedir. Bu grubun özelliği sülfür bileşiklerinden oluşmasıdır. Yani brokoliyi haşlasanız bile bu aktif maddelerin etkinliği kaybolmaz. İzotiyosiyanatların karaciğerdeki bazı enzimler üzerine etkisi, gıdalarla veya başka bir yolla aldığımız kansorejen maddelerin hücrenin genetik şifresi olan DNA’ya zarar vermesini engellediği düşünülüyor. DNA’nın hasar görmesi durumunun çoğunlukla kanser oluşumuyla sonuçlandığı bilimsel bir gerçektir. Kanserlerin görünümü de aynen karnabahar ve brokoliye benzer. Hatta bu durum patoloji kitaplarında ‘karnabahar tarzı büyüme’ diye geçer.

   Brokoli zengin bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini kanserle savaştaki etkisi neredeyse şüphesiz bir antioksidandır.Yine brokoli kanserle savaşta en az C vitamini kadar etkili olan A vitaminini de bolca içeriyor. Ayrıca, kansere karşı koruyucu özelliği oldukça yüksek iki mineral olan, çinko ve selenyumu da içeriyor. Selenyum, mineraller arasında kanserle savaşta en güçlüsüdür. Hatta o kadar güçlüdür ki bir dönem kanser hastalarında selenyum tabletleri kullanımı çok popüler olmuştur.

   Brokoli

   Brokoli iki özelliği birlikte gösterir. Birincisi bağışıklık sistemini güçlendirmesi, ikincisi ise antibiyotik özelliğe sahip olmasıdır. Güçlü bir bağışıklık sistemi enfeksiyonlara karşı daha fazla direnç demektir. Oysa antibiyotikler bağışıklık sistemimizi zayıflatırlar. Bu nedenle antibiyotik kullananlar tedaviyi vitaminlerle destekleyerek ya da sağlıklı ve dengeli beslenip bağışıklık sistemlerini güçlendirmeye çalışırlar. Ancak alınan antibiyotiklerin çoğunun bağırsak florasını etkilediğinden vitaminlerin, kofaktörlerin, minerallerin ve besinlerden gelen bazı etkin maddelerin emilmesine engel olabilmektedirler. Brokoli bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve içerdiği pseudoantibiyotik özellikli etkin maddelerle prostatitis' e karşı etkin rol oynamaktadır.

   Brokoli ayrıca iyi bir kalsiyum ve folikasit kaynağıdır. Folik asit bağışıklık sistemi için oldukça gereklidir. Çünkü akyuvar üretimi için kemik iliğinde daha yapım aşamasında kesinlikle bulunması gereken bir vitamindir. Folik asit eksikliğinde kansızlığın yanı sıra bağışıklık zayıflığı meydana gelir. Güçlü bir bağışıklık sistemi, kanserden korunmak için ilk kalkandır vücudumuzda.

   Brokoli içeriğindeki bitkisel lif kabızlığı engelleyerek kronik kabızlığa bağlı uzun vadedeki kalın bağırsak kanseri oluşum riskini en aza indiriyor. Bunu gıdalardaki kanser yapıcı maddelerin bağırsak duvarına temasını engelleyerek yapıyor. Bu nedenle bu sebzeden azami ölçüde faydalanmak için kürler halinde tüketmek yerine yemeklerle birlikte, özellikle et yemeklerinin yanında tüketmek gerekiyor.

   Brokoli Filizi

   Brokoli sebzesinde bulunan güçlü antioksidan ve antikanserojen özelliklere sahip Sulforaphane maddesi brokoli filizinde çok daha yoğun olarak bulunur. 1997 yılında Johns Hopkins Üniversitesi'nde yapılan çalışmalar brokolinin tohumdan yeni çıkan 3-4 günlük filizlerin sulforafan bakımından erişkin sebzeye göre 50 kat daha yoğun olduğunu ortaya koymuştur. Yani bir tutam brokoli filizi yemek yaklaşık 2.5 kilo yetişkin brokoli sebzesi yemeye eşdeğerdir. Daha sonra dünyanın bir çok saygın üniversitelerinde yapılan araştırmalar bu tezi teyit etmiştir. 

   Brokoli filizi ve sulforafan bağışıklık sistem]]> Sütlü Brokoli Çorbası https://www.brokoli.gen.tr/sutlu-brokoli-corbasi.html Sat, 08 Dec 2018 11:33:59 +0000 Sütlü brokoli çorbası, vitamin deposu ve eşsiz lezzetiyle afiyetle tüketilen bir çorba türüdür. Bu çorba ana yemeklerden önce midenin yarışması ve midenin yumuşaması için yenilir. Brokoli içermiş olduğu vitaminler say Sütlü brokoli çorbası, vitamin deposu ve eşsiz lezzetiyle afiyetle tüketilen bir çorba türüdür. Bu çorba ana yemeklerden önce midenin yarışması ve midenin yumuşaması için yenilir. Brokoli içermiş olduğu vitaminler sayesinde süt ile birleşmesiyle de vitamini ikiye katlar. Bu çorba fazla tercih edilmez fakat çok faydalıdır. Bu makalemizde sütlü brokoli çorbası nasıl yapılır, yapılışında hangi malzemeler kullanılır bu hususta tarif oluşturacağız. Hadi işe kolları sıvayarak başlayalım hepinize kolay gelsin.


   Sütlü Brokoli Çorbası Tarifi İçin Malzemeler:
   • 350 gram taze brokoli
   • 2 çorba kaşığı un
   • 2 çorba kaşığı tereyağı veya sıvı yağ
   • 2 adet büyük boy patates
   • 12 adet büyük boy havuç
   • 2,5 su bardağı süt
   • 7 bardak su
   • Tuz
   Sütlü Brokoli ÇorbasıSütlü Brokoli Çorbası Hazırlanışı

   Brokolileri güzelce ayıralım. Havuçların ve patateslerin kabuklarını soyalım ve küp küp olacak şekilde doğrayalım. Bir tencere içerisine sıvı yağ, un ilave edelim ve unun kokusu çıkana kadar iyice kavuralım. İçerisine süt ve suyu da ilave edelim. Daha sonra kabukları soyularak doğranan patatesleri, kabukları soyulan havuçları ilave edelim ve sebzeler yumuşayıncaya kadar, pişene dek kaynatalım. Son olarak ise blenderden geçirerek, tuzunu ilave edelim ve birkaç dakika daha kaynatarak, ocaktan alalım. Sütlü brokoli çorbası sıcak olarak servis yapalım. Afiyet olsun.

   ]]>
   Beşamel Soslu Brokoli https://www.brokoli.gen.tr/besamel-soslu-brokoli.html Sun, 09 Dec 2018 06:09:37 +0000 Beşamel soslu brokoli, yemeği kalori oranı çok düşük olan ve çok sağlıklı bir yemektir. Brokolinin besin değeri çok yüksektir. D vitamini açısından çok zengindir. Ayrıca içerisinde c vitamini ve e vitamini de bulunur Beşamel soslu brokoli, yemeği kalori oranı çok düşük olan ve çok sağlıklı bir yemektir. Brokolinin besin değeri çok yüksektir. D vitamini açısından çok zengindir. Ayrıca içerisinde c vitamini ve e vitamini de bulunur. Kilo problemi yaşayan insanlar sağlıklı kilolarına kavuşmak amacı ile brokoli kullanabilir. Çünkü brokolin lif açısında zengindir. Ve tok tutucu özelliği de bulunur. Brokolinin, özellik ile  kadın bireylerde meme kanseri riskini düşürmek gibi bir etkisi vardır. Bir diğer avantajı ise  östrojen seviyesini dengede tutmasıdır. Ayrıca brokolinin kalp ve damar sağlığına  katkısı göz önünde bulundurulmalıdır. Brokolinin kolesterolü düşürücü etkisi de bulunur. Kolesterol şikâyetiniz var ise çiğ ya da pişmiş brokoli yemeyi tercih ederek kolesterol seviyesini denge içinde tutabilirsiniz. Brokoli vücutta asit dengesini sağlamaya yardımcı olur ve vücuttaki  İltihapları önleyici özelliğe sahiptir. Brokoli göz sağlığını korur ve  kan şekerini düzenler. Şimdi sizlerle bu yararlı sebzenin farklı bir yemek tarifini paylaşacağım. Buğun sizlerle birlikte beşamel soslu brokoli yapacağız işte tarifimiz gelin birlikte inceleyelim.

   Malzemeler:

   • Yarım kg brokoli
   • 2-3 adet havuç
   • 250 gr. beyaz peynir
   • 1 yemek kaşığı  fesleğen
   • 4 diş sarımsak
   • 2 kâse domates sosu
   • 1çay bardağı dolusu zeytinyağı

   Beşamel sosu için

   • 1 su bardağı yağsız süt
   • 2.5 çorba kaşığı un
   • 2 çorba kaşığı tereyağı
   • 1 çorba kaşığı tuz
   • 1 çorba kaşığı karabiber

   Üzeri için

   • 1 su bardağı Çerkez peyniri veya kaşar peyniri

   Yapılışı:

   İlk önce brokoliyi çiçeklerine ayırın. ve yeşil yapraklı ve çok sert olanları kök kısımlarında kesin.Sıcak suyu derin  bir çelik  tencerede kaynatın. Bol su içerisinde  yıkadığınız brokolileri, 6-7 dakika kadar haşlayın. Hafif bir yumuşama olana kadar haşladığınız brokolileri, bir süzgeç yardımı ile çıkartarak sıcaklığa dayanıklı bir  fırın kabına alın. Beşamel sosu yapmak için; tereyağının küçük bir teflon tencerede eritin. Yağınız köpük köpük olduğu zaman içerisine unu ilave edin ve hafif bir pembe renk alana kadar kısık ateşte pişirin. İçerisine soğuk sütü azar azar ilave edip, sosun topaklanmaması için bir çırpıcı  veya çırpıcı yardımı ile  sürekli karıştırın. Daha sonra  tuz,  karabiber ve ile tatlandırın. Ocaktan aldığınız sosa ilk sıcaklığı geçtiği zaman yumurta sarısını ilave edin ve hızlıca sosu karıştırın. Fırın tepsisi içerisi aldığınız haşlanmış brokolilerin üstüne  hazırladığımız  beşamel sosu ilave edin. En son üzerine rendelenmiş kaşar peynirini veya çerkes peynirini serpiştirin. Sonrasında önceden ısıtılmış 180 derece fırında kaşar peyniri eriyip, üzeri nar gibi  kızarana kadar yaklaşık 20 dakika pişirin. Daha sonra pişirdiğiniz beşamel soslu brokoliyi geniş bir tepsiye alın ve fesleğenle servis edip afiyetle yiyin.


   Beşamel Soslu Brokoli Beşamel sos hazırlamanın püf noktaları:

   • Beşamel sosu hazırlarken elinizden geldiğince tel çırpıcı veya çırpıcı kullanmaya gayret edin. Eğer çırpıcı  yok ise tahta kaşıkta kullanılabilir. 
   • Sosunuz topaklanma yapar ise karıştırıcı ya da çırpıcı ile ocaktayken karıştırın.
   • Sosunuz koyu bir kıvamda  olur ise üzerine biraz süt ilave edip sosu açın.
   •  Beşamel sos ile ilk denemeniz ise öncelikle sütü başka bir kapta ısıtın ve ılık bir süt kullanın bu sayede topaklanma riski daha da düşer.
   •  İdeal beşamel sosun kıvamı muhallebi kıvamında olmalıdır.
   • Sos için beyaz peynir kullanacaksanız ve peyniri tuzsuz tercih edin ve sosun içerisine tuz ilave etmeyin.
   • Normalde beşamel sosa katılmayan yumurta sarısı, sosu daha sarı hale getirecek ve fırına giren]]> Brokoli Graten https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-graten.html Sun, 09 Dec 2018 13:24:25 +0000 Brokoli Graten, Brokolili çok lezzetli bir sebze olmasına rağmen bir çok kişi tarafından sevilmemektedir. Brokoli konusunda toplumumuzda tam bir ön yargı hakimdir. Hiç tadına bakmadığı halde sırf bu ön yargı nedeniyl
    Brokoli Graten, Brokolili çok lezzetli bir sebze olmasına rağmen bir çok kişi tarafından sevilmemektedir. Brokoli konusunda toplumumuzda tam bir ön yargı hakimdir. Hiç tadına bakmadığı halde sırf bu ön yargı nedeniyle brokoli yemeyen kişiler oldukça fazladır. Bu ön yargının nedeni belki de damak tadını ailelerimzden alıyor olmamızdır.  

  Brokoli Gratenin Malzemeleri:
  • Yarım kilo brokoli
  • 2,5 su bardağı süt
  • 2,5 çorba kaşığı yağ
  • 2,5 çorba kaşığı un
  • Yarım su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri
  • Tuz, karabiber
  Brokoli GratenBrokoli Gratenin Hazırlanışı: İlk olarak brokoliyi çiçek çiçek parçalara ayırın. Ayırdıktan sonra iyice yıkayıp süzün. Tuzlu sıcak suda hafif yumuşayıncaya kadar bekletin. Yağı tavada erittikten sonra unu ilave ederek pembeleşinceye kadar kavurun. Topak topak olmaması için sürekli karıştırarak sütü ilave edin. Tuzu ve karabiberi de ekleyin. Beşamel sos kıvamını alınca ateşten alın. Parçalara ayırdığınız brokolinin yarısını yağlanmış fırın tepsisine yerleştirin. Üzerine hazırladığınız sosun yarısını dökün sonra kalan brokolileri ilave edin ve kalan sosla brokolilerin üzerini kaplayın. Üzerine rendelenen kaşar peynirini serpin. Daha önceden ısıttığınız 180 derecede ayarlanmış fırında kaşar peyniri eriyene kadar pişirin. Sıcak olarak servis yapın. 
  Afiyet olsun.
  ]]>
  Brokoli Kürü https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-kuru.html Sun, 09 Dec 2018 20:21:23 +0000 Brokoli kürü, insanlar tarafından yaklaşık olarak otuz yıl kadar bir süredir kullanılan ve oldukça faydası olan bitkisel şifalı ürünlerden biridir. Eskilerden günümüze kadar insanların severek kullandıkları ve birçok fayda Brokoli kürü, insanlar tarafından yaklaşık olarak otuz yıl kadar bir süredir kullanılan ve oldukça faydası olan bitkisel şifalı ürünlerden biridir. Eskilerden günümüze kadar insanların severek kullandıkları ve birçok faydasından yararlandıkları mükemmel bir bitki kürüdür. Farklı bir tarifi olan brokoli kürünü yapmak için birazdan vereceğim tarifi okuyarak sizlerde bu kürü vücudunuzda sağlık amacı ile kullanarak beklediğiniz etkileri görebilirsiniz. Ülkemizde son yıllarda daha etkin bir şekilde kullanılmaya başlayan brokoli aslında bu gibi faydalarından yararlanıldığında çok büyük faydalar sağlayabilmektedir. Oldukça hızlı bir şekilde kullanılan brokoli kürü yediden yetmişe birçok insanın derdine deva olan bir karışımdır. Hem tüketilmesi ile hem de cilde uygulanarak kullanıldığında çok büyük faydaları olan brokoli kürünü sizlerde her yaştan insanda kullanabilirsiniz. Brokoli kürü düzenli bir şekilde kullanıldığında ve sürekliliği sağlandığında insanlara çok büyük faydalar sağlamaktadır. Brokoli kürü, insanlarda çok farklı sağlık amaçları ile kullanılabilmektedir. Kimi zaman prostat, kimi zaman güçlü kemikler kazanmak, kimi zaman ise bol bol cilt güzelliği için kullanılan mükemmel bir bitkisel malzemedir. Şimdi vereceğim tarif ile mükemmel bir brokoli kürü hazırlayabilirsiniz.

  Brokoli Kürü
  Malzemeler:
  • Yarım kilo brokoli,
  • Bir litre su ve ağzı kapanabilen bir kap (ısıya dayanıklı olmalıdır)
  Hazırlanışı:

  Aslında bir çay gibi hazırlanan brokoli kürü son derece kolay ve hızlı bir şekilde hazırlanabilir. Brokoli kürünü yapmak için öncelikle bir litre su ile brokoliyi ağzı kapalı bir kapta iyice kaynatın ve daha sonra brokoliyi çıkararak bir süzgeç yardımı ile iyice süzün. Brokolinin kalan kısımlarını cildiniz için kullanabilirsiniz. Bunun yanında suyunu da kesinlikle dökmeyelim. Çünkü brokolinin suyu da en az posası kadar faydalıdır. 

  Brokoli Kürü Faydaları:
  • Brokoli kürünün en büyük faydası kolesterol problemi olan insanların bu sorunudur. Kolesterol problemi olan insanlar brokoli kürünü ağız yolu ile düzenli bir şekilde tüketerek bekledikleri faydaları görebilirler. Unutmayın ki brokoli küründen beklenen faydayı görebilmek için özellikle düzenli bir şekilde kullanmanız gerekir. Bilindiği gibi kolesterol sorunu bir anda oluşup tekrar ortadan kalkmadığı için bu kürün oldukça uzun süreler kullanılması gerekmektedir. Aksi durumlarda beklenen fayda görülemeyebilir. 
  • Sindirim sistemi üzerinde hızlandırıcı etkiler gösteren brokoli kürünü zayıflamak insanlar tüketebilir. Daha ilk haftalardan etkilerini gösterebilen bu mükemmel bitkisel karışım son derece etkili bir şekilde sizleri zayıflatacaktır. Sizlerde bu mükemmel kürden faydalanabilirsiniz.
  • Bir diğer faydası ise kişilerdeki kan basıncının düzenlenmesidir. Bu nedenle eğer tansiyon sorunlarını sık sık yaşıyorsanız bol bol brokoli küründen faydalanabilirsiniz.
  • Daha önce de bahsettiğimiz gibi brokoli kürü, erkeklerde çok görülen prostat problemlerinin çok kolay bir şekilde ortadan kalmasını sağlamaktadır. Böylesine sağlıklı bir kürün insanlar tarafından bol bol kullanılması çok güzel sonuçlar verecektir. Bu nedenle en çok yaşlılarda görülen prostat sorunlarının önlenmesi için ya da aktif olan prostat sorununun ortadan kaldırılması amacı ile kullanılması en çok gereken kür tabi ki brokoli kürüdür.
  Daha birçok faydası olan brokoli kürünü, genç yaşlı herkes kullanarak birçok fayda görebilir. Fakat belirtmek isterim ki bu kürü tükettikten sonra kesinlikle bir süre bir şeyler yenilip içilmemesi gerekmektedir. Aksi durumlarda bu kürün etkileri azalacaktır. Bu nedenle sizlerde bu kürü kullanarak birçok faydasından yararlanabilirsiniz. 
  ]]>
  Brokoli Tarifi https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-tarifi.html Mon, 10 Dec 2018 10:15:54 +0000 Brokoli Tarifi, lahanagiller familyasından olan küçük yeşil yumrular halinde bulunan karnı bahara benzeyen brokoli, kış sebzelerinden bir tanesidir. Kalın ve etli sapı ve çiçek yaprakları yenen bir bitkidir. Brokoli yüksek lif i Brokoli Tarifi, lahanagiller familyasından olan küçük yeşil yumrular halinde bulunan karnı bahara benzeyen brokoli, kış sebzelerinden bir tanesidir. Kalın ve etli sapı ve çiçek yaprakları yenen bir bitkidir. Brokoli yüksek lif içeren ve içerisinde vitaminler barındıran ayrıca uzmanlar tarafından beta karoten açısından oldukça zengin olduğu söylenen bir bitkidir. Brokolinin sıklıkla tüketilmesi gerektiğini, hatta suyunun  içilmesinin faydalı olacağını söylemektedirler.İçerisinde güçlü bir kanser karşıtı olan beta karoten sayesinde mide, bağırsak, yemek borusu gibi kanser türlerinin önüne geçmek bu sebze sayesinde mümkün olmaktadır. Çiğ halde bulunan brokoli içerisinde karbonhidrat, şeker, yağ ve su bulunmaktadır. Bunlar dışında brokoli, vitamin ve mineralle yönünden  A vitamini, B grubu vitaminleri, C, E, K vitaminleri ve magnezyum, kalsiyum, demir, çinko, potasyum gibi mineralleri barındırmaktadır.Brokoli özellikle C vitamini ve K vitamini bakımından çok zengin  sebzelerin başında gelmektedir. Doğal olarak içerisindeki vitaminlerden dolayı antioksidandır. 100 gram çiğ brokoli günlük ihtiyaçta ki kalsiyum, demir ve magnezyum gibi minerallerin her birinin %5’ini, vitaminlerin yaklaşık %10’unu karşılamaktadır.

  Brokoli tarifi, brokoli denildiği zaman ilk akla gelen ülke İtalya' dır. Yiyecek olarak brokolinin değişik tarifi bulunmaktadır. Bununla beraber brokoli çiğ olarak, salatalarda, haşlayarak, çorbası yapılarak ve yemeklerde kullanılmaktadır. Brokoliyi değişik sebzeler ile haşlayıp limon, zeytinyağı ile harmanlayıp tüketebilirsiniz. Ayrıca haşlanmış brokolinin üzerine sarımsaklı yoğurt döküp ana yemeklerin yanında servis edebilirsiniz. Ayrıca yemeğini yapabilirsiniz. Brokoli yemeği tarifi ise şöyledir.

  Brokoli Tarifi
  Malzemeler;
  • 300 gram brokoli
  • 1 adet küçük boy soğan
  • 1 diş sarımsak
  • 1 adet küçük boy patates
  • 1 adet küçük boy havuç
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Yarım tatlı kaşığı domates salçası
  • 1 adet kesme şeker
  • Yarım  su bardağı sıcak su
  • 1 çay kaşığı limon suyu
  • Tuz
  Hazırlanışı; brokoliyi çiçeklerinden ayırıp, iyice yıkayalım. Havucun ve patateslerin kabuğunu soyalım. Minik küpler halinde bütün malzemeleri doğrayalım. Daha sonra derin bir tencereye zeytin yağını koyup üzerine ince ince doğradığımız soğanı ve sarımsağı koyalım, pembeleşene kadar kavuralım. Ardından doğranmış havuçları koyup. 2-3 dakika kavuralım. Salçasını ilave edip, 1 dakika kadar daha kavuralım. Doğradığınız patatesleri ve brokolileri ekleyelim. Üzerine limon suyu, şeker, tuz ve sıcak su koyalım ve karıştıralım. Tencerenin kapağını kapatıp, kısık ateşte pişirelim. Yemeğimizi piştikten sonra ocaktan alalım ve soğumaya bırakalım. Soğuduktan sonra servis tabağına koyup, servis edebiliriz.
  ]]>
  Brokoli Yemekleri https://www.brokoli.gen.tr/brokoli-yemekleri.html Mon, 10 Dec 2018 23:04:02 +0000 Brokoli yemekleri,  brokoli çok bilinen sebzelerden biri olmasa da çok faydalı olan sebzeler arasında yer alır. Kansere karşı  koruyucudur kalp damar hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur yemeklerde ve salatalarda mezelerde Brokoli yemekleri,  brokoli çok bilinen sebzelerden biri olmasa da çok faydalı olan sebzeler arasında yer alır. Kansere karşı  koruyucudur kalp damar hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur yemeklerde ve salatalarda mezelerde sıklıkla kullanılır ve oldukça sevilen pratik lezzetler hazırlarken kullandığımız temel sebzelerdendir.

  Brokoli salatası yapımı için gerekli malzemeler
  • Bir küçük boy brokoli 
  • İki kase yoğurt 
  • Üç diş sarımsak 
  • Zeytinyağı 
  • Bir çay kaşığı toz biber
  • Damak tadına göre tuz
  Brokoli salatası yapımı,brokoli salatası için ilk olarak brokolinin pişirilmesi gerekir bunun için buharda pişirme yöntemi kullanabilirsiniz. Böylelikle vitamin ve mineral değerleri korunacak ve çok daha lezzetli olacaktır. Brokoli pişince soğuması beklenecek ve soğuduktan sonra derin bir kaba alınıp bir çay kaşığı toz biber bir kaç yemek kaşığı zeytinyağı ve damak tadınıza göre tuzu eklenecek ve iyice harmanlanacak. Harmanlandıktan sonra servis tabağına alınacak ayrı bir kaba iki kase yoğurt eklenip üzerine sarımsak rendelenir ve karıştırılıp brokoli üzerine dökülür ve afiyetle yenir.

  Brokoli graten yapımı için gerekli malzemeler
  • Yarım kilo brokoli
  • Üç yüz gram tavuk kuşbaşı
  • İki adet havuç
  • Bir adet kuru soğan
  • İki üç diş sarımsak
  • Bir yemek kaşığı zeytinyağı 
  • Yarım kutu süt kreması
  • Tuz
  • Bir çay kaşığı karabiber
  • Bir yemek kaşığı tereyağı 
  • Bir yemek kaşığı un
  • Bir buçuk su bardağı süt
  • Kaşar peyniri
  Brokoli YemekleriBrokoli graten yapılışı: Brokolilin öncelikle küçük parçalara ayrılır ve iyice yıkanır. Bir tencereye alınır ve üzerine bir miktar su eklenerek haşlanır. Haşlanan brokoliler süzülür ve bir kenara alınır ardından bir tavaya zeytin yağı konulur ve bir soğan ile sarımsak yemeklik doğranır ve tavaya eklenip kavrulmaya başlanır. Tavuklarda tencereye eklenir. Ardından iki adet havuç yıkanır soyulur ve halka halka doğranır, tavaya eklenir ve kızarıncaya kadar kavrulur brokolide eklenir ve ardından süt krema un tereyağı karabiber ile ayrı bir tencerede beşamel sos yapılır. Brokolili karışım fırın tepsisine alınır ve üzerine beşamel sos dökülür ve kaşar peyniri rendelenir ve fırına verilir yüz seksen derecede kızarıncaya kadar pişirilir ve ardından servis edilir.
  ]]>